E pe bune?

E pe bune? | Autor: lucialu

Link direct la acest mesaj

http://m.wowbiz.ro/article/34167
A vazut cineva documentarul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

N-am vazut documentarul dar din ce am citit am inteles ca acele vaci sunt o rasa Belgian Blue, care arata in mod natural asa din cauza unei mutatii genetice in gena MSTN, situata pe chromosome 2 si care codeaza (nu stiu cuvantul in romaneste, in engleza verbul e "to code") pentru proteina myostatin. Myostatin inhiba cresterea musculara si o mutatie in gena rezulta in crestere anormala a muschilor.
Exista si la oameni asa ceva, ii spune Myostatin Relatated Muscle Hypertrophy, intr-o clasa de biologie ne-au spus despre un baietel Liam Hoekstra care are aceasta mutatie.

Dupa parerea mea documentarul e fake, misleading.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

sigur ca e pe bune si inca de ceva vreme.
si nu m-ar mira sa fi gustat din carnea aia ori pe la mcdonald's ori din raft. aici is obligati sa scrie doar tara de origine nu si rasa. si ai mai smecheri incruciseaza rasa asta cu altele si e mai greu sa-i dai de urma.
si acum este si omoloaga la gaini. ca doar din ce o face mcdonnald's chicken mcnugget cu carne cat mai alba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Multumesc pt raspunsuri!
Oana, dar te-ai documentat ceva! Mie imaginile mi-au parut socante, zici ca animelele sunt intr-o pauza de masa, pe o pajiste de steroizi, nainte sa isi reia exercitiile de la sala.
Adella, o sg data am luat mcnugget. Alea nici din carne nu imi par, ori cel mult una mumificata dimpreuna cu Tutankamon! Stiu ca se tot lucreaza la hrana modificata genetic, dar vitele din stire sunt extraterestre de-a dreptul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

"aia" nu e vaca. e un "el"


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput