Floricele de mai - iunie 2010 ( 15 )

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Codruta84 spune:

Buna fetelor,

Nu facem partea din odiseea voastra insa indraznesc sa va intreb unde aveti copiii la gradinite?
M-ar interesa o gradinita in sectorul 6 sau 5, in zona Eroilor, Prelungirea Ghencea, Ghencea in fine in zona sect 5-6.
Maria este acum la o gradinita pe B-dul Timisoara dar sunt unele lucruri care ma deranjeaza aici si as vrea sa a si alte obtiuni.
As vrea o greadinita unde:
- copiii sa nu fie pedepsiti (fara time out si porcarii deastea).
- unde sa li se vorbeasca bland si sa nu se strge niciodata la ei, sa nu fie conditionati (gen daca nu faci X nu primesti Y),
- as vrea o gradinita unde sa nu se merga pe recompense si pedepse.
- as vrea sa aiba si camere de supraveghere.
Poate cer prea multe insa am ajuns la capatul puterilor. In toamna am vazut muuulte gradinite si cu greu ne-am decis sa ramanem aici.
Acum as vrea sa vad ce obtiuni mai am.

Meci,
Codruta mama de Maria 2 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Buna Codruta!
Noi nu avem copilul la gradinita,in plus,stam in sectorul 2;dar iti doresc succes in gasirea gradinitei perfecte...desi,dupa cerinte,imi pare una particulara(camere?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

codruta : sa strunesti copii intre 3 si 6 ani fara o mica pedeapsa mie mi se pare de-a dreptul imposibil, eu zic ca daca sta copilul pe un scaun 5 minute nu pateste nimic . Mai bine gaseste-ti o bona, s-ar ocupa exclusiv de copilul tau si ti-ar indeplini toate sarcinile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut !

Eu una nu prea mai am timp de nimic asa de repede trece timpul, acum e dimineata , acum e seara, acum e luni, acum e vineri etc.

Am avut cateva luni nasoale, cu Sofia am dat-o din lac in put sa zic asa. Nu am mai trimis-o la gradinita de vreo 5 saptamani.
Prima data a facut viroza aceea urata de care pomenea si Mary, a urmat Florin ( el luase de la servici un alt tip de raceala ), a preluat=o Sofia, o forma mai blanda, putin Natalia, soacra a fost varza , eu sunt singura care am rezistat. Cand am crezut ca am scapat, a Facut Florin zona zoster, am incercat sa izolez fetele sa nu ia varivela de la dansul.Urmatoarea pe lista a fost Sofia cu o infectie urinara, urmata de o scadere a imunitatii si manifestata prin afte bucale multiple si gingivita. A fost punctul culminant ceea ce m-a determinat rapid sa fac o programare la un pediatru homeopat. Doamna a fost deosebit de draguta, ne-a consultat timp de o ora, m-a intrebat diverse chestii , la multe nici nu mai stiam raspunsul exact . Acum avem o schema de tratament in urma caruia Sofiei pare sa ii fi reaparut pofta de mancare, cu imunitatea ramanae de vazut.
Nu au trecut bine doua zile de la vizita la homeopat ca Sofia a facut si ea varicela, o forma foarte usoara din fericire , nu a avut mai mult de 15 bubite. Acum ma intreb de ce se mai face vaccinul ROR cand o gramada de copii vaccinati au facut ulterior varicela, e drept , o forma mai usoara dar tot o fac. Au trecut 2 saptamani de la debutul bolii Sofiei, momentan Natalia nu a dat nici un semn de boala, daca mai trece inca o saptamana si nu face poate scapam , sper sa scapam c avreau sa merg la Bistrita de pasti, asa ca daca e sa o faca as prefera sa ii apara varicela saptamana asta sau saptamana viitoare.

Si acum ca m-am plans destul la capitolul sanatate .... in rest suntem bine, Natalica peste o saptamana are 10 luni, Sofilica peste o luna implineste 3 ani ( ca de altfel toate floricelel noastre ). AVEM COPIII MARI FETELOR !!!
Nu mai am treaba cu diversificarea la d-ra Natalia, si-a dat seama pe parcurs ca totusi ii place mancarea . Vroiam sa o intarc dar am amanat putin momentul ca am zis ca daca face varicela i-ar fi de folos daca ar mai tzitzili putin, oricum suntem pe ultima suta de metri ca nu mai tzitileste decat dimineata pe la 6 ( copilul asta e foarte matinal, cand doarme pana la ora 7 dimineata e sarbatoare ) !!! Scoate untul din mine in timpul zilei, ma trezeste devreme , sunt cam praf la capitolul energie, seara la ora 9 si jumatate cad lata de obicei .

Va pupam si va dorim un weekend minunat !

PS : cris ... nu mai da atata atentie catelului ca e gelos Sebi , super tare , mi-a placut !
Apropo de asta , ieri dimineata : fiindca eu si Natalia suntem asa de matinale, de obicei pe la 6:30 coboram in bucatarie pentru a-mi face cafeaua, ulterior a coborat si Florin si soacra-mea. S-a trezit Sofia, a vazut ca e singura sus si s-a dus la usa camerei bunicii sale crezand ca ea este inca in camera si ii striga : " Vera, fac pipi , Vera fac pipi ". Neprimind nici un raspuns si nedandu-si seama ca soacra-mea era deja pe drum inspre ea ca o auzise strigand, domnisoara mea indignata ii batea energic in usa zicand : mama masi Vera , fac pipi pe mine ! "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Buna dimineata!
Rocvsy- asa bine imi pare ca mai aud vesti de la voi..... Parca toata lumea a disparut o data cu venirea primaverii.....

Ai fete mari, sa-ti traiasca si sanatate tuturor!

Eu astept Pastele sa o intind dupa fi-miu la tara. E de o luna acolo si s-a schimbat atat de mult.....in bine

Ma enerveaza faza cu paltforma noua/veche, asa ca nu stiu pe unde o ajunge mesajul asta...

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

A ajuns in platforma veche,de maine cica se treanasfera in platforma noua.
Am vazut ca trebuie sa ne resetam parolele la logarea in noua platforma.
Si asa se scrie rar pe aici,poate ne pierdem de tot.
Rocsy sunteti bine acum?Doamne prin cate ati mai trecut si voi....
Bafta sa ajungeti la Bistrita
Foarte tare Sofia,mama masi

Nico cum ai rezistat o luna?
As vrea si eu sa-l las pe la tara pe miezos dar nu ma lasa inima.Imi pare asa rau de mine ,ca si eu am stat la tara cand eram mica,ce frumos mai era

Va pup

Mergi la inceput