Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Acum sa raspund si mai din urma, sper sa nu repet ce s-a mai zis

Norma, eu niciodata nu l-am pus sa ragaie noaptea, chiar daca il puneam pe umar nu ragaia. Oricum el e genul care mananca prin somn noaptea si e super adormit, poate de asta nu ragaie. Ziua da niste ragaituri mai rau ca un om mare :))) Acum nu stiu sa zic daca asta e cauza colicilor noastre, dar n-am simtit ca-i fac vreun rau. De multe ori il pun pe umar dupa ce papa si mi se intampla sa dea afara. Asa ca prefer sa-l las dupa masa in patul lui inclinat sau la mine in brate la un unghi astfel incat sa fie cu capul mai sus. Eu oricum il iau pe umar sa-l adorm sau asa ca sa-l mai plimb in casa si atunci imi ragaie, deci nu imediat dupa masa. Nu stiu daca asa e bine, asa mi-a dictat mie intuitia

Andreiutza, felicitari pt micul crestin!

S-a trezit brotacul, a dormit 45 min, mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, am printat deja cererile alea de pe site si am toate documentele pe care le scriu ei acolo. Nu prea inteleg treaba cu fata-verso la certificatul de nastere, dar daca trebuie, o fac si pe asta.
Nu am depus inca de nimic....problema e ca ma duc zilnic la radioterapie si asta imi cam limiteaza timpul si dorintele de deplasare. Sper sa depun saptamana viitoare totusi, ca are dreptate Mirabela, cu cat depun mai tarziu, cu atat vin banii mai tarziu....

Ela, si Sophiei i-a copt rau vaccinul.Si acum e umflat si urat locul ala, dar doctorul a zis ca e ok.Nu i-am dat cu nimic si nici nu am protejat locul in mod special (adica nu am pus plasture, am udat acolo)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc fetelor!
Am inteles, nu o mai dau cu nimic.
Eu parca tineam minte de la maternitate mi-au spus ca daca coace sa o dau cu spirt... dar numai stiu sigur...
la naiba numai stiu nici ce am mancat ieri!
Mie imi place sa fac prajituri mai mult decat sa fac mancare si apoi imi place sa miroasa a sarbatoare in casa. chiar daca ma chinui un pic. trece...
si eu azinoapte am luato cu mine in pat...nici nu stiu cand a adormit dar cand mi-am schimbat pozitia cred ca am inchesuito nitel ca a ripostat imediat, am sarit ca arsa dar doar ma bagasem prea in ea.
Pe umar eu evit sa o culc...la baiat il obisnuisem asa si pe la 2 ani avea 19 kg ...tin minte ca il tineam pe umar la pranz si plangeam in timp ce il plimbam ca ma rupea coloana. Seara il culca sotul dar ziua era cosmar... f greu am reusit sa-l fac sa doarma langa mine in pat.
suzeta i-am dato baiatului din prima zi de la maternitate... asa mi-a zis mainca-mea asa am facut ca eram oricum ozn. La 1 an jumate le-am adunat pe toate si le-am aruncat... nu dormea cu ea in gura oricum. Si daca adormea cu suzi pe urma o trageam noi.
Le-a cautat vreo 2 zile, mai maraia dar a renuntat relativ usor la ea.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata!

O cafeluta, ceva? Macar o mireasma de cafeluta ar fi buna! Luca s-a tot trezit azi-noapte, cred ca de durere cauta sanul si suge sa isi aline durerea. Cateodata nu mai doarme, sta asa si tot cauta sanul. Voi mai incerca sa il pun si eu in patut noaptea. Cand ca aud cu diferentele de la 3 luni parca prind si eu aripi si imi fac iluzii ca ca dormi macar 3.5h incontinuu noaptea.
Asa de papat cam la 3h papa ziua, goleste doar un san apoi se joaca. Daca l-as lasa toata ziua ar trage de tzitziloi.

Da Oana si eu m-am mirat. Cand am depus pt alocatie, i-a pus pe certificat o stampila triunghiulara si m-a trimis sa ii fac o copie fata verso. Fiecare sector cu bibilicile lui se pare. Sper sa rezolvi curand! Decizia am primit-o in schimb rapid, in app 2 sapt de la depunerea actelor de indemnizatie. Banutii, inca nimic. A trecut deja 1 luna si jumatate.

In legatura cu imbracatul, eu sper sa ajung sa ma spal pe cap macar :)) cum Luca nu sta adormit fara mine, ori il tin in brate la tzitzi si ne uitam la un film ceva ori nanica tata.

Am reusit pt a doua oara sa il adorm in patut cu caruselul (traiasca caruselul!). Ce-i drept dupa 45 min face ochi dar e un progres. Merge doar dimineata, dupa amiaza se opune grav la nani. Ah! Nu mai plange in carucior

Pup fetili cucuietili :*



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, evit sa o mai culc in pat cu mine ca am vazut ca nu prea mai doarme. Probabil simte mirosul de laptic si molfaie continuu. Asa patesc dimineata cand o iau langa mine, ea molfaie cu ochii inchisi si eu semi-dorm ca nu-l pot numi dormit, ca simt toate miscarile ei, cum scapa si apuca sanul la fiecare 3 secunde.

Oana, legat de verso, citeam ca intrebase o fata de ce-i trebuie, ca nu e nimic acolo si cucoana de la ghiseu indignata: "Cum, doamna, nu e nimic?? Este stema tarii!" :))))

Kytana, hai ca faceti progrese!

Si mie mi-e teama ca adoarme numai in brate si nu vrea altfel. Acum si suge numai in brate plimbata. Deja imi rupe mainile. Aseara avea 7 kg Mi-e groaza de mai incolo cu adormitul asta in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Buna asta cu stema tarii .Si inteleg ca trebuie sa o aiba in exemplare multiple, ca nu o stiu?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Doamne, ce-o fi copii astia care nu mai vor sa bea san decat plimbat prin casa... of, of, partea proasta e ca nici asa nu mai vrea, urlaaa... daca ma mulg si ii dau laptele la biberon il suge imediat... nu suge nici daca am presiune (am crezut ca e puturoasa)... sper sa isi revina,avem mai bine de 5 zile de cand face nazuri.

Ma bucur ca doarme super - aseara s-a culcat la 0:30 iar prima trezire a fost la 7:20 apoi la 10. Eu m-am trezit la 8:30, a dat Stefan desteptarea cu o tuse zdravana, asa ca suntem pe aerosoli si siropuri

S-a trezit mandra, ma duc la mulsoarea plimbareatza...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Da, Oana, fiecare dosar cu stema lui :))) La sect 2 nu mi-au cerut, dar preferam decat certificatele alea fiscale!

Ramona, citusem undeva ca acum bebeii descopera si alte lucruri din jurul lor si li se par mult mai interesante decat sanul pe care il stiu si de care s-au plictisit. O fi si asta o treaba! Mai nou si Maya s-a plictisit de suptul plimbata. Are momente si momente. Azi m-a surprins: a supt 40 min pe perna de alaptat si a adormit, n-a mai trebuit sa o legan. La urmatoarea tura n-a mai mers smecheria, a supt cateva minute asezata, cateva ridicata si tot asa. I-am zis ca daca nu mai vrea, nu-i mai dau, da' sa nu se-apuce sa bazaie. Ea se uita la mine si rade!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna ziua, fetele

Mai e un pic si intram in 2013!

Ela, eu chiar am sunat la dr si am intrebat ce sa-i dau pe vaccin, ca arata tare urat. Mi-a zis sa nu dau cu spirt sau alcool, sa-l las asa si sa am grija la baie sa nu se ude excesiv, adica sa nu stea cu manuta cu locul cu bubita in apa. De stat n-a stat, dar de udat tot s-a udat si s-a inmuiat de cateva ori bubita. Pana la urma s-a uscat si a cazut, a mai ramas un semn ca o cojita mai rosie.

Legat de Revelion si de hainele pe care le purtam atunci, eu nu ma imbrac chiar la 4 ace, dar macar asa, un pic mai mult decat hainele obisnuite de stat in casa. Macar pana facem cateva poze

Eu dorm in continuare cu mandruta asta mica in pat. A facut 3 luni pe 28 si n-are nici o noapte dormita in patut. Inainte de a se naste imi faceam griji ca va fi bataie pe patut, ca si cea mare tot acolo dormea, acum nu mai doarme niciuna in el. Adevarul este ca mi-e f comod noaptea s-o am cu mine in pat. Si cum de vreo cateva saptamani am niste dureri de spate de abia ma misc dimineata, chiar nu ma grabesc sa o pun in patut.

Va pup ca s-a trezit piticuta. Am fost cu ea in port bebe afara si a dormit vreo 3 ore, dar cred ca de acum i s-a facut foame.

Va pup pe toate si sa aveti un an nou plin de bucurii!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Legat de somn..Sophia a dormit mereu cu mine pana acum. Mai putin vreo doua nopti cand m-am operat si cand a dormit cu tati si cu David.Acum sunt nopti cand David vrea sa doarma cu noi doua, asa ca dormim toti 3.Eu la mijloc, ca in sandvis .Dar mi-e drag de nu mai pot cu unul intr-o parte si celalalt in cealalta.
Sophia de cateva saptamani are ultima masa la 8-8.30 dupa care se culca. Devine irascibila daca nu ii respectam programul asta, asa ca ne tinem dupa ea. Trezirea de dimineata e la 6 sau la 7 (in functie de ultima masa avuta- daca a mancat seara la 7, se trezeste la 6; daca a mancat la 8 se trezeste la 7 dimineata).Deci noaptea are 11 ore de somn si in timpul zilei legat cred ca mai are inca vreo 4.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput