Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj


Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 47 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 25, 22,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi





Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85

29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi
[left]
18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene, a_raluca

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata dragelor!!!

Va invit la o cana de lapte, cafea sau ceai, dupa preferinte!!! Cu cat se apropie ziua Craciunului cu atat parca intru mai tare in butoi. Sunt primele sarbatori alaturi de printesa mica dar fara tati. Ce ma mai scoate din starea asta e bucuria celei mari cand va gasi cadourile in dimineata de Craciun! Vom merge si noi la parintii mei dar pe 27 asa ca pana atunci suntem doar noi 3.

Azi sper sa termin cu curatenia in toata casa si maine sa fac mancare pentru masa de Craciun.

Stela, ce baietel mare ai tu acolo!!! Ma bucur ca totul a mers bine la doctor. Offf si eu am de reparat cate ceva la dantura dar astept dupa botez (sfarsitul lunii ianuarie). Ma ia groaza cand ma gandesc.

Cred ca incepe sa-si faca efectul Debridat-ul. Ieri a avut si Teo 2 scaune si a facut foarte usor, comparativ cu 1 scaun la 3 zile saptamana trecuta. Doamne-ajuta sa se regleze si ea mititica. Am intrebat si eu medicul de bifido-baby si mi-a zis ca daca il incep trebui administrat cam 3 luni. Asa e? Ce stiti? Debridat-ul il avem de luat 14 zile , apoi vedem cum e.

Pupici. Revin cand mai pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumim de capitol, Oana! Nu e nevoie de poza, cred ca l-am convins. A ramas marcat de acum cateva saptamani cand am vazut in parc un bb chinez, care parea umflat cu pompa, nici nu i se mai vedeau ochii de cat era. Si de atunci ii tot zice Mayei: "tati, tu sa nu te faci ca bebele ala chinez!" :))

Corina, multumim de urari! Distractie placuta la ai tai si un Daviduc cuminte!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Acum abia am terminat sarmalele...dar am reusit!
Norma ma gandeam eu ca pe acolo bati dar nu stiam sigur de asta am intrebat ca sa nu bat eu campii de pomana
Fetelor vroiam sa va intreb daca stie cineva...daca fata nu e botezata pot sa o impartasesc? Ca vreau maine sa ma duc cu baiatul si as lua si fata dar sotul zice ca pana la botez nu e crestina si ca nu o impartaseste popa... asa o fi? aveti idee?

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Salutare,

Citesc, nu retin nimic, iertare ca nu contribui cu nimic

ELA:nu poti sa o impartasesti pana la botez. Abia la botez se impartaseste prima data. cum mai stati cu greutatea?
OLI:multumim de intrebare. Ana mai are mucisori, asa cativa dar au trecut 2.5 sapt de cand a racit.Abia astept sa spui ce acte ti-au trebuit la sect 2 pt indemnizatie.
KYTANA:m-am bucurat sa vad ca ati ajuns bine, incet incet se vor aranja toate , o sa vezi.multumim de strigare. fetele sunt bine, 2 dulcici.
CARMEN:cum mai e baiatul?pana il vede dr, in afara de ser/apa de mare spray in nasuc+ aspirat . nu stiu ce sa-ti recomand. poate doar sa ai paracetamol supozitor in casa, e special pt copii , 125mg, in cazul in care face febra. sanatate.
OANA:multumim de capitolas.
LORYD:cum s-a rezolvat u buricelul celei mici?dc ai scris. iarta-ma dar nu am retinut.sarbatori frumoase , sunt sigura ca si taticului ii e greu fara fetele lui.
MORO:ce bine a recuperat piticul tau. bravo.
STELLA:wow , asta da bobocel dolofanel, o sa recuperati si cu statul pe burtica, si noi exersam de zor, desi nu-i place piticutei deloc.
ANDA:ce gospodina esti si tu, bravo. eu sunt codasa la capitolul asta, traiasca mama mea.cel mai usor e sa comanzi pe net jucariile, fac si eu treaba asta din lipsa de timp .




Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna la ceas de seara.

Am cam absentat dar voi ma iertati, stiti ca e cam greu de crescut 2 copii mici singurica... acum ca e vacanta sunt mai busy dar e asa frumos sa-i am pe amandoi acasa, sa pendulez intre cele doua iubiri mici.
Azi, ma jucam cu Stefan in timp ce Naty dormea, faceam impreuna un puzzel destul de greu iar la sf.l-am imbratisat si felicitat pentru reusita iar el mi-a zis "mami, multumesc ca ma iubesti" si a inceput sa planga . Doamne, mi-au dat lacrimile pentru ca stiu cat sunt de sinceri copii... l-am linistit si i-am spus ca nu e nevoie sa planga pt.ca ma iubeste iar el a zis "pai nu am inima sa-ti dau".. of, micutzul meu cum o fi inteles el treaba cu dragostea si inimia... ei, am avut o discutie frumoasa


Naty este foarte cuminte, seamana cu fetitza lui Lory, se vede treaba ca, copii nostri stiu ca au tatzii plecati si incearca sa ne faca viata mai usoara . Seara se culca pe la 23:30 iar prima trezire este la 5 apoi la 8 . S-a schimbat mult de cand i-au trecut colicii, este alt copil, sta singurica in sezlong si cate o ora, chiar mai mult.
Ma necajeste ca se agita foarte mult, da din picioare, maini si vomita. Se intampla si daca vorbesc cu ea , imi este frica sa vorbesc cu ea dupa ce o alaptez. Nu coteaza daca regurgiteaza, ea tot vomita, e drept nu foarte mult dar ma enerveaza ca nu am lapte de aruncat, nu as vrea sa suplimentez cu lp.
Am facut vaccinul obligatoriu dar si sinflorix-ul (cred ca asa se scrie), a plaaaans . La cantar a aratat 5700 la 2 luni jumate, e binisor, e undeva la categoria usoara, nu compara cu grasuneii care ii aveti majoritatea dintre voi, deh, suntem si fetitza . Stefan avea 6 kg.la 2 luni jumate

Ela- NU se intra cu copilul nebotezat in biserica decat dupa botez.

Va pupic !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OLI:cum e cu pastilutele pt titi?si eu le mai citesc din cand in cand pe piersicute, am aflat chestii f bune de la ele, le sunt recunoscatoare.
PAULA:wow alt bobocel lungut si pufos. numai barbatei bine aicisa aiba fetele de unde alege
ANAOMARIA:e f bine piticuta la nici 3 luni cu 5500. Gaza mea acum are atatla 3.5 luni . ce tare ai fost cand ai pove de brad ca sunt globuri mai mult la nivelul cele mari.sarbatori linistite si voua in noa formula.
NORMA:sanatate multa, cum mai esti azi?


va pup
Sarbatori fericite va doresc cu piticuti cuminti !


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna fetelor, Multumesc pentru raspunsuri. bag de seama ca e un club al mucosilor, nu suntem singuri. Paul e mai bine, de fapt ziua e OK doar noaptea il deranjeaza mucii. Ne descurcam cu aspiratul si cu apa de mare. I-am dat ieri niste PANADOL baby, 2,5 ml dimi si 2,5 ml seara. Atat.
Anda, esti o gospodina. Cand ai timp sa le faci pe toate? Mie sarmale imi face mama. O supa si oua umplute fac eu. Am facut saratele eu, cornulete si ceva prajiturele am comandat la o prietena si atat. Aaaa, mai face sotiorul limonada.E destul, nu vine Craciunul cu bota, important e sa ne simtim bine si sa fim multumitori cu ceea ce avem.
Eu stiu ce inseamna "imi merge burta", ca mi-i sotul ardelean .
Ma duc sa il alimentez pe Paul ca e musai musai.
Va puuuup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mami.Ilinca, ieri seara avea 4,600 iar cand am fost la dr sapt asta avea 55 cm si 4200. Asta pe luni parca. dar alt cantar cred, ca nu vad cum sa ia in cateva zile 400 gr.
Voi cum stati cu greutatea?

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mami. Ilinca citesc si eu la piersicute, sper sa mai tin minte ceva pe cand ajungem la diversificare si restul. ele au multe informatii, ma gandeam daca le-am ruga sa ne trimita si pe mailul nostru comun oare ne-ar ajuta? Am vazut ca una din fete are o carte sau ceva de genul asta cu informatii aferente fiecarei luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Ne-am linistit si noi in sfarsit pe ziua de azi!

Curatenia n-am terminat-o in toata casa cum imi propusesem. Mai am sufrageria , dar maine o rezolv. Asta pentru ca am primit o veste minunata de la a mea mama draga. Imi trimite maine pachet cu sarmale, carnati, piftie si caltabos, asa ca am scapat de facut mancare. Prajituri am cumparat si o supa am facut eu azi. O sa fie oricum mult prea mult decat putem noi 2 manca ( ma refer la mine si Lory).
aa, si a doua zi vom merge si noi la nasi.
Mai am de impachetat cadourile si gata cu pregatirile. Sa vina Mosul...

Mami.ilinca buricutul lui Teo s-a rezolvat pana la urma fara interventie chirurgicala. Am ajuns la o dna doctor care a prins granulomul ce crescuse cu o ata chirurgicala si in 2 zile s-a uscat si a cazut. Apoi a mai nitratat putin acolo si gata am fost. Vorba sotului - poate sa-si puna linistita cercel in buric ca a iesit super!!! :). Dar am avut ghinionul ca primul medic la care am fost sa ne sperie groaznic. Ma bucur ca am rezolvat-o asa cum am facut-o.




Mergi la inceput