problema mate

problema mate | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Vrei o rochie de 100 de lei. Mama iti da 50 de lei, tata iti da 50 de lei. Rochia e la reduceri si a devenit 97 de lei. O cumperi si iti raman trei lei. Ii dai mamei inapoi 1 leu, tatalui 1 leu si iti mai ramane tie 1 leu. Acum mamei ii datorezi 49 de lei si tatalui tot 49 de lei. Totusi, 49 + 49 = 98 de lei + 1 leu care ti-a ramas tie = 99 lei. Unde a disparut un leu?

Problema asta era intr-o culegere de mate distractiva in 1980 (cu 10 lei, nu 100 :)). Nici pana in ziua de azi nu am stiut sa o rezolv, desi pare logica. Ma astept ca e un spil pe undeva si ii sunt adanc recunoscatoare cui poate sa ma lumineze.

Am mentionat ca am fost la 'umane' toata scoala?

Ioana, mami de zambarici

EDIT: am scris gresit :) Nici la "umane" nu sunt buna.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ioana, poti sa reformulezi problema? Ca nu am inteles. Cum adica "Totusi, fiecaruia le mai datorezi cate 1 leu si tie ti-a ramas doar 1."?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am editat. Nici la "umane" se pare ca nu sunt buna :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Vrei o rochie de 100 de lei. Mama iti da 50 de lei, tata iti da 50 de lei. Rochia e la reduceri si a devenit 97 de lei. O cumperi si iti raman trei lei. Ii dai mamei inapoi 1 leu, tatalui 1 leu si iti mai ramane tie 1 leu. Acum mamei ii datorezi 49 de lei si tatalui tot 49 de lei. Totusi, 49 + 49 = 98 de lei + 1 leu care ti-a ramas tie = 99 lei. Unde a disparut un leu?

Problema asta era intr-o culegere de mate distractiva in 1980 (cu 10 lei, nu 100 :)). Nici pana in ziua de azi nu am stiut sa o rezolv, desi pare logica. Ma astept ca e un spil pe undeva si ii sunt adanc recunoscatoare cui poate sa ma lumineze.

Am mentionat ca am fost la 'umane' toata scoala?

Ioana, mami de zambarici

EDIT: am scris gresit :) Nici la "umane" nu sunt buna.


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




e la tine...tu nu ai avut niciun leu la inceput si la final ranmai cu un leu...deci leul e la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Vrei o rochie de 100 de lei. Mama iti da 50 de lei, tata iti da 50 de lei. Rochia e la reduceri si a devenit 97 de lei. O cumperi si iti raman trei lei. Ii dai mamei inapoi 1 leu, tatalui 1 leu si iti mai ramane tie 1 leu. Acum mamei ii datorezi 49 de lei si tatalui tot 49 de lei. Totusi, 49 + 49 = 98 de lei + 1 leu care ti-a ramas tie = 99 lei. Unde a disparut un leu?

Problema asta era intr-o culegere de mate distractiva in 1980 (cu 10 lei, nu 100 :)). Nici pana in ziua de azi nu am stiut sa o rezolv, desi pare logica. Ma astept ca e un spil pe undeva si ii sunt adanc recunoscatoare cui poate sa ma lumineze.

Am mentionat ca am fost la 'umane' toata scoala?

Ioana, mami de zambarici

EDIT: am scris gresit :) Nici la "umane" nu sunt buna.


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




e la tine...tu nu ai avut niciun leu la inceput si la final ranmai cu un leu...deci leul e la tine

Nina,mami de,






M-am grabit! Am dat aprob si apoi mi-am dat seama ca leul de la ea e adunat cu cei 98=99lei total, deci 1 leu lipseste... hmmmmm.
Deci 100-97=3-1(la mama)-1(la tata)-1(la fata)=0
sau 97+1+1+1=100
49+49=98+1=99...
hmmmmmmmmm, ma mai gandesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
e la tine...tu nu ai avut niciun leu la inceput si la final ranmai cu un leu...deci leul e la tine

Nina,mami de,



Da, 1 leu e la mine + 49 de la mama + 49 de la tata = 99 lei. Dar rochia a fost 100!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

1. Ai imprumutat de la ambii parinti cate 50 de lei.
2. Ai 100 dar rochia costa 97 lei ; 100-97 =3 , corect?
3. Daca rochia costa 97 de lei inseamna ca unui parinte ii vei datora 48 iar celuilalt 49 , 48+49=97 .Asta inseamna ca ai folosit un leu mai mult de la un parinte decat de la celalalt. Da?!
Si daca le-ai dat deja cate un leu la fiecare asta inseamna ca 49 + 50 +leul tau = 100. Ai inteles?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Uraaaa!

Mai, ma gandisem si eu sa impart 97, dar imparteam fara discriminare intre parinti :) si cu virgula se pierdea tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Am mentionat ca am fost la 'umane' toata scoala?

Ioana, mami de zambarici

EDIT: am scris gresit :) Nici la "umane" nu sunt buna.


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Ioana, faptul ca ai fost la profil Umanist , nu-i o scuza.Chiar si-asa ai facut matematica in a IX a si a X a. Ai facut in cls a IX a Logica si Argumentare, ar fi trebuit sa stii sa gandesti logic. Problema scrisa de tine este de aritmetica , un elev de clasa a IV o rezolva sigur daca gandeste logic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Nu a disparut nicaieri niciun leu! Si nici datoria fata de parinti nu e inegala sau cu zecimale.

Greseala este voit strecurata in chiar enuntul problemei:
"Totusi, 49 + 49 = 98 de lei + 1 leu care ti-a ramas tie = 99 lei."
Propozitia este ilogica pentru ca nu se pot aduna datoriile cu soldul!
Soldul se pune in balanta de aceeasi parte cu cheltuielile.

Rezolvarea corecta a enigmei:
49 + 49 = 98 de lei (datorie) = 97 lei (cheltuieli) + 1 leu (sold ramas)
Balanta se inchide acum la zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

luisa, una e sa inveti o materie ca este in curricula si alta este sa iti placa. Nu imi place modul in care ai decis sa ma cataloghezi dupa ce mi-ai dat raspunsul, este destul de jignitor.

capcaunule - daca ai o culegere veche de mate distractiva o sa vezi ca asta e textul , mai putin pretul care era 10 lei in loc de 100. Tot in culegerea aia era cu "tatal Sandei are 5 fete: Cici, Coco, Cece, Cucu. Cum se numeste a cincea?"

Mergi la inceput