Pamantul se opreste.

Pamantul se opreste. | Autor: Victoria_mami

Link direct la acest mesaj

Deci, aseara am vazut un pic dintr-un alt documentar; am adormit :(

In acest documentar se vorbea despre ce s-ar intampla daca pamantul s-ar opri din rotatie. Ar fi o jumatate de pamant in intuneric si frig, cealalta jumate in lumina si caldura. Ecuatorul ar fi super fierbinte.

Care ar fi (alte) consecintele daca asa ceva s-ar intampla? Probabil ca in milioane de ani o sa se si intample... ptr. ca stim deja ca pamantul incetineste. Nu am mai putea recolta nimic, pe nici unde... ca e ori prea frig ori prea cald...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Probabil ca in milioane de ani o sa se si intample... ptr. ca stim deja ca pamantul incetineste.

Fii fara grija! Nu se va opri mai devreme de 4,5 miliarde de ani.
De fapt nu se poate opri total, se va incetini pana cand rotatia va fi sincrona cu revolutia - caci asta inseamna ca va arata intotdeauna aceeasi fata spre soare, asa cum face Mercurul.

Oricum inainte de a se opri din rotatie va fi inghitit de soarele ajuns giganta rosie. Asta-i vestea buna.

Vestea proasta este ca galaxia Andromeda se indreapta spre noi, adica spre Calea Lactee cu viteza fenomenala de 3600000 km/h (peste 3 milioane de kilometri pe ora) si ca aproximativ in 3 miliarde de ani efectele gravitationale ale Andromedei (curbura spatiului ) vor fi suficient de puternice pentru a zapaci toate stelele si sistemele planetare din galaxia noastra. Foarte probabil Pamantul va fi deviat serios de pe orbita, daca nu chiar ejectat in afara sistemului solar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Probabil ca in milioane de ani o sa se si intample... ptr. ca stim deja ca pamantul incetineste.

Fii fara grija! Nu se va opri mai devreme de 4,5 miliarde de ani.
De fapt nu se poate opri total, se va incetini pana cand rotatia va fi sincrona cu revolutia - caci asta inseamna ca va arata intotdeauna aceeasi fata spre soare, asa cum face Mercurul.

Oricum inainte de a se opri din rotatie va fi inghitit de soarele ajuns giganta rosie. Asta-i vestea buna.

Vestea proasta este ca galaxia Andromeda se indreapta spre noi, adica spre Calea Lactee cu viteza fenomenala de 3600000 km/h (peste 3 milioane de kilometri pe ora) si ca aproximativ in 3 miliarde de ani efectele gravitationale ale Andromedei (curbura spatiului ) vor fi suficient de puternice pentru a zapaci toate stelele si sistemele planetare din galaxia noastra. Foarte probabil Pamantul va fi deviat serios de pe orbita, daca nu chiar ejectat in afara sistemului solar.


Mersi de vestile bune. Nu stiam despre Mercur.

Sa inteleg ca gravitatia este acelasi lucru cu curbura spatiului? Sau ca gravitatia este produsa de curbura spatiului? Sau...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Deci, aseara am vazut un pic dintr-un alt documentar; am adormit :(

In acest documentar se vorbea despre ce s-ar intampla daca pamantul s-ar opri din rotatie. Ar fi o jumatate de pamant in intuneric si frig, cealalta jumate in lumina si caldura. Ecuatorul ar fi super fierbinte.

Care ar fi (alte) consecintele daca asa ceva s-ar intampla? Probabil ca in milioane de ani o sa se si intample... ptr. ca stim deja ca pamantul incetineste. Nu am mai putea recolta nimic, pe nici unde... ca e ori prea frig ori prea cald...


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA




Ce emisiune ai vazut pe ce canal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Deci, aseara am vazut un pic dintr-un alt documentar; am adormit :(

In acest documentar se vorbea despre ce s-ar intampla daca pamantul s-ar opri din rotatie. Ar fi o jumatate de pamant in intuneric si frig, cealalta jumate in lumina si caldura. Ecuatorul ar fi super fierbinte.

Care ar fi (alte) consecintele daca asa ceva s-ar intampla? Probabil ca in milioane de ani o sa se si intample... ptr. ca stim deja ca pamantul incetineste. Nu am mai putea recolta nimic, pe nici unde... ca e ori prea frig ori prea cald...



Ce emisiune ai vazut pe ce canal?



Aftermath pe Discovery Science. Au in fiecare seara cel putin un documentar care merita vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Probabil ca in milioane de ani o sa se si intample... ptr. ca stim deja ca pamantul incetineste.

Fii fara grija! Nu se va opri mai devreme de 4,5 miliarde de ani.
De fapt nu se poate opri total, se va incetini pana cand rotatia va fi sincrona cu revolutia - caci asta inseamna ca va arata intotdeauna aceeasi fata spre soare, asa cum face Mercurul.

Oricum inainte de a se opri din rotatie va fi inghitit de soarele ajuns giganta rosie. Asta-i vestea buna.

Vestea proasta este ca galaxia Andromeda se indreapta spre noi, adica spre Calea Lactee cu viteza fenomenala de 3600000 km/h (peste 3 milioane de kilometri pe ora) si ca aproximativ in 3 miliarde de ani efectele gravitationale ale Andromedei (curbura spatiului ) vor fi suficient de puternice pentru a zapaci toate stelele si sistemele planetare din galaxia noastra. Foarte probabil Pamantul va fi deviat serios de pe orbita, daca nu chiar ejectat in afara sistemului solar.



Si peste alte cateva miliarde de ani cand (daca) se va opri de tot si vor fi 6 luni de vara si 6 de iarna, OARE e posibil sa revina viata pe pamant (in orice forma?)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Este dificil de conceput ca o rotatie a Pamantului care se petrece de miliarde de ani se poate opri brusc intr-o zi, dar, se pare ca acest lucru se va petrece in vreo 5 mild. de ani de-acum inainte (asa spun cercetatorii, conform calculelor stiintifice) .
Conform acestei ipoteze se va schimba si campul gravitational. Transformarea cea mai dramatica ar afecta oceanele. Acest mod de dispunere a apei ar schimba in mod semnificativ planeta stationara, deoarece datorita gravitatiei s-ar crea doua oceane mari polare.

Reconstruind virtual planeta, in absenta fortei centrifuge ,masele de apa se pliaza spre poli, creandu-se doua oceane uriase circumpolare mai precis la nord ar ajunge sub apa toate tinuturile ex: Chicago ar disparea instant si binenteles partea de nord a Europei si a Asiei , iar in jurul circumferintei a Pamantului,in zona ecuatoriala, ar aparea un singur megacontinent, cu vai gigantice si uscate, fostul,, sediu” al oceanelor Pacific si Atlantic.

Pamantul ar deveni o sfera perfecta, zilele si noptile ar dura un an iar efectul cel mai evident ar fi ca partea zi a Pamantului ar fi desert nelocuit si partea de noapte o intindere inghetata la fel de teribila. In concluzie, datorita rotatiei sale Pamantul este o planeta locuibila!

Mergi la inceput