Asta-i ministru ?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Cu diferenta ca actiunile de atunci au fost punctuale, la adresa tarilor care aveau obiectii, iar acum ne-am suparat pe toti in grup. Ca daca unii ne erau favorabili sa se mai gandeasca odata. Pune-te in situatia unuia care ne sustinea, cam cat de tare l-am lasat cu ochii-n soare.

Acum USL vehiculeaza ideea ca este o opozitie la nivel de grup politic al PPE.
Eu nu cred ca-i asa dar politicienii nu vor sa recunoasca adevaratele probleme pentru ca le afecteaza direct interesele.

Politicienii au firme comerciale care trec prin vama marfuri din Asia sau America Latina.
Poate nu stiati ca suntem mari exportatori de banane.
Speculantii spera sa castige din traficul ilegal de marfuri, pentru ca noi spre deosebire de Ungaria sau Austria, suntem pe granita UE.
Din trafic de frontiera se pot obtine sume frumusele.
Oficialii UE stiu si nu sunt de acord cu planurile mafiotilor romani care sunt transpartinici.

Ai nostrii afirma ca indeplinim toate conditiile tehnice!
E adevarat, dar oficialii nostrii nu indeplinesc conditiile de credibilitate.

Asta-i adevarata problema dar pentru noi explicatiile sunt altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

S-a declarat asa ceva??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Pozitia Germaniei era de asteptat. Merkel si CDU sunt in campanie electorala, iar primirea Romaniei (si Bulgariei) in Schengen ar insemna din start pierderea a sute de mii de voturi.

Presa germana e plina de articole legate de migratie si impactul ei pe piata muncii.

In presa de azi, de exemplu: In www.bild.de/politik/inland/zuwanderung/die-wahrheit-ueber-roma-in-deutschland-29354568.bild.html" target="_blank">Bild (ziarul cu cel mai mare tiraj), si in www.faz.net/aktuell/politik/inland/armutseinwanderung-von-roma-sichtbares-und-unsichtbares-12099580.html" target="_blank">FAZ (ziarul CDU-ului) articole despre rromii din Romania si Bulgaria care vin in Germania.

Deci decizia cu privire la Schengen nu are cu nimic a face cu ce a zis X sau Y din politica romaneasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

S-a declarat asa ceva??

"You only live once, but if you live right, once is enough."



Nu stiu ...posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu una inteleg un singur lucru - actualul guvern si coalitie USL este pro-rusa. Pacat, pentru ca romanii sunt pro-europeni.
Obraznicia cu care raspund, declaratiile de carciuma pe care le fac ... sunt de rasul lumii. Exista o singura explicatie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Deci decizia cu privire la Schengen nu are cu nimic a face cu ce a zis X sau Y din politica romaneasca.




Tocmai cand ma pregateam sa fiu si eu partial de acord cu un mesaj de-al tau, ai dat cu bata-n balta .
Daca vorbea Becali despre aderare, mai treaca mearga, dar cand vorbele apartin tocmai Ministrului de Externe, ca sa nu mai zic si de Prim Ministru.....hai sa fim seriosi!
Pai oamenii aia sunt acolo sus vocea poporului, nu?! Ca asta ne-au tot servit pe tava in campanii domnii de la USL, ca ei reprezinta poporul, ca majoritatea covarsitoare a romanilor i-au ales!
Ori daca la toata gama de motive politico-economice anti-aderare ale altor tari vis-a-vis de Romania, le adaugi frumos ingredientul principal, venit chiar de pe buzele maretilor nostrii politicieni, atunci poti sa pui cruce definitiv aderarii.

Da' ce ne trebuie noua aderare?? Noi suntem mult prea mari/tari/smecheri/destepti pentru prostii astia de europeni, si daca nu ne baga in schengen, ei pierd, nu noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Si polonezii, cand au fost tratati drept un popor de categoria a 2-a, au avut iesiri din astea si nu cred ca i-a banuit nimeni de pro-sovietism .


De ce nu am fost primiti in Schengen tura trecuta, cand la putere erau pedelistii pro europeni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pentru integrare ministrul german a spus ca se va vota in cadrul reuniunii ministrilor de justitie si de interne.

Asta face totusi putina lumina in faptul ca Romania, cu justitia ciuruita actuala va intampina o opozitie puternica ?

Copiloi, pentru aceleasi motive, pentru ca masurile anti-coruptie erau inca insuficiente. Asa cum e si acum.

Eu cred ca aici se joaca totul, indiferent cine recunoaste asta sau nu. Pana la urma integrarea completa presupune pastrarea unui standard ridicat si in justitie deoarece mai ales oamenii de afaceri dar si oamenii de rand trebuie sa fie asigurati ca procesele in Romania nu se castiga prin spaga si ca coruptia nu e singura metoda de negociere admisa. Mai e mult de munca aici, asa cum a fost si acum cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Exact, asta e marea miza, independenta justitiei, ori ce interes are USL-ul ca justitia sa fie independenta?! Nu e mai usor sa te prefaci ca nu iti trebuie schengen din orice alte motive?! Te faci un pic de ras, dar lumea te ia doar de prost, un pret mult prea mic pentru a-ti putea ascunde coruptii de ghearele justitiei, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Inca un basist infiltrat in Bundestag, Gunther Krichbaum:
www.hotnews.ro/stiri-politic-14347120-gunther-krichbaum-aderarea-schengen-depinde-strans-mcv-evaluarea-progreselor-romaniei-dupa-raportul-comisiei-europene-din-decembrie-2013.htm" target="_blank">Aderarea la Schengen depinde strans de MCV.

Mergi la inceput