Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!

ce fac burticile?Buburuzi?

Buburuzu' meu a fost tare activ ieri,parca vad ca azi isi ia liber

Eu sunt la scarbici,fara prea mare chef si cu un somn de imi pica ochi in gura

O zi frumoasa si usoara va doresc!!!

Pupici tuturor!!!!!



Cosmi 23+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata! Cine mai doreste, cine mai pofteste o lavazza la ibric cu putin lapte.
Nici eu nu am pus caciulita deloc in casa la Miriam, doar uneori cand era mai frig si faceam baita. Nu am infofolito niciodata nici in casa, nici afara si nici nu a prea racit. Foarte rar.
Ma mai intreba lumea printre care si socrela daca nu e prea putin, dar le-am explicat ca asa o sa am un copil calit si nu m-a mai intrebat nimeni, mai ales ca ea nu a fost bolnava. Dintre copiii de la cresa are printre cele mai multe prezente, daca nu cele mai multe.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata Cosminuta! De acuma numa bebei miscaciosi o sa avem.
Si inca o chestie nu va invatati copiii doar in liniste, dupa accea o sa va fie foarte greu la drum sau in alte ocazii cand nu poti sa oferi copilului un loc linistit pentru a se odihni.
A mea de exemplu si anul trecut si anul asta dormea cu mesterii in casa lucrand cu flexul si alte minunatii. Se minunau cum poate sa doarma. Daca nu ar fi fost destul de nasol.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Felicitas
Si nepotica mea doarme bine mersi pe galagie si sunt de acord cu tine la faza asta.La vara-mea daca mergeam cand era baiatul mic si dormea tot timpul ne atentiona sa vb mai incet ca una doua se trezea.Trebuie obisnuit cu sunetele ca mai merge omul in parc,cu masina,mai vin oameni in vizita si nu-ti adoarme copilul ca se tresare la fiecare miscare.

Cosmi 23+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna dimineata!
Ma primiti si pe mine la o cafea?
Eu sunt fericita si linistita, am intrat in concediu de odihna (restant pe 2012) asa ca ma mai duc abia la mijlocul lui ianuarie la serviciu. E mai bine asa, recunosc ca am calcat cu emotii zapada si poleiul zilele astea. Iar la anu'... aproape ca nici nu o sa simt zilele la lucru, inainte de a intra in prenatal.

In ce priveste cresterea copilului... tine de fiecare. Cred ca fiecare are suficient discernamant sa decida ce e mai bine pentru copilul ei.

Am vazut si scene "de groaza" in care tatal (in tricou, afara) isi plimba copilul (cu caciula, geaca) si era certat de mama ca nu i-a mai dat puloverul! Nu vreti sa stiti cum arata bietul copil (asudat si lesinat, numai de plimbare nu avea chef).De cealalta extrema, am vazut si copil doar pampers, jucandu-se pe balcon (mama statea pe messenger in casa), iar afara era zapada. Am surprins apoi o conversatie intre cele 2 mamici, care faceau schimb de sfaturi si de medicamente ca ambii copii erau bolnaviciosi si nu scapau de raceli si alte minuni.

Pentru mine copilul e un om in miniatura, nu are nevoie nici de o bula de cristal sa il protejeze, nici sa dai cu el de pamant (la figurat vorbind). Mai mult... cum il cresti, asa il ai, asadar fiecare il modeleaza dupa propria sa personalitate, fara sa existe neaarat o metoda "buna" sau "rea". Sigur, nu ma gandesc aici la extreme.

Eu de exemplu, prefer ca in primele saptamani sa fiu lasata in pace, sa ma obisnuiesc cu bebelina si ea cu mine, sa o inteleg si sa stabilim (de comun acord ...) un program. Altii considera inacceptabil sa nu fie vizitati de toate rudele posibile si imposibile, sa fie minim 4-6 persoane in permanent contact cu copilul (parinti, bunici), fiecare cu rolul lui. Este o chestie de alegere pana la urma.

Gata cu filosofia ca e prea de dimineata :)

21+ Bebe Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari Nicole pentru concediu! Asta nu-mi place nici mie iarna ca si gravida, riscul de a aluneca , in rest e super ca sunt foarte calduroasa.
Eu timp de o luna nu am chef sa-mi vina nimeni in vizita. Doar cei ai casei de care nu ma sfiesc sa umblu numai cu halat prin casa. Si nasii ar mai fi. Mie imi place cand vine cineva la mine in casa sa-l servesc cu ceva mai mult decat un pahar de suc si covrigei si atunci nu o sa am putere sa-i pun la masa etc. Si oricum la bebe mic nu se vine atata lume, mai ales ca va fi primavara cand racelile revin .


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Nicole felicitari pt concediuDaaaa,o alta mare problema cu vizitele astea,sper sa ma scuteasca neamurile macar vreo 2-3 saptamani ca sigur nu o sa am chef de ei.Ca vine mama sau frate-meu e o chestie da sa-mi vina toata satra cred ca as face cu nervi

Cosmi 23+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna dimineata burtici. Nu ma dati la disparuti va rog. eu va citesc cu regularitate dar vedeti voi, eu aici nu prea am multe noutati. Lucrez destul de multe ore pe sapt. am grija de copila ( scoala, inot, karate), fac mancare, curatenie. Cred ca exagerez putin. in sensul ca veti spune ca toata lumea face la fel dar eu simt ca imi e tare greu. Anyway ce voiam sa spun e ca noi am fost nevoiti sa ne descurcam singurei cand a venit Emma pe lume. Si vreau sa cred ca ne-a reusit. Cam o luna de zile i-am legat picioarele si mainile foaaaarte slab noaptea, pt ca tresarea si se trezea. A mancat lapte praf de la trei zile. A folosit suzeta pana la 3 ani, ce-i drept, numai in casa. A invatat olita pe la 2 ani ( pt pp) iar direct toaleta pt kk. N-a purtat caciulita decat dupa baita vreo ora. Temp. in camera nu mai mult de 20-21 grade dar dinspre asta a facut amigdalita pultacee de la 1 an jumatate de 3-4 ori pe an de aceea la 4ani jumatate (cu greu am convins pe toata lumea) am operat-o. De atunci, sa nu zic intr-un ceas rau, a racit o singura data mai serios de a necesitat antibiotice.
Cum spuneati si voi, trebuie avut mare incredere in instinctul nostru de mama care nu ne va insela niciodata.
Scuzati-mi logoreea. M-am intins ca o clatita. Va pup

25 sapt+ Edward

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Buna dimineata burtici!
Una din grijile pe care le am, acum cand va citesc, e legata de activarea intuitiei de mama, sa fie cu folos, adica, sper sa simt ce si cum trebuie sa fac, temperatura in camera, caciula dupa baita-cu sau fara, infasat piciorusele. Unele lucruri par asa usor exagerate, mai ales daca nu stii de ele in mod curent.

Si eu vreau sa ma obisnuiesc cu bebelina la inceput, dar imi doresc sa vina mama mea/sora macar o saptamana doua, apoi trebuie sa vina si mama soacra. A zis sa-i fac si ei program, macar sa spele vasele...la cum o stiu, nu stiu cum se va abtine sa nu vina imediat cand nasc, de la GL la Buc, macar sa vada copila...va trebui sa pregatesc un program sufleteste, pe care sa-l respecte lumea care vine. Acum nu-mi fac probleme, dar cine stie ce toane oi avea atunci.

Nici eu n-am chef de munca si stau sa socotesc de cand pot sa intru in prenatal.ieri am remarcat ca cele 126 de pre si post natal sunt zile calendaristice :) imi imaginam zile lucratoare, astfel ca, mai avem de socotit.

Si la mine bebelina face tumbe si mi-e tare draga!
Va !

24+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Am bifat si noi controlul la gine azi dimineata; am primit si lista cu analize pe care sa le fac dupa anul nou, asa ca pot sa-mi vad linistita de sarbatori:) Bineinteles ca am primit si maximum de kilograme la care mai am liber, dar nu cred ca ma incadrez in graficul lui:)) Am asa un feeling.

In rest fara chef de munca, astept concediul de sarbatori, mai am doua zile de venit dintre care una scurta asa ca nu pot decat sa ma bucur. Colegii pleaca la distractie o noapte pe undeva pe langa Bucuresti, cu purcel, muzica si ce-o mai iesi de aici; nu pot sa zic ca-i invidiez prea tare ca nu pot ajunge, dar asa visez la o lenevealaaaaaaaaaaaaaaa...

Poopici si sa auzim numai vesti bune!



Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si25+ Radu Andrei

Mergi la inceput