Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Asa am spus si eu de infasat ca este un babism. Pana cand am observat ca fetita are un somn mult mai linistit, pentru ca ii crea mediul din burtica, adica mai stramt. Oricum era doar in timpul somnului si dupa 2 luni nu am mai putut sa o infas, asa ca i-am dat pace.Deja se obisnuise cu mai mult spatiu.
Cu leganatul sunt de acord cu ce a scris Emilia. Miriam nu are habar de leganat, ce e ala. Se pune doar si doarme sau daca plange o iau in brate, ii vorbesc si trece. Nici mie nu mi-ar placea sa fiu zgaltaita.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Oricum sunt curioasa cum va fi la al doilea. Oricum deja vad ca sunt diferite, din burtica. Domnisorica asta nu e asa zvapaiata, dar mai ferma cand imi da niste picioare mi se muta burta din loc.
As vrea sa fie la fel de independenta ca sora-sa. Asa imi plac copiii descurcareti, care nu asteapta sa intervina mama in orice problema.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumim Emilia de lectura.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Apropo sunt mamici care merg la gimnastica de gravide. Eu as vrea sa ma duc din ianuarie. Habar nu am cum este.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Si relativ la imbracaminte de bebei eu am decoperit lana merinos. Este super, foarte sanatoasa, practica si calduroasa, pacat ca este asa de scumpa. A mea are niste pantalonasi stil dres , o paturica, caciulita cagula si o bluzita de corp. Sunt nelipsite din bagajul si garderoba noastra.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Capitolul masa de infasat. Daca nu aveti o masa de infasat foarte, foarte securizata si daca vreti sa o puneti undeva pe suprafete tari uitati de ea , gasiti-va alt loc de infasat.
Eu stiu de un accident grav , bebe cazut de pe masa de infasat pe gresia din baie. Nici nu vreau sa ma gandesc.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cu placere fetelor.
Eu masa de infasat imi iau de la bebe design, din cea care se monteaza pe patut si cum patutul o sa fie cu una din laturi foarte aproape de perete, o sa fie ok, adica safe 90% si pentru a fi safe 100% o sa am toate cele (pampers, servetele etc) aproape de patut, sa nu las copilul nesupravegheat sa merg in camera cealalta dupa cine site ce.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Pupaturi pentru burtici!
Am fost plecata in drumetie la tara la Gl, la taierea porcului si n-am prea avut vreme si acces la net, in schimb, m-am pus pe crosetat un botosel, o caciulita :) si sper sa-mi iasa de folos :)

Ma bucur sa aud vesti bune de peste tot.
Legat de greutatea bebelusilor, fiecare se dezvolta in propriul ritm. Eu am intrebat medicul, influenteaza cu ceva ce mananc si cat mananc greutatea? adica, n-as vrea sa fie predispusa spre ingrasare sau ceva pe-acolo. Medicul a zis ca nu are nicio legatura, pustoaia isi extrage ce are nevoie si daca nu mananc, prima data imi fac rau mie, ca ea oricum isi ia ce are nevoie.

Alexa, eu cred ca tu esti mamica eroina si nu trebuie sa te ingrijorezi, ca intr-adevar, sunteti 3 pe un sistem.Voia buna sa nu-ti lipseasca, ca ai de dat dublu trebuie sa iei si suplimentele, sa mananci si legumele, ca sa fii sigura ca asimilezi. Sfecla, mie-mi place sa fie salata cu otet adica, sfecla coapta, data prin razatoare si asezonata cu ceva dressing, dupa plac.Si daca trebuie sa si bei suc de sfecla, mai am un truc descoperit de cand eram mai mica: il bei ca pe un emdicament si daca nu-ti place gustul, incearca sa-l bei repejor, fara sa atingi limba de cerul gurii, ca sa nu simti si sa imprastii gustul si dupa, gata, e in sistem :)

Emilia, spor la imunitatea dezvoltata pt soacra!Ma da pe spate cu cat de impunatoare e. A mea soacra chiar e super! fiecare cu ale lui,dar ea mai vine cu recomandari, niciodata nu impune, eventual influenteaza sotul intr-o directie, dar nu e problema. Cand n-am dreptate accept, sunt deschisa la argumente si daca cred in ceva, dezbat si fac oricum, cum simt :P

Bebele pe olita...eu stiam ca la 6 luni abia sta in fundulet, nici nu merge de-a busilea si eu il pun la olita? mi-ar placea, ce i drept, sa se prinda si sa fie ok, nu ma astept chiar de la 6 luni, dar nici de la 2 ani sau 3 ani cum scria pe undeva.

ce frumos ca v-ati facut deja brad. urmeaza sa-l fac si eu indata ce mai finalizez de trebaluit cu ordinea prin casa.

Eu in afara de Elevit si acid folic, nu iau nimic si la analize mi-au facut hematologie, dar n-am vazut nimic de Ca, Fe, colesterol. Poate la inceputul trim 3 o sa le fac.

Va si-o spatamana placuta, dinainte de mos!

24+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Nu va speriati de bebei micuti . Eu am cunoscut o doamna care a nascut copil la termen de 1100 g si respectiv 1200 g (avea sarcina toxica in sensul caz de alimentare langa ea ) si copiii sunt bine, sanatosi si mari. A spus ca intr-adevar a avut mult lapte si bun. Asa ca nu va speriati.
Si eu am auzit ca bebe isi ea din organism ce-i trebuie, suplimentele ce le luam noi sunt de fapt pentru noi ca sa ne restabilim cat de cat rezervele din corp.
Eu sincer nu vreau un copil prea mare, pentru ca atunci cand nasti conteaza enorm ca ai de scos un bebe de 3300 sa zicem sau unul de 4000.
Dar asta oricum nu pot sa o controlez.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu as vrea ca fi-mea sa faca la olita cel tarziu la 2 ani pentru ca dupa ce implineste 2 ani o sa ni se diminueze veniturile considerabil, pentru ca eu nu o sa mai am stimulentul de insertie de 500 ron/luna si nici alocatia pt ea nu o sa mai fie 200 ron ci numai vreo 50 (parca) deci daca o sa continuam sa cheltuim pe pampersi n-o sa fie prea bine. Daca invata mai repede (la 1 an, 1 an jumate) cu atat mai bine. Soacra-mea se teme ca sotul meu facea pipi la olita (din picioare) dar cand trebuia sa se aseze pe olita pt treaba mare refuza vehement si alergau cu olita dupa el prin casa. Totusi... nu-i ereditara teama de olita deci...

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput