Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia nu stiu ce sa zic, imi da cu virgula dar mai bine ma linistesc sigur bb este bine. Din cate stiu nu am probleme de sanatate si iau elevit de cand am vazut testul de sarcina pozitiv si de fumat NU.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 25+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Apropos de anemie, si eu am un pic si mi-a dat medicul reteta de Tardyferon sau cam asa ceva (fier, niste pastile roz). Exista fier si in vitaminele pe care le iau dar se pare ca nu destul asa ca mai suplimentez. E cumva normala anemia in sarcina din ce stiu, fiindca volumul de sange creste mai repede decat numarul globulelor rosii dar suplimentele de fier ajuta mult, la fel si consumul de spanac, carne rosie (vita, manzat)...
Problema cu fierul e ca constipa destul de rau.



mie dr mi-a dat ferrum haussman- formula pt copii fiindca cica se asimileaza cel mai bine. inafara de scaun colorat inchis, eu alte neplaceri nu am avut si sufar de o forma usoara de constipatie
cronica. Cei drept pe perioada cat am luat suplimentul asta de fier nu mi-a lipsit ciorba /supa /bors in orice combinatie de carbohidrati:cartofi/paste iar fructele nu-mi lipsesc din dieta zilnica- 4,5 buc( in general cele de sezon). Acum de ex combin merele cu portocalele sau kiwi/ ananas. Cat a fost sezonul strugurilor am mancat la greu si nu au fost probleme cu constipatia.

28 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

[quote]citat din mesajul lui cos_minutza

Am uitat sa intreb

Voi luati MgB6?Si cate pe zi?

eu nu iau fiindca la analize mi-a iesit in parametri normali magneziul. Vit B....eu am o problema cu complexul asta de vitamine dar sunt parerile mele si nu vreau sa-mi ridic oamenii in cap pe forum.

28 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:


Chiar cred ca e devreme sa iti faci probleme, un eventual retard de crestere intrauterina se diagnisticheaza mult mai tarziu, exista atat in viata intrauterina cat si dupa nastere puseuri de crestere (nu crestere liniara) asa ca e posibil ca la urmatoarea eco bebe sa fie mai mare decat scrie in literatura de specialitate, unde oricum sunt precizate valorile medii.

Eu merg la urmatoarea eco dupa anul nou si sper sa prind loc cat mai repede dupa anul nou adica in prima saptamana din ianuarie cand o sa am 26 sapt de sarcina pentru ca o sa am nevoie de scrisoare medicala pentru reteta de Clexane.


23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu cel mai bine ma impac cu informatiile de pe bebecenter.com . e un site american unde am gasit info despre toate situatiile legate de preconceptie,sarcina, nastere, lauzie si crestere copil . Toate info desigur trebuie filtrate si adaptate la realitatea romanesca dar per ansamblu eu sunt multumita plus ca au si ele forum unde le-am scris ca sunt din Romania si au fost superincantate ca au "audienta "si in Europa.

28 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cosmy, eu am tot luat Magne B6 ca relaxeaza musculatura uterina (la fel ca No Spa) si previne contractiile. Mi-a recomandat 1 pe zi dr Uscatescu. De la o vreme nu am mai luat dar cred ca ar trebui sa incep sa iau din nou, bine ca mi-ai amintit sa ma duc sa imi cumpar.
Soacra-mea m-a certat ca ce m-am apucat eu sa cumpar atatea lucruri inainte de nastere, ca ce-i cu mine, nu stiu ca nu e bine? Sincer sunt superstitii pe care nu dau nici o ceapa degerata cu atat mai mult cu cat viata mea a fost mult mai frumoasa si m-am simtit mult mai norocoasa de cand mi-am luat pisica neagra care e acum in grija mamei ca sotul meu e alergic.
Sunt foarte multumita ca am patut si carut, cateva biberoane, cateva suzete, cateva lingurite, destule hainute, 1 pachet de pampersi newborn si un pachet de servetele umede. In curand (adica saptamana viitoare) o sa am si pompa de san si lenjerie de schimb pentru patut si masa de infasat.
Mai pun bani deoparte si pt nastere si gata, totul rezolvat si bine pus la punct, in caz ca Doamne Fereste nasc inainte de termen sa nu fim atunci in mare panica si sa ne ia totul prin surprindere.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, bebeii vostrii cand sunt mai miscaciosi si ce faceti sa-i agitati cand nu se misca mult timp?
Mi-a zis o prietena ca pe o prietena de-a ei o invatase medicul sa apese cu toata palma pe jumatate din burta si apoi pe cealalta jumatate dar fi-mea nu reactioneaza intotdeauna la asta.
Adica, pe romaneste, cateodata o doare in fund ca o inghesui eu
E mai agitata de regula seara si noaptea. Pe timpul zilei nu prea are nici o treaba decat foooaaaaarte rar.
Ori doarme ori sta cuminte ori shoriceshte ori nu stiu ce face... Poate croseteaza si cand iese de la caldurica imi face cadou un fular frumos .


23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Multumesc de info fetelor!Si mie mi-a prescris medicul MgB6 cate 3/zi,e bun pt relaxarea uterului din cate am inteles.
Emilia si al meu mai mult seara misca,rare ori e activ in timpul zilei.Eu nu-i fac nimic il las in pace,atat timp cant misca e ok.In careva seara m-am culcat pe la 12,sa vedeti ce activitatea avea asta micu'I-am zis la e sotz daca isi pastreaza programul cand vine pe lume am belit-oAi fost tare cu fularu' crosetat de printesa
Mara si eu zic sa nu-ti faci griji,atat timp cand medicul a zis ca e bine atunci totul e ok

Cosmi 23+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Fetelor am pus si eu doua poze pe picassa...
Voi aveti burtici nu gluma :P....acum mi se pare mica a mea pe langa voi..dar bebe avea la 22 sapt. 460 g deci cred ca e in grafic..
In rest eu le cam trag cu perfuzii ca se pare ca am colul cam moale desi inchis...si mai scap cate o sangerare maronie..pfff
Bebe e foartee activ si ziua si seara..bine mai putin in zilele astea cand am facut perfuzii cu nospa, scobutil si un pic de diazepam. Sper sa petrec sarbatorile acasa nu prin spital..
Va pup si va doresc o zi buna in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu sunt de parere ca trebuie sa-mi invat copilul independent, sa se descurce singur de mic nu sa stea dupa fusta ma-sii mult si bine. Deci daca se apuca de crosetat de acum e foarte bine, ca tot are timp berechet.
Si dupa ce o sa-i dau eviction notice si o sa paraseasca incinta (adica burta) si o sa coabitam in pace si buna intelegere (sper) poate sa se apuce sa spele vase, sa dea cu mopul, sa faca ciorba de burta, friptura la cuptor, briose si alte d'astea.
Ca daca tot vrea soarca-mea sa faca la oala de la 6 luni eu zic sa ridicam standardele cat mai sus, nu? Pe la un an jumate asa poate ii gasesc ceva servici, un part-time sau macar un internship...

Eu vad ca stau bine cu colul si sper sa raman asa, sa nu ma deochi.
Aveti grija de voi fete dragi. Week-end placut!


23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput