Retrospectiva de cititor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Va multumesc tuturor pentru postari,e o incantare sa va "ascult".
Desi s-a pierdut mult din cheful de comunicare de odinioara,totusi ne-am "gasit " aici un grup de cititoare de forta,cu gust, apetit si ...simt al lecturii.
Mai mult decat zonele de interes,de nivelul la care ne situam fiecare - importanta mi se pare o anume stare de spirit,pofta de citit,de impartasit impresii,pofta de viata chiar.

monixy,ai scris atat de fain ! inca o data,rezonam.
Apropo de "Fotografie de grup cu scriitoare uitate" mi-am luat Ticu Archip ("Soarele negru")/adica m-am decis sa gust putin si pe viu "obiectul analizei".

lilanda,ce incantare sa descopar ca inca mai esti pe aici!...am sa-ti fac o marturisire: inca mai intru pe blogul tau in speranta ca cine stie,mai scrii cate ceva ( tu si capri sunteti favoritele mele in "Bookmars").
imi place nu doar sa citesc carti ,ci sa ascult cititori vorbind despre cartile lor,caut urmele lasate de carti,povesti si autori ...in oameni.Poate si asta e un fel de a trai literatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

din pacate nici eu nu am avut un an prea fructuos din perspectiva lecturilor dar as vrea sa decernez o zmeura daca e permis :)
si anume "the dream of the celt" al lui llosa m-a dezamagit total :( mai ales ca am asteptat traducerea in engleza cu mare trepidatie dar nu a fost sa fie...e o carte ...hmmm...maaare ca volum (ceea ce de obicei ma umple de placere) si ca si continut e foarte densa in date dar ii lipseste sufletul, ii lipseste charisma lui llosa , ii lipsesc multe...atit de multe incit cred ca nici nu am reusit sa o termin, cel putin nu imi aduc aminte cum se sfirseste...
i-am luat jumatatii mele biografia lui steve jobs de Craciun, am sa o citesc si eu, sper ca fiu la fel de entuziasmata ca buflea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap
si dintre cei "alive & kikin'", zeruya shalev, (pe care mi-a recomandat-o mihaelka, acu osutademiideani)


Hei, salutare! Uite ca ma hotarai sa revin cu o veche-noua identitate (nu putui recupera contul vechi, deci facui o alternanta consonantica in nume, care sa va aminteasca de vechiul meu self:))

Mi-a fost tare dor de voi! Am avut niste problemutze legate de relocarea unei parti din familie si n-am vrut sa va trimit energiile mele negative:)

Cora, am luat dulceata de rosii cu mine in noua locatie, deci dupa Anul Nou, poate te scot la o cafea!

Luati d-aci cate o si pregatiti-va, fasten your seatbelts, caci Mihaelka/Micaelca is back!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Incerc sa scriu repede cele 10 mesaje ca sa scap de moderare, asa ca bucatelesc mesajul mai mare ca sa ajunga la toata lumea, mai!

Galisia, foarte frumos subiect! Oare pot sa-l votez? Cred ca trebuie sa scriu cele 10 mesaje intai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Anul asta a fost pentru mine sarac in citit si bogat in experiente personale. Din ce-am citit - adica din ce am reusit sa citesc cu aplicatie si aplicare - se detaseaza net 'Caligula' (Maria Grazia Siliato). Gagica asta e arheolog sau istoric, sau si una si-alta. ma rog, ideea e ca scrie foarte bine si cartea e impresionanta. Chiar si numai prin faptul ca ti-l poate face pe Caligula ...simpatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Am mai citit si recomand Matei Visniec 'Piese scurte' si 'Mansarda la Paris cu vedere spre moarte'.

Anul asta a fost bogat, dupa cum spuneam, mai ales in experiente, experimente si experimentari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Ma duc sa mai dau cu nasul si prin alte subecte, poate-poate se fac mai repede cele zece mesaje (si mi le si aproba cineva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

micaelca,BUN REVENIT !
Energia ta va resuscita fara nici o indoiala clubul nostru.
Ma gandesc sa lansam ( sau sa reluam) - niste teme,autori,carti din perspective noi si personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Mihaelka , bine ai revenit

Se anunta un 2013 de poveste



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Micaelca, super....chiar ma interbam de ce nu mai apari ? Sper sa fi īncheiat cu energiile negative si sa ai parte de un 2013 frumos si fructuos.

Galisia, m#259; mai apuca si pe mine dorul de blogul meu, da' lipsa de timp si lehamitea (de cum se discuta pe blogurile romāne#537;ti) m#259; fac sa stau in banca mea.

Speed, cum scrisei pe goodreads, celtul lui Llosa n-are deloc farmecul lui Llosa...nici nu mi-a placut :(

Io sigur nu mai apuc sa intru pe-aici anul asta, asa ca va urez La Mul#539;i Ani si sa ne revedem s#259;n#259;toase si vorbarete. Va pup.

Mergi la inceput