Italia

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Gentiana- sper ca fiul tau sa se acomodeze repede cu noii colegi, cand sunt mici leaga imediat prietenii.
Eu am un nod in gat ca peste 2 saptamani ii inscriu la scoala pe prichindei, mi se par inca mici...am inceput sa-i invat sa scrie alfabetul ,unul e stangaci si unul dreptacimi faccio un culo...
Marumiha - esti o mama deosebita nu are importanta cum, esti tot mama , nu toata lumea are curaj si suflet sa faca ce ai facut tu , te admir
Nafi- am deschis aici un subiect din 3 motive:
1. mie personal mi se pare incomod sa rasfoiesc atatea file-uri ca sa intru in Mamici de Italia prin Odisee la a 2,3 pagina iar noile venite care nu sunt obisnuite cu acest forum nu o sa-l gaseasca repede.
2. am trecut de aproape 6 ani prin odisea sarcini(daca e posibil o si uit cat a fost de groaznica) iar acum ma simt fuori logo.
3. cum a zis si Marumiha ea nefiind trecuta prin maternitate se simtea stinghera sa intre in Odisee.
Am fost propusa sa se mute Mamici de Italia aici in Diaspora dar nu a avut ecou asa ca fiecare scrie unde vrea, nessun rancore

Mamica de gemenasi smecherasi


Ginger - stai linistita ca nu te judeca nimeni. forumul e un loc unde intram sa stam la taclale , sa ne simtim bine si nu sa ne criticam sau sa ne luam de par..doamne fereste!

Referitor la gasirea forumului sa stii ca daca intri in Meniu la Mesajele mele gasesti toate forumurile la care tu ai postat si nu trebuie sa mai bantui prin alte parti sa gasesti Odiseea sau ce mai vrei sa gasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Marumiha - ehe..ai de munca daca vrei sa ma superi caci eu nu sunt genul careia ii sare mustarul cu una cu doua!

Eu ma numesc Elisa , sunt originara din Braila, am trait vreo 10 ani insa la Bucuresti de unde am si plecat ptr a veni in Italia. Am venit ptr ca sotul meu ( logodnic la acea vreme) a primit o oferta de munca importanta ptr cariera lui si cum eu imi doream o familie am lasat balta propria cariera si l-am urmat in Italia (la Verona). El e nascut insa la Roma asa ca suntem singur cuc aici, nu avem nici o ruda ..am luat-o cu totul de la zero. In mai 2009 deci m-am mutat in Verona si la scurt timp am ramas .

Am facut nunta aici la Verona in noiembrie 2009 si in aprilie 2010 a venit pe lume Riccardo . acum are 2 ani si 9 luni si e un zgubilitic adorabil. Merge la asilo pana la 16.

In 2012 am inceput sa caut de lucru , am mai gasit asa pe ici pe colo cate o colaborare care au dat insa rezultate si am primit o oferta de munca pe care doar ce am concretizat-o printr-un contract de munca martea asta . Firma e germana, are sediul la Milano insa eu lucrez de acasa si 3-4 zile pe luna voi merge in Romania pentru ca ma ocup de dezvoltarea afacerilor lor in Romania.

Cam atat despre mine. sper ca aici sa avem discutii placute si contructive si sa reusim sa intram cat mai des.

Va pupic si va doresc o dupa amiaza si seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Mihaela, si al meu este nascut in luna august (6). Anul acesta face 7 ani.


In clasa 1, inscrierile se fac in perioada ianuarie-martie, varianza de la o localitate la alta. Chiar zilele trecute cand eram la noua scoala cu transferul, venise un tatic pt. Forumularele de inscriere. La Milano peste cateva saptamani incep inscrierile pt. Anul scolar 2013-2014.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Elisa, incantata de cunostinta. Daca ai vreo delegatie la sediul Soc. Unde muncesti, nu ezita sa ne vedem la o cafea.

Eu am frecventat acest forum in perioada de gravidanta. Pe urma din ce in ce mai putin pana am uitat parola si am schimbat si adresa de email. Intr-o zi am intrat si am dat de aceasta discutie despre diaspora din Italia si m-am reinscris. In perioada in care eram activa m-am vazut o data cu ginger00 si o alta data cu abramburika. Nu stiu daca isi mai aduce aminte de noi, am fost la spital chiar cand a nascut. Dupa care o ruptura totala cu acest spatiu virtual.

Acum am revenit, imi place idea sa ne adunam si noi virtual si de ce nu sa avem ocazii sa ne cunoastem si in viata reala.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Genziana- multumesc de invitatie. O sa tin cont! La Milano voi veni cam de 2 ori pe luna dar inca nu stiu sa-ti spun in ce orar ma voi incadra. oricum ca idee...sediul firmei este intr-o zona destul de centrala in Corso Matteotti. cand merg acolo de la stazione centrale iau metroul cobor al a 3 a statie la Montenapoleone si mai merg vreo 5 minute pe via Montenapoleone. In rest nu cunosc caci la Milano am fost doar de vreo 2 ori pana acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

buon giorno fetele
o primiti?
Ginger-mie tare-mi place ca ai deschis subiectul aici
eu va propun urmatoarea chestie
cind se termina capitolul acesta noul capitol sa-l facem cu userul comun de mamiciitalia (parola o trimit pe pm) cine doreste si asa care vrea schimba capitolul sau face listuta pe prima pagina....ditte voi....eu ma pronunt
ardeleanco da de ine it mai amintesti? ca si eu scriu demult pe aici apoi am schimbat nick-ul
de unde esti din ce oras ca am uitat?
Nafi-super ca lucrezi de acasa
mai ales ca nu e atita stres cu drumul
fain,ce ma bucur,finalmente a ajuns contractul si locul de munca dorit
vreau sa va vad in poze si vreau sa-l vad pe Ricky
Genziana-daca ai scris pe la oddisee poate ne-am intersectat ...cine stie...ce nick aveai inainte
sa dau cu ghicitul? din zona aceea in vine in minte piccaflor? gresesc?
al meu era katiapam....daca ne-am scris cindva atunci ma prezint si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Marumiha-eu te-am mai zarit pe forum dar nu stiam ca esti prin it
dupa steag nu puteam ghici
si eu te felicit si iti spun parerea mea
nu oricine are sufletul asa de mare si iubitor ca sa poata adopta un copil
este o tema f delicata si indiferent de motive cine face acest gest e demn de admirat ( in cazul vostru ca vorbesti cu atita iubire despre copilul vostru)
de alte cazuri nu se discuta ca nu se compara
si ca vorbiti de inscriere la scoala
fetita mea face 6 ani in iunie se numeste Giulia si e nascuta aici (Roma)
am intrebat si eu pt inscrieri,aici la noi se incep in 21 ianuarie,inscrierile se fac doar on-line si urmaresc pagina de la scoala unde vrem sa o inscriem sa vad cind apare circulara,cind este asemblea con i genitori si informatii despre inscriere ca nu stiu incotr-o sa o iau si eu,habar n-am
mai vin la povesti si eu
o zi buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

am rasfoit putin sa vedem cine a mai scris pe aici
Ema86-tu n-ai mai intrat deloc
hai mai scrie-ne despre tine/voi
sa incepem sa ne cunoastem mai bine
Dana-tu cum ai inceput cu gradi cu baietii? cum te mai simti cu spatele?
Madachan-si noi avem de gind sa mergem inapoi in tara mai incolo
noua ne place acasa,ne place orasul si locurile de la noi
si fetita asteapta sa mearga cu drag,ii place mult ( noi sintem din Cluj-Napoca)
Mami-stefi-ce mesaj frumos ai scris despre tara
ce mai faci?
vezi ca mi-ai ramasa datoare cu un raspuns
ai scris odata un subiect la actiuni urgente sau cum s-o numi cind ai mers in tara si tot intrebai de procura si ti-am raspuns de nu stiu cite ori si te-am invitat la mamici italia si ti-am scris sa ne spui cum ai calatorit si daca te-ai linistit si n-a avut probleme si n-ai mai scris
asa ca acuma te-am prins nu mai scapi (sto' scherzando)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eliza(nafi),m-ai convins si o sa-ti dau votul ,ai un curiculum convingator si 6 brilante,felicitari pt.noul job si pt.Riccardo.
Cred ca e tare frumos sa lucrezi de acasa si sa mai si calatoresti din cind in cind ,sa mai dai o fuga acasa.
Eu sint pe fuga ,trebuie sa merg la lucru si il am si pe Marco bolnavior cu febra.Stiti voi ca e perioada asta a racelilor ,chiar ma gindeam ca e un copil care anul asta nu sa imbolnavit deloc ,cu tot usturoiul si ceapa pe care o maninca insa uite ca m-am inselat.
Marco merge la gradi cu pulmino si se intoarce la fel ,probabil ca zilele urmatoare o sa ne anunte si pe noi despre inscrieri,asa procedeaza doamnele cind au ceva de zis pun un biletel in buzunar sau in ruxacel.
yoanag-incintata sa te cunosc ,mi-a placut steagul si tara asta mai indepartata si am ales-o cel putin virtual daca mai mult nu pot sa fac.
Va pup ,trebuie sa plec ,azi avem si 1 ora de assemblea sindacale.
Pe curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Citat:
citat din mesajul lui yoanag
Genziana-daca ai scris pe la oddisee poate ne-am intersectat ...cine stie...ce nick aveai inainte
sa dau cu ghicitul? din zona aceea in vine in minte piccaflor? gresesc?
al meu era katiapam....daca ne-am scris cindva atunci ma prezint si eu


nu ai ghicit de data asta

dana7mi, era vechiul nick

Mergi la inceput