Italia

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Heila.
Si eu mai intru cateodata.
La care scoala sa-i inscriem?La cea obligatorie per forza on-line, am avut deja si confermarea locurilor.
La cea din vara...asteptam pana ies comunicarile, adik pe la sfarsitul lui mai...o sa ma usture ca anul asta sunt 5 saptamani pe iulie si vreo 2 pe septembrie si la 2 de-odata...aici pe unde stau eu ma cam costa 150 euri pe saptamana plus extra(gite sau mai stiu eu ce).
Ma rog,o sa-i inscriu dac a nu falimenteaza firma unde lucrez ca tare greu merg lucrurile pe la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna dimineata!

Cine vine la o cafea?

Astazi este un pic de soare, poate, poate vine si pe la noi primavara.

In rest, ce va mai fac puiutii?


Citat:
La care scoala sa-i inscriem?La cea obligatorie per forza on-line, am avut deja si confermarea locurilor.


Da, la scoala obligatorie. La Milano inca nu au dat confermarea.

De anul acesta totul se face online .... chiar si inscrierile pt. scoala de vara. Aveam si eu un cod pt. site-ul primariei, sa vad pe unde l-am pus, ca de nu trebuie sa vad cum il recuperez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Mie mi-a venit pe mail confermarea pe la sfarsitul lui martie.Am facut inscrierea a doua zi dupa ce au activat site-ul.Sunt deci sigura ca prichindeii mei devin scolarei.
Sunt micuti saracii, cred ca a fi ghiozdanul mai mare ca ei .
Eu am o perioada nashpa,nu tare dorm bine, toti ma intreaba daca am interviu cu ceva vampiri noaptea ...sunt ata de palida si am niste cearcane ca nu mai acopar nici cu fondul de ten.Soarele asta se lasa asteptat a naibii de mult ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Parca mai ieri i-ai nascut si acum la scoala cu ei. Trece timpul ...

La al meu i-au trebuit cateva luni sa se obisnuiasca cu scoala. Vroia sa se joace, lua totul ca o joaca. Acum parca s-a schimbat un pic. Noroc ca la noua scoala invatatoarele se ocupa de toti copii, nu cum era la vechia scoala.

Si eu dorm rau noaptea, cred ca de la vreme. Vreau soare si nisip, sa ma intind ca soparlele la soare , sa-mi intre soarele in oase.

O prietena ar vrea sa mearga la mare viitorul ponte (25.04), dar oare ce vreme va fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Da...trece timpul foarte repede.Si mie mi se pare ca ieri i-am tinut in brate, aveau doar 43 cm si 2 kile...acum sunt de 110 cm si de-abia ii pot ridica .
De timp zicea la Tv ca dupa jumatatea lui aprilie v-a veni primavara, da' apa tot rece a fi...Eu astept luna mai ca sa tragem o fuga la mare.Am tenul foarte alb(si toata familia mea de altfel) si doar soarele de mare ma coloreaza,asta de oras si de piscina imi face pete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna fetelor,
am mai intrat pe site dar nu aici,eu scriu la forumul cu gemeni mai mult,am vazut ca aici nu prea e activitate,plus ca acolo pot sa pun si eu intrebari daca am nelamuriri cu gemenele mele.
Genziana,multumesc mult,eu locuiesc momentan in zona Viale Monza,spre sfarsitul ei,adica aproape de Sesto San Giovanni.
Eu sunt tare suparata,tatal copiilor mei(este italian)ne-a lasat de 3 luni,imi asigura tot ce trebuie pentru copii,insa e foarte greu pentru mine.
Stie cineva cui as putea sa cer ajutorul aici la Milano,caci sunt hotarata sa cer ajutor.
Pana acum nu am nici un ban pentru fetite,au 16 luni si nici macar nu s-a interesat daca am putea sa beneficiem de vreun fel de alocatie sau de assegno familiare.
Mai sunt interesata si de fundatii sau organizatii care a pot ajuta in vreun fel,cu hainute,avem si sfratto(asta e a doua amanare si nu cred ca ne va da alta) saptamana viitoare pe 18 aprilie si el nici nu a gasit nimic.
Lui ii este usor asa,vine cand vrea,dar cum se cresc 2 copii asa micuti numai eu stiu.
Va multumesc anticipat celor care imi puteti da vreo idee.
Am si ceva probleme de sanatate pe deasupra,am programat deja 2 vizite si incerc sa ma si prezint,caci de cand am fetitele m-am neglijat complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Roxxy2, multa sanatate si putere in rezolvarea problemelor!

Nu vreau sa te sperii, insa am cunoscut cazuri care au fost da-ti afara si chiar cu 2 copii. Aceasta familie facuse de ceva timp cererea la primarie si pana la urma au primit o casa comunala. Dupa ce au fost da-ti afara au stat la un fel de hotel, in acest fel au urgentat practica in primarie. Sper din tot sufletul ca tatal copiilor te va ajuta in privinta casei.

Daca nu, tu vei fi nevoita sa apelezi la asistenta sociala.

Cat priveste alocatia (care in Italia este una si aceeasi cu assegno familiare) este ciudat ca pana acum nu l-ati primit.

Scuza-mi indiscretia. Care este statutul tau social? Esti casatorita cu tatal copiilor? Acest cec se poate primi daca unul dintre parinti munceste sau este somer.

Tu muncesti?

Ma voi interesa de o asociatie unde am vazut ca distribuie haine pt. Micuti.

Tinem legatura.

O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Multumesc mult Genziana,

Noi nu suntem casatoriti,initial vroia,pe urma cand am ramas insarcinata si-a schimbat ideea.
Eu nu mai lucrez de cand eram insarcinata,am avut sarcina cu risc,am avut si risc de avort spontan si risc de nastere prematura.
Am stabilit impreuna sa stau acasa cu fetitele pana la 2 ani,adica pana in decembrie anul asta.
De assegno familiare el mi-a zis ca s-a interesat,insa avand o mica firma de constructii(la care actualmente munceste el si inca un om) ce ar da pe pere ar lua pe mere,adica nimic.
Eu din pacate nu am nici rezidenta,am facut tot ce trebuia la Primarie,dar au vazut spatiul mic unde stam si nu mi s-a aprobat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Roxxy2,

vad ca nu ai somn ...

Trebuie sa recunosc ca te gasesti intr-o situatie delicata. Fetele unde au rezidenta? El ce zice de aceasta situatie?
Primul pas este sa va rezolvati cu casa, sa nu ramaneti in strada. Pe urma sa vezi daca poti da fetitele la camin, in acest fel ai putea sa-ti cauti si tu ceva de munca, sa devii incet, incet independenta. Nu neglija rezidenta. Incearca sa o obtii cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Doamne Roxxy, ce situatie...mereu am fost de parerea ca e mai bine cand te casatoresti doar cu neamul tau.stiu ca multe dintre voi sunt casatorite cu italieni si nu vreau sa jignesc ,sa nu credeti ca sunt rasista sau neamo-foba(ca nush' cum sa-i zic) dar deja tare multe situatii de genul asta am auzit.Am ajuns la concluzia ca multi dintre italieni nu sunt deloc afidabili si nu prea isi asuma nici un fel de responsabilitati.Mai am o mama la gradi , cubaneza, si imediat dupa ce a ramas gravida a lasat-o fara casa, fara masa,acum sta in parohie.Intereseaza-te si la preot, de obicei au cateva camere care le pot da persoaneor in dificultate.
Asegno fam. il erogheaza Inps-ul in baza venitului familiei, dar cum tu nu lucrezi si nu ai venit nu stiu cum se procedeaza, de aceea ar fi bine sa mergi pana la Inps-ul de competenza.Nu stiu di pacate care este ca eu stau in provincie, nu in oras.
Nu poti sa vorbesti clar cu tatal copilelor sa gasiti o solutie pentru ca primii care sufera sunt copii...

Mergi la inceput