Italia

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Fusei la medic azi dimi si mi-a zis ca bine am facut ca am inceput cu antibiotica ca am si o faringita de toata frumusetea.
Nafi-eu nu iau aiurea antibiotice , stiu cand e cazul si cand nu , iar la copii nu le dau decat dupa ce mi le prescrie medicul.
Mi se intampla odata la an din fericire sa ma betegesc asa rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Ciao fetelor
Ginger buna retetaaaa,eu ii zic tocanita de pui
si mai merge bine si cu mamaliguta linga si muraturi daca va plac
sanatate sa te faci bine repede
eu mi-am adus un kg de boia de ardei dulce anul trecut
ce-mi plac condimentele romanesti
nici eu nu-i dau niciodata dupa ureche tratament
Marumiha-in ce clasa e Marco?
la noi ploua,e rece,vint...urit tare afara
maine se imbraca din nou copiii de carnaval iar de valentine's au teatru la gradi
Nafi-asa te cred daca esti in prima clasa
deci noi acum 4-5 ani nu mai retin la un scenic 1900 cilindrata din 2002 plateam in jur de 830/an cam asa ,dupa atitia ani la o masina cilindrata la fel din 2000 ajunge la aproape 1000 fara ceva marunt
acum cind incepe noul an asigurarea trece din clasa 9 in clasa 8 si degeaba plateam acum 4 ani 800 si un pic ca acum ajung la 1000 chiar daca cobor in clasa fara nici un accident..... ca maresc massimali tot timpul....si daca am sunat sa intrebam ce-i cu diferenta asta de pret ne-au raspuns ca noi nu ne uitam la tv? ca toate se scumpesc?
pai de mai faci vreun accident din vina ta te rup asigurarile
si tot asa doar RCA (noi avem cu directline)
mai am inca pina in 23 termen de scadenza
la generali am facut pe net si mi-au iesit mai scump asa canu merita sa bat drumul pina la birou sa-mi mai faca ei un preventiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Fusei la medic azi dimi si mi-a zis ca bine am facut ca am inceput cu antibiotica ca am si o faringita de toata frumusetea.
Nafi-eu nu iau aiurea antibiotice , stiu cand e cazul si cand nu , iar la copii nu le dau decat dupa ce mi le prescrie medicul.
Mi se intampla odata la an din fericire sa ma betegesc asa rau

Mamica de gemenasi smecherasi


Ma bucur ca o nimerishi Stai linistita ca nu te criticam dar stii cum e, cand esti patit mai tragi de maneca si pe altii

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Da, tocanitza de pui,numai ca la noi vorba si dialektul e maghiarizat ca doar suntem vicini-vicini.
La noi ninge de mama focului, noroc ca strada e curata si eu nu tre' sa ies din barlog.
Maine totusi duc copii la gradi ca e saptamana in care au tot felul de festiciole ca e saptamana carnavalului.Eu le-am luat costume de Cow-boy ca anul trecut doar din alea am gasit la fel si inca le sunt bune.Imi plange inima sa iau altele ca m-au costat aproape 100€ si le-au luat doar odata pe ei.
Ma simt mai bine asa ca fac o pita de casa si cred ca o sa fac si niste muffins cu nutella.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Voi ce mai afceti fetelor? aici la mine ninge!

Yoanag - da acum profita toti de povestea cu criza si preturile care cresc chiar si cand nu e cazul! eu am avut noroc cu clasa 1 de la sot caci altfel plateam asigurarea pe un an cat am platit masina! Eu am permisul din 2001 dar nu am condus niciodata. tineam masina de poza in fata blocului si mergeam cu taxiul.

Am inceput practic sa conduc in decembrie 2011 cand am luat masina pe care o am acum. si de asta am luat un ford ka , f usor de condus, de parcat , plus ca e galbena si e imposibil sa trec neobservata in trafic! Am mai si lovit-o un pic in timpul unei parcari ratate dar eram pregatita sufleteste ptr asa ceva. in 2012 am luat si vreo 2 amenzi ptr parcare in zona in care era doar 1 ora si pentru ca am intrat in zona de trafic limitat ( din greseala cand il duceam pe Ricky sa faca poza cu mos Craciun). asta m-a costat vreo 100 euro asa ca de atunci casc ochii bine inainte de a intra pe unele strazi.

Va pupic!

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ciao Fetelo,

Ce stiri senzationale azi ,ma si Papa asta vrea sa demisioneze ,oare vrea sa-i lase locul lui Berlu ,tot e cel mai bun la toate poate ca vrea sa incerce s-o faca si pe asta ,nu a promis el degeaba ca reda verginitatea la toate femeile din It.,i-a soptit vreo pasarica ceva .
La noi ninge de azi dimineata, stateam pe ginduri sa ma duc sa nu ma duc ,pina la urma am mers si pe strada e destul de topita zapada.
Ginger ti-ai mai revenit? Sper ca esti mai bine .
Si eu cind merg in tara imi fac scorta de medicamente si creme,alifi ,antibiotice nu am luat niciodata ,mai mult aspirina ,paracetamol ,nu sintem nici noi adeptii medicamentelor dar daca se intimpla sa avem vreo durere de cap sau febra sa le avem prin casa daca la noi costa mai putin ,aprofitam.
Ceea ce aducem in fiecare an e polenul de albine si miere.
Odata am adus un proscutto, si la vama l-am ascuns sub scaun ,ma si vamesul mi-a zis sa ma dau jos sa se uite si cind colo a dat de piciorul maare de porc.
Asa de rusine mi-a fost ,nu am zis nimic dar mi-am imaginat ca ajung acasa fara el si tare rau imi parea.
Yoanag
Marco are 5 ani si jumatate ,vreau sa-l invat de pe acum cu reguli pt.ca cred ca o sa-i prinda bine cind va merge la scoala ,sa inceapa sa faca in fiecare zi cite ceva .Acum am inteles de ce nu -i da gusto sa faca literele ,eu i-am facut o foaie intreaga in care i-am zis sa o termine si nu a vrut.
Copilul stie sa scrie cuvinte intregi si asa ii place sa-i spun eu ce cuvint sa scrie si el le scrie.
Acum cind sta acasa vreau sa -l fac sa inteleaga ca o sa mearga la scoala ,ca desenele o sa le lasam pe un alt plan ii mai dau sa vada cite o poveste in limba romana sa-si mai aduca aminte sau in engleza.
Anul trecut l-am dus la lb.engleza si ii placea tare mult.

nafi-si eu am luat o amenda anul trecut ,prima amenda ,160e si 3 puncre in -,au pus peste tot limita de viteza de 50 ,eu nu merg cu viteza dar 50 este exagerat de putin ,doua vigilese s-au ascuns dupa un gard verde si cind au auzit masina m-au fotografiat .
Am ramas masca mai ales ca nu erau departe de casa mea ,au zis ca le pare rau dar mergeam cam cu viteze 78 faceam ,le-am zis :Va imaginati cit de rau imi pare mie ca treb.sa platesc ,asta e ,era si cartelo per terra dar eu eram ingindurata si nu l-am vazut si nici nu mi-a trecut prin cap sa ma rog sa ma ierte sau sa-mi dea o amenda mai mica.Sincera sa fiu nici nu mi-am imaginat ca era asa de mare amenda ,cind am vazut am ramas muta ,ma gindeam ca mai bine stateam acasa si dormeam ca asa cistigam mai mult.Ce ghinion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Si eu aduc ce pot din tara: condimente in special,smantana de casa,branza de casa,salam si carnati semi afumati .
Am perioade de pofta dupa produse romanesti dar cand sunt in tara mi-e dor de bucataria italiana.Nu stiu de ce dar chiar daca folosesc aceleasi ingrediente , pasta nu-mi iese asa buna ca si aici.
In rest de noi ce sa zic, ma simt mai bine, pe copii i-am dus azi imbracati in costum dar stau cu telefonul in buzunar ca,Doamne fereste de fac iar febra...
Copii trebuie invatati care sunt limitele,sunt de acord.Probabil ca par cam severa cateodata dar nu i-am lasat de mititei sa-mi raspunda rau sau sa-mi faca dispetti.Acum stiu ce e bine si ce nu iar daca gresesc isi dau seama imediat si isi cer scuze.Eu consider ca sunt educati ,dar stii cum e zicala :ogni scaraffaggio e bello 'a mamma sua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna seara fetele,

Sunt noua pe aici si sper ca am scris unde trebuie...

Vin si eu cu o micuta intrebare...Unde poate face cineva un curs de limba germana in Italia? Unde se poate adresa/interesa?

E vorba de sora mea care locuieste in Arezzo si ar dori sa vina in Germania(la lucru) dar inainte ar fi bine sa faca un curs de germana-incepatori ca sa se obisnuiasca cat de cat cu limba.
Aveti vreo idee/sfat?

Va multumesc mult-mult!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Buna Livia.
Cred ca ar fi bine sa se intereseze ori pe net ori in ziare pentru curs de germana , in zona unde locuieste.Imi pare rau dar nu stiu sa-ti dau informatii amanuntite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

O primavara cat mai insorita, cu multa sanatate si bucurii!
Ofer un martisor virtual si o floricica tuturor!

Mergi la inceput