Italia

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Buna seara ,


As vrea sa intreb daca mai este cineva pe aici care a avut nevoie sa schimbe certificatul de nastere al copiilor in Ro .si daca aveti vreun sfat eu tot dau la telefoane si este totul atit de complicat si neclar.


Ce vrei sa zici, ca sa-i faci certificat de nastere romanesc ?
Ca sa-l faci in tara suna direct la primaria unde ai tu resedinta(in Romania)si intreaba actele de care ai nevoie .E mai sigur daca ceri lista exacta a hartiilor direct unde trebuie sa le depui (si intreaba si cu cine vorsesti ca sa ai numele pentru orice eventualitate!
Eu le-am facut acu' 4 ani .Mi-au trebuit certificate emise de primaria italiana , sunt scrise in franceza si engleza. Nu mai tin minte exact toate actele dar au fost gata in 2 saptamani .Daca ai cunostinte acolo le face in cateva zile.Toate trebuie traduse si apostilate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ia uite ce este la primaria Satu_Mare (da' nu cred ca sa fie altfel in orasul tau)

Pentru minorii a c#259;ror p#259;rin#355;i au avut sau au domiciliul īn municipiul Satu Mare
Īn cazul copiilor a c#259;ror na#351;tere s-a produs īn str#259;in#259;tate #351;i care au fost īnregistra#355;i
la autorit#259;#355;ile str#259;ine competente, p#259;rin#355;ii cet#259;#355;eni romāni, sunt obliga#355;i īn termen de 6 luni de la data īntoarcerii īn #355;ar#259;, s#259; cear#259; transcrierea certificatelor de na#351;tere str#259;ine īn actele de na#351;tere romāne#351;ti, la ultimul domiciliu pe care l-au avut sau īl au īn #355;ar#259;.

Acte necesare
copia xerox a actului de identitate a parintelui care solicita; transcrierea certificatului strain de nastere;certificatul de nastere original apostilat conform conventiei de la Haga si o copie xerox legalizata a acestuia;traducerea īn limba romāna a certificatului, autentificata; de un notar public din Romānia;copia xerox a certificatului de casatorie al parinilor;adeverinta de domiciliu pentru cetatenii romāni cu domiciliul legal īn strainatate- eliberata de Biroul Evidenta Populatiei Satu Mare;declaratie pe proprie raspundere data la notar, īn cazul īn care la rubrica numele de familie al mamei este trecut numele de fata, din care sa reiasa faptul ca poarta nume comun cu al tatalui( cazul īn care nasterea s-a produs īn Ungaria, Italia etc.)
Īn lipsa parintilor sau cānd acestia ramān īn stainatate; mai putin de 90 de zile de la data depunerii actului de nastere īn vederea transcrierii

Acte necesare
o procura speciala -Solicitantul este īmputernicit de catre unul din parinti, sa-l reprezinte la Serviciul Stare Civila si la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor si Eliberarea Actelor de Identitate S, pentru transcrierea na#351;terii īn actele de stare civils; romāne,
Cine legalizeaza; procura?
Notar public din Romānia sau Misiunea diplomatica; sau oficiul consular al Romāniei din #355;ara īn care se afla parintii sau Notar public strain, dar īn acest caz, procura se va supralegaliza prin aplicarea apostilei, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna fetelor!

Marumiha saru' mana de vot!

Eu sambata am fost cu veveritul din dotare bolnav. avea crampe...febra 39 asa ca l-am dus la clinica la garda si cica avea rosu in gat si sa-i dau antibiotic. maine il duc la pediatra lui sa imi confirme ca mie nu-mi place sa-i dau asa una doua antibiotic...Ieri in schimb a tzopait toata ziua bine mersi!

Ginger- sanatate multa tatalui tau. ma bucur ca ai gasit un loc in care sa fie ingrijit bine. e mare lucru! eu stau mai linistita in privinta mamei si a bunicii ( 71 respectiv 91 de ani) caci stau usa in usa cu fratele meu si am si cumnata asistenta medicala asa ca sunt pe maini bune. Macar pana acum in afara de vreo criza cu fierea sau raceala nu au avut ( ptiu sa nu le deochi!)

Eu azi am fost la chirurgul care mi-a scos "gogosica" de pe umar ( punctul gras) si mi-a schimbat bandajul ( a zis ca totul ok...inca o saptamana cu lat bandaj mai mic si scap). telefonul de servici imi suna intr-o veselie...taman atunci avea sefu' nevoie de mine! Am venit acasa tot o fuga sa-i gasesc info de care avea nevoie si n-am mai apucat nici sa mananc. acuma ingurgitez rapid o banana si in juma' de ora ies sa-l iau pe Ricky de la camin.

Va pupic si o dupa amiaza placuta tuturor!




Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Ce vrei sa zici, ca sa-i faci certificat de nastere romanesc ?
Ca sa-l faci in tara suna direct la primaria unde ai tu resedinta(in Romania)si intreaba actele de care ai nevoie .E mai sigur daca ceri lista exacta a hartiilor direct unde trebuie sa le depui (si intreaba si cu cine vorsesti ca sa ai numele pentru orice eventualitate!
Eu le-am facut acu' 4 ani .Mi-au trebuit certificate emise de primaria italiana , sunt scrise in franceza si engleza. Nu mai tin minte exact toate actele dar au fost gata in 2 saptamani .Daca ai cunostinte acolo le face in cateva zile.Toate trebuie traduse si apostilate.




Ginger -multumesc pt.raspuns ,cam asa am procedat si eu ,am dat nenumarate tel.ca sa ma asigur ca nu -mi lipsesc din acte ,am mers si personal in august cind am mers acasa sa fiu sigura ca biroul si doamna cu care am vorbit ma recunoaste si ca actele sint in regula, in afara de unu pe care trebuia sa -l mai iau de aici , sa-l apostilez si pe care l-am trimis ulterior la o cunostinta careia i-am facut si procura.
Problema si surpriza au fost ca atunci cind trebuiau depuse actele i-au spus persoanei care a mers sa le depuna ca ei nu le mai ia ,trebuiesc depuse la Bucuresti.
Am sunat din nou si mi-au zis ca sa schimbat cite ceva si ca numai la Buc. trebuiesc depuse.Acolo mi-a zis un domn ca nu este adevarat si ma tot trimiteau de la unu la altul .Oameni nebuni .
In sfirsit ,pina la urma a mers sora mea la BUC.,ce sa zic acolo mai vor si alte acte de care initial nu mi-au zis nimic ,sa platesc si un avocat ,oricum acum am reusit sa am clar ceea ce mai am de facut ,sper sa reusesc sa le depun pina la urma ,durata de ridicare al certificatului e de 6 luni.
Copilul avea certificat insa dupa ce am facut actele aici i-am schimbat numele de fam .are cognome dupa sotul meu asa ca trebuie totul schimbat .
Cind ai de schimbat sau de facut acte te trimit de la unu la altul atit de usor ,informatii gresite te mai si deruteaza ,e de groaza ,sper sa termin cit mai repede si cu asta.
nafi -sper ca veveritu e bine ,anul asta tare nasol cu influenta ,virusii si copii cind au febra mare e tare greu ,mie una imi este tare frica al meu a facut aproape 40.
Acum e bine ,a slabit saracutu asa de mult ,nu este un mincacios nici cind sta bine insa cind e bolnav nu maninca absolut nimic.
Si la ei se vede imediat.
Sa va zic cum ma minte el pe mine.
Marco lipsind mai mult timp de la gradi ,a ramas in urma cu anumite lectii pe care educatoare le face numai cu cei care vor merge la scoala.
Intr-o zi mi-a zis ca nu vrea sa mai mearga la gradi ,nu vroia sa se urce in pulmino ,un copil care este cam agitat ,mai agresiv ,iper-activ care da cam in toti copii ,la lovit si il loveste ,asta era motivul.
L-am intrebat daca a dat si el in acest copil ,mi-a spus ca da dar sa nu-i spun la doamna.Ok. o sa sun la doamna si o sa vorbim ,intre timp tu mergi la gradi.
Am vorbit cu d-na ,care mi-a zis ca nu este adevarat pt.ca Marco nu prea sta impreuna cu Oscar asa ca ea crede ca motivul este ca el acum treb.sa munceasca mai mult sa recupereze ceea ce ea a facut cu ceilalti copii cind el a fost absent, (probabil ca lui ii este mai greu acum),si ia explicat ca daca el nu vrea sa mearga la gradi intr-o zi sa-i spuna mamei adevarul nu sa gaseasca alte scuze.
Cind a venit acasa a recunoscut ca a gresit ,am facut o scrisorica unde el si-a cerut scuze la maestra si a recunoscut ca a gresit.
Ieri doamna mi-a zis ca a citit biletul lui Marco cu mare placere si ca au emotionat-o cuvintele ,el era asa de bucuros.
Ce copii inventivi.
O zi buna si o ,ma apuc de treaba .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ce abureala la noi! Pai eu le-am depus la Biroul de stare civila la primaria satu mare , ce Bucuresti !Asta e treaba lor s-o faca.
Eu am avut de luptat cu birocratia cand mi-am schimbat numele de familie dupa al sotului ,Suntem romani dar ne-am casatorit aici si am tinut fiecare nunele lui de familie, apoi s-au nascut copii si am decis sa-mi schimb di eu dupa toti ceilalti.La noi in Romania mi-au trebuit 8 luni si un kil de hartii , aici le-am schimbat toate intr-o saptamana....
e scandalos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna fetelor!

Nu am mai trecut de ceva timp pe aici, ba gripa, ba probleme cu gatul ... gata, m-am decis, trebuie sa ma reprind cat mai repede mai ales ca astazi trebuie sa petrec

Am petrecut cu colegele la munca, am adus pasticcini. Diseara ies cu barbatul si copilul + o prietena cu fetele la restaurant. Iar tortul maine seara. Am comandat aseara un tort de 5 kg.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ce festeggiezi? Poate ca ai zis da' eu cum stau rau cu neuroanele.
Orice ar fi iti urez : La multi ani, felicitari si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Si iarasi eu sa ma povestesc: incep sa-mi revin din oboseala de saptamana trecuta care pur si simplu m-a stors de puteri.Incep sa elaborez boala tatalui meu si nu-mi mai vine sa plang de fiecare data cand ma gandesc.Ieri am sunat la clinica si mi-au zis ca inca nu s-a ridicat dar mananca bine si se simte ok.Am sa sun sambata seara sa vad daca reuseste sa vorbeasca putin la telefon...dragul de el...parca as avea inca un copilas si ma simt frustrata ca nu pot sa stau si cu el putin...departarea asta...
La servici stau mereu en-garde pentru ca trebuie sa suport intepaturile colegelor care din martie vor sta acasa in CIGS....che schiffo...credeam ca imi sunt si prietene dar totusi pentru ele raman o straina care ocupa locul unei italience...dupa 11 ani ma doare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ginger ,sper sa-si revina tatal tau ,sa fie bine ,sa-l ajute si sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste aceste probleme.
Cind esti departe de situatie ,de casa ,e tare greu totul ,dar viata asta asa este ,e greu de multe ori sa gasesti si cuvintele potrivite pt.cine este intr-o asemenea situatie sau de dat sfaturi.
Iti urez numai sa fie bine.
genziana-dar ce sarbatoriti cu un tort asa mare ,distractie placuta.!
Am facut si eu dulciuri,le-am dus la gradi ,copii erau pregatiti si bucurosi de festa ,era tare alegrie acolo.
Noi azi si miine nu lucram asa ca azi sint acasa ,astept si eu sa vina Marco cu prietena lui acasa ,cred ca in seara asta o sa doarma la noi si o sa am ce aduna dupa ei pt.ca rascolesc toata casa.
Pe tati l-am trimis la ski ,sa inghete de frig ca am auzit ca la munte sint numai -20*asa ca sintem numai noi pina luni ,nu mai trebuie sa stau prea mult prin bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

am mai imbatranit (pardon, am devenit mai inteleapta! ) cu un an.

Mergi la inceput