Italia

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Yoanag - nu stiu cum e cu scoala cred ca in baza a lunii in care s-au nascut , daca au 6 ani impliniti pana in 31/12/2013 sigur ii ia altfel doar daca au locuri (ai vazut ca este intrebarea daca sunt anticipatari),sambata avem o sedinta cu directoarea scolii primarie.
Aici unde stau e un satuc mic si au doar scoala primarie, deci sunt fortunata ca mi-i iau impreuna ca vor face doar o clasa
Astept si eu de la scoala conferma daca totusi se face clasa , ca daca-s putini trebuie sa-i ducem in alta comuna .
Nu cred ca trebuie sa astepti pana in mai , ar trebuii ca in martie sa stii deja ca ultima inscriere se face in 28 februarie.
Eu am decis ca peste 2 saptamani sun la institutul scolar sa intreb ca sa fiu linistita.Bobocei da' cred ca o sa am bataie de cap cu invatatul cu doi de-odata
Ema - casa de piatra sa ai si multi prichindei.Sotzu' e italian? scuze da' n-am inteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Ginger-a mea in iunie face 6 ani
tre' sa mi-o ia per forza ca astea deja sint obligatorie nu-i ca la scuola d'infanzia
acum eu imi rod unghiile (per dire) daca intra la scoala unde am inscris-o prima
ai vazut ca pe modulo dupa ce o inscrii la scoala care ai decis te trimite sa completezi seconda e terza scuola in caz ca nu au locuri....
acum la noi prima pe lista e cea mai aproape de casa (si de serviciul sotului) si al meu da cu masina -apoi optiunea 2 unde e acum la gradi au si elementare iar optiunea 3 linga serviciul meu
acum sa vedem ,speriamo bene
m-am gindit sa trec pe la sediu sa le spun ca am facut inscrierea si ca am pus de preferinta scoala cea mai aproape de casa...ce stiuu eu
ca mai stiu ca au prioritate copiii de la gradi din acea scoala care termina gradinita si merg in clasa 1 la aceeasi scoala,apoi ce mai era pe lista aia cine are precedenza apoi locurile ramase cu noii inscrisi
eu parca am vazut ca se pot inscrie copiii care implinesc 6 ani pina in martie-sau aprilie 2014 doar ca nu au nici o prioritate,intra doar in caz ca raman locuri libere
ufffaaaa da ce repede a crescut ,ca eu si acum imi amintesc primele mele mesaje despre cum s-a nascut , botez,etc...si am trecut la scoala
Mami-stefi-asteptam poze si cu voi nu numai cu sala
noi sintem demult pe aici,sotul meu din 2000 eu din august 2001
Ema-la noi a fost scurt si rapid si f restrins
la primarie-la biserica si apoi masa fara alai(murise de 2 luni fratele sotuluiin noiembrie ) si cum ne ardeau talpile sa ne casatorim (in ianuarie)am facut asa ca nu prea puteam sa facem nunta mare atunci
si eu imi doresc sa ajung sa vizitez venetia
am auzit ca sint toate f scumpe acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu sa fiu sincera n-am scris nimic la optiunea de a doua scoala ca oricum automat ma trimit la cea din comuna vecina daca aici nu se face (amandoua scolile fac parte din Istituto Rodari , inclusiv gradinitza).
Eu lucrez cam la 5 km de casa deci nu e o problema sa fac cativa km in plus dar sper totusi sa se formeze clasa ca sunt aproape toti amicii de la camin.Ai mei fac 6 ani in decembrie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Ginger-aici sint scoli mai multe si a trebuit sa scriu mai multe ca nu stiu unde intra
stiu ca e putina diferenta intre copii,a mea s-a nascut vara in iunie iar cind ai nascut tu eu anuntasem fetele pe forum ca mi-ai trimis mesaj
eiii cred ca m-ai uitat cu totul (aproape)
si noi ne stim demult ,poate nu ma mai tii minte bine tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

baaaaaaaaaa tin minte ,da' cum mai ziceam pe undeva am pierdut ceva neuroni de-atunci ,tin minte ca era forumu-n alerta ca nu mai stiau pe unde-s...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

unde sinteti fetelor? nu mai aveti noutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna seara ,

In sfirsit am reusit si eu sa-l inscriu pe pitic la scoala ,la noi nu functiona inscrierea on line ,s-au laudat italienii ca au reusit sa economiseasca nu stiu citi bani facind inscrieri on line.Mie(si nu cred ca sint singura) mi-au facut o mie de nervi incercind de 2 saptamini sa-l inscriu pe cel mic.
As vrea sa intreb daca mai este cineva pe aici care a avut nevoie sa schimbe certificatul de nastere al copiilor in Ro .si daca aveti vreun sfat eu tot dau la telefoane si este totul atit de complicat si neclar.
Sint de doua saptamini in casa cu copilul ,bolnav,febra ,fara pofta de mincare ,sper sa -si revina cit de curind ,sa se puna pe picioare ,sa mearga la gradi sa pot iesi si eu un pic ,in afara de serviciu nu am mai fost niciunde.
Nici medical nu am luat ,o saptamina a fost bolnav si tati si matusa si bunicii ,am avut o casa de bolnavi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:


Buna fetelor , va las un link cu rugamintea sa ma votati (daca va face placere..nu-i musai)

http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8

Stiti ca eu ma bag in toate alea asa ca mi-am trimis 2 poze la concursul cu gravidutele de la odisee. pozele mele sunt la pagina 9 ( in caz ca nu merge linkul) nf1 si nf2. prima am facut-o cand eram in luna de miere ( garvi in aproape 5 luni) si a doua de ziua mea cu o luna inainte de a naste ( se vede lago di Garda in spate) .

Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Stiti ca eu ma bag in toate alea asa ca mi-am trimis 2 poze la concursul cu gravidutele de la odisee


F.bine 6 imprenditrice di te stessa ,curajoasa si ambitioasa esti ,complimenti ,am votat.
Nimeni nu mai vine la cafea ???V-ati schimbat obiceiurile ?,avem si ceai si ciocolata calda cu diferite gusturi.
Poftiti! Sau sinteti preocupate cu vestiti pt.carnaval.
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eccomi qua .
Eu am fost in tara, am plecat de urgenta duminica 27/1 pentru tata.Pot sa zic ca sunt singura la parinte(nu mai am mama de 20 de ani) pentru ca sora-mea "si sbatte le palle" de toti si de toate si are doar o preocupare pe care n-am s-o scriu (acum ma descarc )asa ca n-am sa mai vorbesc de ea deloc.
Deci, la tata e afectata vorbirea si mersul , nu poate merge decat cativa pasi cu greu si doar daca e sustinut, are tetrapareza spastica si e suspect de Alzheimer .Sunt foarte trista si deprimata...la noi spitalele le cunosateti asa ca : doamna draga trebuie sa-l externam ca ne trebuie locul!Asa ca intr-o saptamana am umblat de nebuna sa fac acte sa-l internez intr-o clinica privata pentru varstnici cu reabilitare.Noroc ca suntem svabi ca altfel nu ne facea loc( e o clinica facuta de nemti prin Forumul German).
Acum tata e acolo si sper sa-si revina pentru ca i-am zis ca in vara trebuie sa fuga dupa nepoti prin curte.
M-am intors la servici si aud de la colege : ne lasa acasa pe toate numai pe tine nu , doar tu esti preferata sefilor.
Si asa sunt ca o carpa imi mai lipseste rautatea lor...
Sunt obosita fizic si psihic, sper sa ma reincarc cu energi pozitiva repede.
Va las acum ca "fur din timpul de servici"ca sa va dau de stire ca m-am intors si o sa incerc sa scriu mai des.
la toate

Mergi la inceput