Calatoria lui Mos Craciun

Calatoria lui Mos Craciun | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

12.12.2012, ora 12
..este, mai exact, inceputul... Calatoriei Mosului DC pe la copii :)

O intamplare sau nu, aceasta data si ora ne-au gasit in casa Niculinei.
In familia cu multi copii din Copaceni - Ilfov - aflata in grija membrilor comunitatii prin actiunea Spiritul Craciunului

O mama cu multi copii intr-adevar. Ai ei trei, alti trei preluati de la o sora care s-a stins, alti trei nepotei ..copii ai copiilor.
O poveste de familie cu multe nume. Pentru a tine pasul mi-am luat un pix si o hartie si am notat asa, in oridinea varstelor de la mare la mic: Iulian, Vali, Georgiana, Aurel, Emanuel, Iuliana, Stefan, Dana, Florin, Maria...
Dintre cei mari, unii lucreaza, altii merg la scoala.

Acasa erau cele trei fetite mici: Maria (2), Stefania (3) si Ioana (8 luni) cu Niculina, fiica acesteia Georgiana (mama Stefaniei) si cu nora (sotia baiatului ei - Iulian). Stefania si Iulian au probleme de sanatate. Baiatul are pareza pe o parte, iar micuta Stefania a suferit mai multe interventii la nivelul esofagului (s-a nascut cu o deficienta in zona aceasta).

I-am gasit intr-o casutza din care erau incalzite doua camarute (camere e mult sa spunem) de pana in 10mp.
Curat si ingrijit pe de o parte, pe de alta rufele de copilashi erau puse la uscat agatate de o sfoara pe perete, deasupra sobei.
Un trist tablou al saraciei.

Am vazut-o pe Niculina asemeni unei femei puternice in casa careia trag copiii. Pareau in voia lor, cei trei copilasi mici ne-au intampinat cu veselie.
Mariuta radea si se bucura la fiecare jucarie pe care o scotea din colete. Ioana, bebele de 8 luni, de existenta careia noi nu stiam, e copilasul rezultat dintr-o relatie pasagera a fiului ei mai mic - Vali... ne-a povestit cumva rusinata Niculina. O relatie in urma careia s-a nascut un copil care urma sa fie trimis la un centru de plasament si pe care nu a lasat-o inima sa-l duca acolo... "mai ales ca e de-a noastra". Micuta ii seamana intr-adevar. Si ne-a mai spus ca e norocoasa :) Ca suge si ea mititica de la nora care o alapteaza pe Maria de 2 ani, nepotica dinspre celalat fiu - Iulian.

Am incercat sa intram putin in atmosfera casei lor, am desfacut un set de jucarii Kitty si ne-am prefacut (noi si fetitele) ca servim si savuram un ceai.
Ne-am straduit de asemenea, sa asamblam un puzzle in timp ce Niculina ne dicta neobosita lungul sir al copiilor si copii ai copiilor ei - ce au fost, sau inca mai sunt, in grija ei.

Am plecat de acolo cu rasul Mariei in urechi,
cu zambetul inocent al Stefaniei in imagine

si cu speranta ca acei multi de 12 din calendar... reprezinta.. poate.. un semn de bine, oricare si de oriunde ar veni el.
Poate chiar dinspre noi.



Multumim tuturor ca ne-ati ajutat sa-i calauzim pasii Mosului catre acesti copilasi!

imagini aici


Alinuk si echipa de IniMosi DC





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)



Licitatie si Tombola "Spiritul Craciunului"
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Felicitari Alinuk, ai ajuns si ai dus bucuria



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

felicitarile le meritati voi cu totii
din plin



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)



Licitatie si Tombola "Spiritul Craciunului"
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaela spune:

Felicitari Alinuk, Niculina este o adevarata MAMA.Micutele s-au bucurat tare mult de cadourile primite.

Ana si Darius Stefan Gabriel (29 iunie 2009) + Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Na ca m-ai facut sa plang

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Alinuk, nu stiu cum sa-ti multumesc. Acu plang si se uita colegii de birou compatimitor cat sufar eu ... de fapt plang de emotie si de bucurie. Azi a fost o zi tare, tare frumoasa, multumesc.
Cred ca Daria tocmai ti-a gasit numele, esti Doamna Bucurie.

viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ar trebui sa rad cand vad pozele dar cred ca sunt o baba lacrimogena. Mie imi vine sa plang...
Multumesc tuturor celor care s-au implicat cu fapta sau cu gandul, de pe DC sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Dar de ce plangeti??

Copiii s-au bucurat foarte tare (Maria cel putin era toata un zambet..mai rar asa copil vesel)..la fel si bunica si mamele ...zau daca era de plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Dar de ce plangeti??




de emotie,de bucurie....

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Prietenii lui Mos Craciun
TOMBOLA-Spiritul Craciunului
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

..ei, am inteles eu ca de asta

Vroiam sa spun ca a fost chiar o bucurie, si ca trebuie sa ne bucuram ca am reusit impreuna sa aducem bucurie atator copii...doar in casa aia erau 9 (parca, Alinuk era cu notatul).

Eu nu am mai fost la familiile pe care le ajutam...si cumva, din povestile de anul trecut ma asteptam sa ma bufneasca plansul pe acolo (la fel, de emotie), dar spre surprinderea mea nici pe aproape nu am fost. Momentul in sine aduce atata bucurie, copiii umblau in toate pungile si chiraiau ca au gasit ceva ce le placea, se plimbau cu jucariile in mana, Stefania si-a pus niste cizme, oamenii aia era asa deschisi si prietenosi... nu a fost loc de nici o lacrima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

F. emotionanta povestea .
Si eu am plans.

Felicitari fetelor pentru tot ceea ce faceti!

M-am bucurat cand am vazut in fotografii ceva de la mine.



Mergi la inceput