Mancarica la borcanel sau facuta de mamica

Mancarica la borcanel sau facuta de mamica | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj


Am un baietel de aproape 7 luni si de la 5 luni ma chinui cu el sa manance supica de legume implicit legume! Nu mananca deloc in nicio combinatie. Cu morcov sau fara, cu cartof sau fara nu vrea sub nicio forma!
Ideea e ca trebuie sa-i introduc si carnita si nu am in ce sa-i pun fiindca refuza legumele preparate de mine cu incapatanare!

Azi i-am cumparat un borcanel de legume cu curcan de la Nestle! A mancat 100 g pe nerasuflate, ar mai fi vrut insa mi-a fost frica sa-i dau din prima tot borcanelul de 200g!

Nu stiu ce sa mai fac, nu sunt pro mancare gata preparata, as fi vrut sa manance ce-i fac eu insa nu vrea! Oare cat de buna si sigura este aceasta manacare la borcanele?!
Voi v-ati hranit copii cu mancarea la borcanele?

Fructele le fac eu si le mananca cu placere, numai la legume avem probleme!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979


Am un baietel de aproape 7 luni si de la 5 luni ma chinui cu el sa manance supica de legume implicit legume! Nu mananca deloc in nicio combinatie. Cu morcov sau fara, cu cartof sau fara nu vrea sub nicio forma!
Ideea e ca trebuie sa-i introduc si carnita si nu am in ce sa-i pun fiindca refuza legumele preparate de mine cu incapatanare!

Azi i-am cumparat un borcanel de legume cu curcan de la Nestle! A mancat 100 g pe nerasuflate, ar mai fi vrut insa mi-a fost frica sa-i dau din prima tot borcanelul de 200g!

Nu stiu ce sa mai fac, nu sunt pro mancare gata preparata, as fi vrut sa manance ce-i fac eu insa nu vrea! Oare cat de buna si sigura este aceasta manacare la borcanele?!
Voi v-ati hranit copii cu mancarea la borcanele?

Fructele le fac eu si le mananca cu placere, numai la legume avem probleme!



Foloseste ceva condimente in mancarea facuta de tine. Descopera ce arome ii plac. Si a mea era mofturoasa, dar din momentul in care i-am pus putina sare, putina zeama de lamaie a inceput s amai manance. De asta ii si plac cele de la Nestle.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

am folosit borcanelele cu fructe si combinatii de fructe / iaurt / cereale cat am fost in concediu sau cand am avut drumuri lungi de 4-6 ore.

prefer mancarea facuta de mine.

pe de alta parte prietena mea are un baietel sanatos si bine dezvoltat care mananca de 2 ani doar borcanele deci pentru ei a mers excelent varianta asta. cred ca prefera Humana din cate imi amintesc.

un singur aspect ma nelinisteste si anume faptul ca aproape toate mamicile pe care le cunosc care au hranit copiii cu chestii la borcanel au probleme cu textura. de fapt nu ei, copiii. nu prea stiu sa mestece si sa inghita mancarea cu textura normala, pt ca piureurile la borcan sunt pasate foarte fin majoritatea. deci incearca sa introduci treptat si bucati, etc, eventual da-i cate o bucata de fruct, etc.

dar in rest, why not. daca ii plac borcanelele , ok.

cu legumele preparate de tine - incearca sa le amesteci cu branza, cu putin unt. mozarella, etc. Sa fie mai gustoase. Condimentele iar au succes, evident nu boia sau piper cayenne , astea aromatice mai mult. Uleiul de masline ar mai fi ...


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si eu i-am dat fiului meu mancarica la borcan de multe ori. aveau combinatii interesante pe care eu nu as fi reusit sa le prepar.
nu i-am dat exclusiv doar mancare la borcan, dar ii placeau enorm de mult.
plus ca te scapa de stres si griji daca esti pe drumuri sau in locuri unde sa ii gatesti separat copilului nu este posibil.
subscriu si eu la ideea fetelor de a incerca sa condimentezi mancarica pe care i-o prepari.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:


va spun sincer ca nu stiu sa o condimentez (ce condimente si in ce cantitate); nici sare nu pun nici ulei de masline sau unt! Soacra mea mi-a spus sa nu-i punem nimic din astea, poate ulei de masline da!
Cand a auzit ca i-am dat mancare la borcan nu i-a convenit deloc-cica ii dau copilului conservanti!

Va rog sa-mi spuneti sincer: voi daca ar fi sa alegeti intre a-l lasa nemancat sau sa-i dati mancare la borcanel ce ati face??

Maiine incerc sa-i fac eu si sa i-o condimentez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

as alege sa ii dau mancarica la borcan, clar! si as incerca sa pun un pic de sare macar in mancare...las-o pe soacra si asculta-ti copilul



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu sunt pro-lipide sanatoase, adica unt, ulei de masline, etc. dar acum na, depinde mult de curentul de opinie formator :)

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

al meu cel mare vroia doar borcanase, cel mic nici vorba

dar al doilea nu mananca fiert normal, inca ii fac doar in steamer, pastreaza altfel gustul si textura

incearca si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Matei nu este un copil mofturos, as putea spune ca a mancat bine inca de la inceput; i-am dat san iar apoi completare!
Am inceput diversificarea cu morcov fiert, nu i-a placut, i-am mai adaugat cate o leguma (radacina patrunjel, pastarnac, telina, cartof)-fara rezultat! Am incercat cu fructe - mar si para si le-a mancat foarte bine! Acum mananca dimineata 150-170g fructe; le mananca cu placere, deschide gura ca vrabia
Cand ii dau legumele se stramba, isi face greata singur si scuipa- e clar ca nu-i plac si daca ii dau cu forta ceva care nu-i place nu-i bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979


va spun sincer ca nu stiu sa o condimentez (ce condimente si in ce cantitate); nici sare nu pun nici ulei de masline sau unt! Soacra mea mi-a spus sa nu-i punem nimic din astea, poate ulei de masline da!
Cand a auzit ca i-am dat mancare la borcan nu i-a convenit deloc-cica ii dau copilului conservanti!

Va rog sa-mi spuneti sincer: voi daca ar fi sa alegeti intre a-l lasa nemancat sau sa-i dati mancare la borcanel ce ati face??

Maiine incerc sa-i fac eu si sa i-o condimentez!



patrunjel, usturoi, ardei gras, ceapa...schimba gustul la mancare...pentru inceput usturoiul si ceapa doar le pui la fiert/aburit cu restul de legume si le scoti dupa... cu timpul i le poti lasa si pe astea...fiicamea e mare fan usturoi de la 7 luni

Nina,mami de,
ps. oricum nue cazul sa disperi la 7 luni e totusi la inceput de diversificarem intro si carnea...poate asta o sa faca minunea si va papa legumele...copila mea nu accepta carnea decat daca i-o amestec cu legume, daca ii dau bucata in mana, isi face scarba inainte sa obage in gura (altfel baga in gura toate prostiile...dar nu carne, o cunoaste), nici bucatele mici acunse prin mancare nu pot sa ii dau...le simte cand mesteca si se pune pe plans... o facpiure cu morcov, telina, ardei gras...ce am ...si asa o accepta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Soacra tare are dreptate, NU SARE pana la 1 an! ii incarca excesiv rinichii!

In schimb ai voie sa-i pui in piureul de legume, este chiar recomandat, o lingurita de ulei de masline sau ulei de porumb sau un cubulet de unt.

Si eu o am pe mezina de 7 luni, apelez la borcanase cand sunem plecati sau mancam noi, adultii in oras, cand suntem acasa incerc sa-i fac eu. Incearca diverse combinatii, sa fie fin pasat. Daca nu vrea acum incearca mai tarziu, de exemplu unor copii le place mancarea rece, nu calda. A mea asa e.

Fii atenta ca unele borcanase contin sare, evita-le pe cere care contin sare. Citeste intai ce contin si apoi da-i.

Mergi la inceput