varicela!!

varicela!! | Autor: ancadragoman

Link direct la acest mesaj

Intrebare:cand are varicela,copilul nu are voie afara pentru ca este contagios sau pentru ca frigul ii face rau?
Multumesc.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Si una si cealalta.Stiu ca frigul face rau la varicela.Off, sper sa nu aveti o eruptie puternica asa cum am avut noi in primavara. Cumpara de la farmacie crema speciala pentru varicela.Mai amorteste putin macarimea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic, cand copilul e bolnav, organismul e mai slabit si, pe langa boala de baza, ia usor si alti virusi sau face suprainfectii. Asta se intampla pt orice tip de boala. Ca sa nu mai zic ca in partea de debut si copilul se simte rau si nu are chef de iesiri.
Referitor la contagiozitate, daca intra in colectivul din care a luat (sa zicem ca de la o familie de prieteni sau chiar de la gradi) nu e problema. Vorba pediatrei mele: de unde a luat-o? Sa o duca inapoi . Pe de alta parte, daca nu stii exact de unde s-a pricopsit cu ea, nu e ok sa o dai altor copii. Daca trebuie sa va intalniti de sarbatori cu unii altii cel mai corect e sa anunti ca are varicela si sa intrebi daca e ok sa intre in contact. Pot fi in grup copii micuti si nevaccinati, femei insarcinate...
Daca copilul vrea doar in curte sau o plimbare fara sa intre in contact cu altii si se simte bine, poti sa-l scoti la aer. Iti va spune singur daca il deranjeaza frigul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.contagioasa este atata timp cat au bubele lichid?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

varicela e contagioasa pana cand toate bubele au crusta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

In Franta copiii cu varicela nu sunt izolati. Se merge pe principiul "toti trebuie sa faca".

Dpdv al confortului e mult mai bine daca e frig decat cald. Din cauza transpiratiei ii mananca pielea mai tare.

Sper sa aveti o forma usoara, cum am avut noi (10 bube cu totul)


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si noi tot 10 bube care sunt pe trecute.la gradinita imi spusese sa o duc pentru ca oricum au facut toti

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mie nu mi se pare corect.
Daca au facut toti....dar poate sunt in alte grupe care nu au facut...sau poate e vreo mamica gravida .....nu mi se pare corect deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pai nici mie,daia o si tin acasa 2 saptamani.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Anca, Adi s-a pricopsit cu o raceala puternica din cauza frigului, el a iesit afara cate 10-15 minute/zi in curte si tot a racit. Daca bubitele le-am ametit cu mixtura mentolata si biter suedez (asta a fost bun de tot, nu s-a mai scarpinat deloc), ceea ce l-a sacait rau a fost tusea si secretiile. Organismul prinde orice virus acum, asa ca e mult mai ok sa stea la caldura, spun din experienta.

Mos Craciun exista !!!

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz
( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Chestia asta cu izolarea la varicela e diferit tratata. La noi e bau-bau. Pe afara se fac petreceri de varicela ca sa ia toti.
Recunosc ca mie mi se pare o boala urata (cea mai urata dintre toate bolile copilariei) - poate unde e singura pe care n-am facut-o.

Mergi la inceput