Bioparox

Bioparox | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu e predispus la sinuzite, la el toate racelile se finalizeaza cu sinuzite si implicit antibiotic. Intamplator am citit de bioparox ca fiind un spray nazal care ajuta tare mult la sinuzite. Ce stiti de el, e eficient, are efect? Se da doar pe baza de reteta sau e la liber? L-ati folosit la copiii vostri?
Multumesc de sfaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Este eficient. Ultima data l-am folosit acum o luna la o sinuzita acuta urata. L-am folosit 10 zile, dar s-a vazut efectul dupa prima zi. Bineinteles, asociat cu Olynth, nurofen gripa/paracetamol sinus, ceaiuri calde si inhalatii. M-am incapatanat sa nu iau antibiotic oral desi am fost sfatuita. Trebuie consumate multe lichide pentru a ajuta la fluidizarea mucozitatilor. Eu mi-am facut si masaj de drenare a sinusurilor, am gasit niste filmulete pe youtube.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ati incercat Maxitrol? E o solutie oftamologica si are antibiotic(neomicina) si dexametazona.Se pun cate 2-3 picaturi intr-o nara. E foarte buna solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pentru copii e mai bine de asociat fluimucil (sau ACC) pt fluidificat secretii + sinupret (e din plante) + picaturi oftalmice cu gentamicina in nas (Garasone sau altceva) + sumetrolim sirop(de fapt biseptol - care nu e chiar un antibiotic). Pentru copiii mari sau adulti se poate merge pe biseptol pastile si evident dozaj mai mare si la celelalte.
Am folosit si bioparox, dar mai mult pt partea "gat" . Mi s-a parut f inecacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este foarte bun datorita modului de administrare. previne re-infectarea nas-gat, care oricum se produce natural. deci este foarte eficient.
nu e numai spray nazal - are doua capete de administrare si se pulverizeaza si in nas si in gat (cate 2 pufuri in fiecare nara si 2 in gura) la 4-6 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Noi l am folosit la copil, pt gat, dar tot la antibiotic am ajuns. Nu mi s-a parut asa eficient; poate l am folosit pre tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Este infiorator la gust :((. Nu stiu cum il accepta un copil :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

De acord, mie mi s-a parut groaznic. Totusi copilului meu nu. Ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu l-am folosit atat pentru mine cat si pentru copii. Are un gust groaznic si nu mi s-a parut deosebit de eficient. Dar l-am luat in continuare pentru ca mi se pare mai usor de administrat totusi decat sa mananc bomboane pentru gat care si ele au gust rau.

Mergi la inceput