Cum va protejati familia de gripa si raceala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Si noi incercam pe cat posibil sa ne protejam de gripa si raceala si cred ca avem succes pentru ca nu prea am avut probleme in ultimii ani.
Mancam sanatos, bem multe lichide, am mai luat si imunostimulatoare naturale, copilul face mult sport, si nu ne privam de locurile supra-aglomerate pt ca ne place, in perioadele astea friguroase, sa mergem la film sau la locul de joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

In perioada asta frumoasa http://forum.desprecopii.com/forum/brad.gif, dar geroasa eu incerc sa-mi tin copilasii intr-o casa aerisita si calduroasa (21-22 grade, mai mult cred ca-i fac rau), sa-i scot cat mai mult la aer, chiar daca-i rece, nu ii feresc de locurile aglomerate, merg zilnic la cresa, scoala, in colectivitate le va creste imunitatea, preventiv iau vitamina C si alte produse homeopate daca dau semne de raceala, ceai cu lamaie, citrice si eu recunosc ca nu folosesc hainute foarte groase, cate o geaca calduroasa , o bluzita, o caciulita dar nu foarte groasa si cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigada spune:

Pentru a ne proteja de raceala si gripa folosim pe toata periaoda de iarna Echinaceea, propolis si Ulei de catina, mancam multe fructe, in special citrice care au vitamina C si incercam sa mentinem o alimentatie cat mai sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryta spune:

Noi consumam foarte multe fructe,branzeturi,legume ,ne odihnim si facem si miscare .
Medicamente nu luam chiar orice cautam pe cat posibil sa luam siropele ptr imunitate pe baza de plante,eu cel putin am dat fetitei de la himalaya - Septilin,mi l-a recomandat pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rekaalina spune:

consumam multe fructe,bem ceaiuri si incercam sa stam departe de virusi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentin1978 spune:

ne spalam pe maini cat de des putem,consumam fructe multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marmol spune:

alimentatie corespunzatoare, fructe de sezon, imbracaminye adecvata cand iesim la aer curat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Ne protejam in primul rind printr-o igiena corespunzatoare.mincam cit mai multe fructe (citrice) si legume,facem zilnic plimbari,chiar si atunci cand sunt grade cu -, aerisim casa ,ceaiuri caldute cu miere si lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yopyop spune:

Pastrarea regulilor de igiena personala, in special spalatul pe maini cu apa si sapun, reprezinta una din metodele cele mai eficiente de prevenire a imbolnavirilor. Ca masura suplimentara de preventie, evit contactul cu persoanele bolnave si limitarea timpului petrecut in spatiile aglomerate. Miscarea fizica si aerisirea casei zilnic dimineata si seara, mancarea sanatoasa, naturala si proaspata, imbracamintea sa fie adecvata vremii , alte reguli ce ne mentin sanatosi.
Fetita mergand la scoala si sotul la servici respecta regulile sa evite o eventuala imbolnavire ca sa nu-l transmita apoi mie si lui bebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

noi incercam sa ne protejam de raceala si gripa in primul rand printr-o alimentatie sanatoasa ,multe fructe si luand vitamine C ,plus sezonul asta suplimente de imunitate caci altfel nu se poate :) ..a si avand o temperatura adecvata in casa ,nu foarte cald caci altfel cand iesim afara racim

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput