Verificare on line al asiguratului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aaaa mi-am adus aminte de ceva. Ce-ar fi daca am scrie aici?
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175986&nm=Pentru-cine-vrea-sa-se-adreseze-presei

Nu de alta dar mi-am adus aminte de acest mesaj.

Daca nu ma insel se potriveste. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Marius, dar asta-i problema cunoscuta, nu-i caz singular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inteleg dar d-na sau d-nsoara dupa caz, e in bransa, e pe segmentul acesta deci nu vad de ce nu s-ar lega aceste probleme. In fond daca e cunoscuta problema cu atat mai mult trebuie reluata, si rediscutata, si repusa pe tapet. Atata timp cat este o problema, rezolvarea ei nu se face prin tacere sau consolare, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Marius, pai toata lumea medicala spune marunt din buze in barba, insa toti sunt fericiti ca au un loc de munca, o mica feuda unde ei sunt stapani (vorbind plastic). Pe mine insa m-au ajuns cheltuielile cu cabinetul, se fac imediat 3 ani si eu numai vad capatul tunelului (chetuieli, datorii, vaccinuri platite de mine pt bebelusi saraci, pe langa saci de haine si jucarii date de la mine). Capac a pus cand am platit in primavara 1000 ron contravaloarea unor retete. Le-am cerut apartinatorilor contravaloarea amendei, iar eu mi-au spus ca nu au bani, desi au pensiune in oras si au avut si concediu. Mie de asta imi este groaza: ca ajung la lehamite, la satietate si ajung sa nu ma mai impresioneze absolut nimic, ca incep sa gandesc si pt binele meu, nu numai al celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cu atat mai mult. Tocmai de aceea sau si de aceea nu trebuie sa existe consolare. Problemele nediscutate si nesolutionate raman probleme. Trebuie discutate, puse pe tapet gasite solutii sau puse intrebari (oricat de incomode ar fi) celor care trebuie sa dea solutii pentru ca de aceea sunt platiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu platesc asigurararea din mana. Luna trecuta am aflat de la medicul de familie ca in baza de date ce o primesc ei de la casa nu-s asigurata.
Asa ca a trebuit sa ma intorc la CASMB si sa fac cerere de revalidare.
M-a deranjat treaba asta pentru ca am fost purtata de drumuri.

Explicatia lor: eu am platit in iunie pana la sfarsitul anului la casieria din sediul CASMB.
Din iulie plata se face la taxe si impozite.
Asa ca au sarit peste mine cand au facut transferul de date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuzica_2005 spune:

Am lucrat cu aceasta porcarie de program.
Daca esti coasigurat sau platesti din mana sau esti asigurat la OPSNAJ , TRANSPORTATORI nu esti aSIGURAT IN MINUNATUL LOR PROGRAM.
Tocmai de aceea trebuie sa ceri pacientului scris negru pe alb , adeverinta de la serviciu , chitanta de plata sau talon de pensie datat in ultimele 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Viviana, daca tu te-ai simtit deranjata, eu ce sa mai spun?? Eu pun oamenii pe drumuri la 26 km distanta, multi dintre ei varstnici, bolnavi cronici, ca sa stea afara (ca acolo-i coada) si cate-o ora pana ajunge cineva sa se ocupe de ei. De-asta de multe ori sar peste aceasta etapa si le duc eu actele doveditoare cand ajung pe la casa, insa uite ca oamenii sunt mincinosi si am ajuns sa-mi pierd increderea si rabdarea cu ei, ba si bani din buzunarul propriu. S-o fi saturat si medicul tau de familie sa i se tot imputa actele date catre neasigurati. De-asta si sufla in iaurt, de te-a pus sa-i aduci adeverinta de asigurat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

"Persoana selectata este asigurata"
N-am fost niciodata asigurata (in afara de perioada studiilor)


Vad ca ai editata intre timp si ai adaugat perioada studiilor,insa eu nu intzeleg...cum n-ai fost niciodata asigurata?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din data de 1 iulie toate platile/incasarile se fac direct catre bugetul de stat si nu se mai fac catre casele de sanatate. Pentru ca cei de la finante nu trimit situatia financiara si evidenta nominala pe care ei o au si catre casa de sanatate, acestia din urma nu au nici o evidenta corecta si actuala a persoanelor asigurate si a platilor/incasarilor contributiei de sanatate aferente acestora. Si din acest motiv orice adeverinta nu este vizata de casa de sanatate la solicitarea asiguratului pana cand in prealabil acesta nu aduce certificarea situatiei la zi de la Finante. Desigur in mod normal nu ar trebui sa faca asa ceva el.

Mergi la inceput