Iar febra...:(

Iar febra...:( | Autor: Picky_toto

Link direct la acest mesaj

De sambata fata cea mare de 3 ani jumate imi face febra 39,2. Am fost la pediatra luni seara, ptr ca stiam de saptamana trecuta ca are inceput de rosu in gat( tot consultata de pediatra), dar surpriza, in gat nu are nimic, plamani sunt ok si cica doar putin rosu in urechea dreapta, insa daca ar fi durut-o mi-ar fi spus. Mi-a spus ca daca febra nu cedeaza pana miercuri sa incep cu antibiotic ca sigur e de la ureche.
Si febra nu a cedat, urechea nu o doare, nu tuseste, nu ii curge nasul in schimb au inceput sa-i apara bubite marunte pe corp si pe fata.. pe corp nu sunt asa intens colorate, insa pe fata sunt f rosii, uneori par grupate formand pete rosii. M-am gandit ca poate e vreo boala a copilarie, am citit despre ele pe net insa nu prea pare a fi la ea asa ceva..Sau poate nu stiu eu.. m-am gandit ca e posibil sa fie o alergie la nurofen (ibuprofen) asa ca aseara nu i-am mai dat si ne-am chinuit sa ii dam un supozitor (ea refuza supozitoarele si a trebuit sa o convingem..insa greu..) Am sunat si la pediatra aseara insa nu a raspuns, i-am lasat mesaj si a sunat ea de dimineata...si ne-a zis ca dupa simptome ar fi cica "boala febrei de 3 zile ???!!!!", insa ea are febra de sambata si nu cedeaza si de aceasta boala nu am auzit deloc. Oricum nici ea nu e sigura asa ca mergem diseara la cabinet.
Voi stiti ceva de aceasta boala? Sau e posibil sa fie o boala a copilarie? Sau alergie?

Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

boala febrei de 3 zile e roseola. si da, poate tine atat, cu temperatura mare, spre 40, si manifestare dermatologica. azi e totusi marti. asteapta pana diseara, trebuei sa vada medicul bubitele aceelas. nu ii da nurofen, doar paracetamol.
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Roxanaz azi e miercuri ... multumesc de raspuns, am cautat acum pe net si am dat de aceasta boala, insa in unele articole spun ca bubitele nu apar pe fata iar la ea pe fata sunt f accentuate, pete rosii, obraji sunt f rosii ... Au inceput de luni sa apara, pe piept si am zis ca e de la febra (ca asa mai pateste cand face cateva zile la rand febra) sau de la pulmax baby o iritatie..dar luni seara cand o imbracam in pijamale am observat si pe picioruse, manute, spate, burtica.. si pe noapte a avut febra, obraji f rosii iar ieri dimineata am observat ca si pe fata avea bubite/pete rosii.
Oricum nu-i dau decat supozitor si sper ca medicul va stii ce poate fi. Acum daca-i roseola am citit ca-i contagioasa si ar trebui sa ma astept sa faca si mezina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, e miercuri scuze
supozitorul sa fie cu paracetamol, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Da, e perdolan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

O, ba da...apare si pe fata eruptia la roseola/exantem viral. Si simptomele sunt la fix.
A avut si fiica-mea, pe la 1 an si 9 luni. F nasol a fost. A fost singura data in viata ei cand a facut febra peste 39 (si are 6 ani si 3 luni, am trecut prin virusi urati de gradinita), care nu ceda la nimic...credeam c-am sa-mi pierd mintile cand o vedeam asa. Dar daca a aparut eruptia, e cam gata febra. asta a fost. Bubele nu sunt deranjante, tin cateva zile (maxim 3 cred).

Sanatate!

Pe de alta parte, ar mai putea fi si asta...
http://www.desprecopii.com/info-id-1660-nm-Boala-a-cincea-eritemul-infectios-sau-boala-obrajilor-palmuiti.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

De ce nu-i bun nurofenul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

si fetita mea a facut in cateva randuri viroze cu exantem (pentru care primisem cate 4 diagnostice diferite, in functie de medic - roseola fiind inclusa). acelasi tablou: febra mare, urmata de eruptie care incepe pe fata/trunchi/gat si migreaza spre extremitati, apoi dispare treptat in ordinea in care a aparut. febra a tinut cate 3 zile.
tratament am primit simptomatic - paracetamol, multe lichide, vit C si cam atat.

cel mai urat a fost cand a facut timp de o luna de zile episoade dintr-acestea la rand, unul dupa altul (cand ziceam ca e gata, in 2 zile iar o luam de la capat cu febra si eruptia etc). nici acum nu stiu exact ce-a fost, mai mult decat "viroza cu exantem" nu ne-a putut spune nici un medic.

multa sanatate, sa ne povestesti ce va spune medicul deseara. sper ca de maine deja sa fiti mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Ralu am citit si despre boala a cincea.. la cum arata obrajorii fetei din poza cam asa arata si la fata a mea..asa ca poate fi si asta...vom vedea diseara ce zice pediatra..

Copiloi m-am gandit sa nu fie si vreo alergie la ibuprofen de aceea nu-i mai dau.. A luat destul de des nurofen anul asta si iarna trecuta incat m-am gandit ca organismul sa nu fi devenit sensibil la acest medicament. Pana la controlul de diseara nu-i mai dau.

Maria ma speri ce spui.. nu de alta dar eu si muncesc (deja 2 zile nu m-m dus lam unca) si daca-i contagios nu-mi permit sa stau cu fetele acasa, si nu am cu cine sa le las.. la gradinita nu o pot duce, la dadaca celei mici la fel..

Azi vad ca si cea mica a inceput cu diaree.. aseara facuse si cea mare.. poate la micuta e de la vreun dintisor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Baiatul meu a avut asa ceva acum vreo luna jumate.Eruptia era foarte asemanatoare cu scarlatina doar ca i-a aparut si pe fata de la inceput si in palme.Am fost la urgente cu el ( bineinteles ca era duminica) si a fost supectat de scarlatina dar lipseau 2 semne ca sa fie tabloul clinic intreg.In 2 zile eruptia i s-a retras de pe corp.Concluzia a fost ca era un virus cu eruptie cutanata.
Ce a fost interesant ca dupa vreo 3-4 sapt de la aceasta viroza palmele au inceput sa i se decojeasca exact in zona unde a avut zgrabuntele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Ali multumesc de raspuns, am citit si despre scarlatina.. si la inceput parca pareau simptomele, insa sper sa nu fie ca at e destul de urat..din ce am citit.. tratament, internat in spital.. eu sper sa nu.


Mergi la inceput