Piatra Neamt , Perla Moldovei (97)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Laura, ati ajuns cu bine acasa? Ca nu-i de gluma cu vremea asta ... Si eu stau ca pe ghimpi, mama mea e in drum spre Iasi si se circula destul de greu. Nu mai zic ce e in oras, astia n-au auzit de utilaje de dezapezire ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna! multumesc, am ajuns bine. In jurul Ghiorghieniului era mai nasol si de la Cheile bicazului incoace. Dar am ajuns fara probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragele mele,

Marturisesc ca va citesc din cand in cand, pentru ca o parte a sufletului meu apartine orasului vostru si imi face bine cand povestiti pe unde va mai duceti si ce mai faceti, ca va pot localiza prin oras.

Piatra este orasul copilariei mele ... nu, nu m-am nascut in Piatra, dar mama mea s-a nascut in Garcina. Acolo au fost bunicii mei, deci acolo mi-am petrecut toate vacantele si la un moment dat cred ca ne inrudeam cu jumatate din comuna, de acolo antenele s-au intins in oras, pe scurt, am multe rude de suflet acolo, de care sunt extrem de apropiata, am foarte multe amintiri si cand vin in tara absolut obligatoriu merg in Piatra. Am fost si acum 2 veri, am fost si asta vara cand aia de la "o pizzarie renumita din oras care am uitat cum se chema , dar era pe Paulishta) au reusit sa ma omoare cu o pizza, de am ratat o intalnire cu amicii si verii la Scoala 12 , m-am reprodus vocal intr-un bar karaoke in miezul noptii si m-am uimit pe mine cand am cantat si dansat (?) cu gura pana la urechi muzica populara moldoveneasca ... si cred ca m-am intalnit cu cateva dintre voi, nu anul asta, dar anul trecut sigur ... Laura ?

Acum am scris tot mesajul asta lung ca sa ma explic de ce va citesc, de ce pe voi in mod special ...si sa va mai spun ca nici nu stiu daca sa va invidiez sau sa va compatimesc pentru iarna ce va bate in geam. Am vorbit in weekend cu matusa-mea si spunea ca e superb si sa trimit copiii la Piatra sa se dea cu skiurile. Doamne ce mi-ar placea sa incerc partia aia de la voi ... si mi s-au umezit ochii.

Baiatul meu, cand a venit din Romania si a a avut de raspuns la scoala la intrebarea "ce locuri v-au placut cel mai mult in vacanta", a raspuns "Romania, Piatra Neamtz si New York" si sufletul meu moldovenesc s-a urcat pe tavan de placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'Seara!

Doamna buflea, mi-ai facut dor de vara si intalniri zbantuite la ceas de seara. Daca tii musai, iti arat maine poza cu zapada de +30cm din curtea mea. Asta daca nu ninge la noapte si nu va fi de +40cm. Duminica seara cand am ajuns acasa dupa drumul din Ardeal a lopatat Sebi de i s-au lungit mainile sa punem baga masina in curte si copiii in casa (pe trotuar s-a pus fii'mea in 4 labe ca i s-a parut ca inainteaza mai usor decat in picioare, zapada ajungandu-i cam pe la genunchi). Eu pe partie numa duc si nu ma tenteaza, deci las pe altii ca iti povesteasca si sa iti faca pofta. Dar pot sa iti zic de gratare pe zapada, saniush si vin fiert (acusica, in we) . Eu zic sa vezi ce fac oamenii aia de stiinta americani de nu dau zor mai repede cu rezolvarea teleportarii si sa vii incoace o fuga.
(cu crissandrada te-ai intalnit acu 2 veri, Disel e minunatul furnizor de pizza cu enterocolita , iar Paulista se cheama de ceva ani buni str. Petru Rares)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am rezolvare pentru toate problemele tale in afara de teleportare, care este problema mea .

Lopatatul intareste muschiul, sau muschii, caci o singura lopata activeaza 2 muschi de-odata ...e h, zi tu ce poeta zace in mine .

Daca nu-l intereseaza sa aiba muschiul tare, ca pe barbata-meu, atunci o masina de curatat zapada rezolva ambele probleme, lasa muschiul relaxat si face carare, pana la intrare (Doamne, alta rima ... ) ... stiu, costa si sperati ca asta sa fie ultima zapada din iarna asta. Dupa inca 3 ani de asemenea sperante, o sa ajungeti la concluzia ca mai bine vinzi barbatul din dotare si cumperi masina, decat sa il lasi pe el sa dea la zapada si apoi sa se vaicareasca tot weekendul, ba mai mult, sa te invite si pe tine afara ... eu nu pot sa uit un an cand am avut atat de multa zapada ca nu era loc unde sa o pui. Asa ca trebuia curatata ziua, conform schemei planificata in avans cu o zi inainte ... dupa ce nu numai ca curatam zapada dar o si plimbam controlat in anumite puncte inainte stabilite, atunci si numai atunci, m-am dus on-line si am cumparat masina de zapada ... desigur ca din iarna aia nu a mai nins in America.

Partia de ski, sa faci bine sa pui copiii in cursuri, sa se dea la vale ... cunosc si monitor de ski, fost profesor de sport la Rares, cica acum antreneaza un adolescent din oras care este super bun, are mari sanse de competitii in afara.

Si DA, vreau la saniush, vreau la vin fiert si mai ales vreau SORICI si carnati adevarati de porc moldovenesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

buflea, asta cu masina de zapada e solutie americaneasca. Aici, moldovenii rezolva atfel problema: 5 lei si un pahar zdravan de rachiu dat unui vecin mai vanjos si treaba-i rezolvata.
Iar ninge. Frumoooos... numai sa nu ai de circulat prin oras. Nu ca ma laud, dar pe ulita mea de la tzaranoaia e mai curat si mai bine de mers decat pe ulitele din targ.

Allexa daca ai idee prin ce cutie/dulap este, crezi ca ne putem intalni cumva sa imi dai costumul de spiridush al lui Rares? As avea nevoie de el. Nu-i grav tare, dar mi=ar prinde bine.

Cum stati cu serbarile? Cumparaturile pt Craciun sunt gata? Ce vor primi copiii vostri? Ziceti pe aici, poate se mai inspira si altii . Aseara am aflat ca trebuie sa primeasca si matza cadou sub brad (ii scrie azi fii'mea scrisoare mosului in numele pisicii )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Salutare!
Laura - da, sigur, este pus bine, pe umeras asa cum l-am primit. Maine dimineata, cand aduci copiii la scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allexa06

Salutare!
Laura - da, sigur, este pus bine, pe umeras asa cum l-am primit. Maine dimineata, cand aduci copiii la scoala?



allexa,mami de baietei Razvan Ioan 29.03.2006 si Stefan Teodor 21.12.2009


maine cred ca vine tac'su singur sa ii aduca. Poate ajung pe la 1 mai in we si ne auzim la un telefon, il arunci pe geam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Ei, il arunc pe geam daca vii pe aici, atunci te astept pe la mine. Iti iei si cumatra de brat si facem o intalnire aici .Cine mai vine, am loc, apartamentul e aproape gol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mda, 5 lei si un rachiu este de-a dreptul ieftin. Ce pacat ca nu pot sa imprumut si eu "ansamblul" asta de dat zapada. ... nu ca as ave un fir de zapada acum, dar asa, ca perspectiva.

La noi draga nu-si da nimeni carca cu imprumut, nici macar pe bani. Si mexicani daca platesti, vin cu un plug montat in botul masinii si in 10 min curata pana la asfalt ...pe $60

Mi-e clar ca se circula greu, mai bine venea zapada asta in vacanta de iarna a copiilor ... cu ce ii duceti la scoala ? Cu masina sau cu autobuzul ?

Mergi la inceput