Un deceniu de reusite… si o noua evolutie.(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu mor de curiozitate ... ce isi doreste in ziua de azi o fetita de 10 ani, de ziua ei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Curiozitatea iti este satisfacuta.

Am sansa ca Maria sa fie un copil nedependent de gadgeturi si care inca se joaca. A vrut asa:
- set de chimie, mare cu multe substante - este deja la al 3lea, din ce in mai profesionale
- joc de dezlegat mistere, Cluedo, cu care imi mananca sufletul de cand l-a primit
- seturi de decorat propria geanta monster high
- tutu Monster High
- seturi de cosmetice (parfumuri, creme de maini aromate, gloss de buze- Monster High (mai are si farduri, dar nu are voie cu ele decat rar cand vrea sa se prosteasca in casa, i-am aratat tenuri cu acnee multa pe internet si s-a linistit)
- geaca de piele de motor :-)))
- tricouri cu cranii si cu tinte
- seturi de creatie de tot felul (am casa plina de materiale, ea bricoleaza intr-o veselie)
De ultimele 3 puncte ma simt direct responsabila ca ma vede pe mine.
A primit o esarfa cu tinte si cranii pentru care ma milogesc de ea de sambata seara, inca nu am obtinut-o.

Ah, a primit si 2 carti despre Monster High.
Si ca un fapt amuzant, a primit si o carte obisnuita... cu proza scurta, pentru varsta ei, fara poze, fara coperta glam, o carte din aia vintage . A luat-o si a zis: asta cred ca e pentru tine. Cine crezi ca mi-ar fi putut aduce o carte?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Seriossss ...si fica-mea de 7 ani este innebunita cu aceste Monster High ...huh! Si nici macar nu am vazut animate la TV. A mea se uita pe youtube.

Si noi avem un ruxacel care trebuie colorat cu culori sintetice - monster high fireste.
Mie imi plac numele lor - DracuLaura este super ingenios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Eu clar le prefer fata de perioada Barbie si printesele. Aia m-a terminat. Depinde de felul fiecareia dintre noi, mamele, eu sunt clar genul monstruos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Si Marciei (tot 10 ani a implinit de curand) ii place Monster High, aici la magazinul de jucarii (pe care atunci cand va creste il va cumpara ea, ca sa le ofere copiilor ei toate jucariile pe care le vor) e un stand plin numai cu monstruletele (papusi, truse de machiaj, genti etc....nici nu stii ce sa alegi) Si chiar a primit cadou un set cu 3 din ele de la cea mai buna prietena a ei. Marcia insa e mai nou inebunita dupa Lego Friends, e o moda aici (lego pt fetite) si culmea Lego Technic (pt baieti mai mult si varsta de la 10 ani in sus). Are ft multe construite : motociclete, excavatoare, masini, elicoptere, la ziua ei a primit o masina imensa, care remorcheza alte masini. Are o rabdare de fier si nu se lasa pana nu termina un model. Cu toate astea, inca se mai joaca cu papusile.

O seara frumoasa !
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Si Perfect Mother greseste. Adica JE!
Tarai o raceala de-a Mariei de 3 saptamani, am tratat-o cu relaxare si sirop de tuse... Saptamana asta nu m-a lasat sa dorm 2 nopti la rand din cauza tusei si nu am mai rezistat, m-am dus la medic.
Si pentru ca nimic din ce mi se intampla nu e degeaba, am descoperit ca avea Maria o infectie uratica, not related cu febra. Si ma gandeam aproape razand cum face Dumnezeu un scenariu: "Cum sa o misc pe asta din comfortul ei? ca vad ca nu reactioneaza la stimulii de maternitate. Ah, stiu, hai ca o privez de somn !"
Si a functionat, am ajuns la medic.
Insa nu doar gresesc, ma si fudulesc.
Aseara am fost la Masterpiece, concertul. Am fost cu teama, stiam ca e un subiect greu pentru Maria. De cand a deschis gura soprana si pana la final, Maria nu a respirat. I-a placut mult tot, am empatizat impreuna fiecare joc de viori si rock electric... a fost GENIAL! La dus, i-am explicat ce inseamna acest concert si i-am dat optiunea sa plecam la pauza. Prietena ei a cedat si la pauza a plecat si totusi Maria a zis ferm: noi mai ramanem.
Si la plecare, cand i-am zis sa o ia inainte pe scari, ca era aglomeratie, mi-a luat mana strans si a zis: Ba merg cu tine, sa se stie ca esti mama mea! Ta taaaaa, aveam inima MAAAARE cat o simfonie.
Si i-am luat mana si am strans-o tare tare tare si i-am zis: Mama, toata lumea vede asta. Si eu sunt mandra ca sunt mama ta!

Acum 2 ani, cand tatal ei ii spunea ca eu sunt cea care nu vrea familie, ma gandeam cu groaza ca Maria ma va uri. Pentru ca eu nu stiu cum sa fiu altfel... eu sunt relaxata si imi urmaresc cu incapatanare fericirea. Si credeam ca asta imi va fi fatal. Dar nici macar teama pierderii ei nu m-a oprit. Si acum, 2 ani mai tarziu... suntem atat de sus si atat de impreuna. Doar pentru ca am fost onesta cu mine si cu ea. Si pentru ca v-am avut pe voi aici drept sprijin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Si eu am fost la Masterpiece...Nici eu nu am respirat 3 ore.Ma bucur ca am fost in acelasi loc si am simtit la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Am azi o zi mai relaxata si am chef de scris.
Stiti filmul Liar, Liar? Ala in care joaca Jim Carrey?
Ei bine eu sunt in perioada in care nu prea mai pot sa tac sau sa fiu diplomata. Am facut 2 ani de zile terapie invatand sa spun NU si sa spun direct ce ma deranjeaza si sa transez lucrurile atunci cand am ceva de lamurit. Si am inceput sa o fac, mai intai ezitant... apoi din ce in ce mai lamurit, acum nu mai pot sa tac. Nu mai am rabdarea sa trec cu vederea lucruri care inainte ar fi fost bagate sub pres. Si taxez. Mi-am avertizat prietenii ca therapy pays back si acum incep sa zic. SI nu ma deranjeaza nici sa mi se zica, adevarul gol golut e mult mai usor de dus decat gogorite si himere.
Dar de-o perioada parca am innebunit. Nu-mi mai pot tine limba in gura, taxez tot ce prind. Bine, nu-s absurda, nu ma iau aiurea de oameni, dar nici nu mai tac din gura.
Oricum cultura tacutului din gura si a trecutului cu vederea este incetatenita la noi, cat nu mi se intampla mie, nu exista... eu am fost mereu genul care intervenea daca se lasa cu agresiuni, nu stateam deoparte, dar acum taxez si replicile.
Nu mai am timp de pierdut cu toti oamenii care nu-mi plac si nu vad de ce sa mentin o relatie de fatada cu ei. E evident ca nu ne placem, ura si la gara! de ce sa ne prefacem?
Hai sa ne spunem adevarul... exact ce gandim, sigur e mai usor de clarificat relatia dintre 2 oameni daca nu stai cu perdeaua pe fata.
Surprinzator, nu am pierdut multi prieteni de cand am inceput revolutia asta. Si mi-am facut la fel de multi... caci daca am chimie cu omul respectiv, restul conteaza mai putin.
Daca nu e chimie... e mai complicat, trebuie sa fac un efort si ar fi bine sa merite .
Fantastic ce relaxant e sa zici exact ce gandesti. Pe principiul asta, minunatul meu copil cu care discut constant despre valoarea adevarului spus si sustinut daca tu chiar crezi in el... s-a trezit intr-o zi sa ii zica invatatoarei: Doamna, eu maine nu vin la scoala! si la intrebarea despre motivul lipsei a raspuns la fel de senina: Pentru ca a zis mama ca daca tot facem doar 2 ore si una e muzica, mai bine dorm mai mult ! E drept ca asa zisesem... dar m-a sunat doamna invatatoare destul de afectata. Ce s-o mai dau la intors si de ce sa dau vina pe copil ca nu a inteles bine: am recunoscut ca mi-era super greu sa o trimit la scoala 2 ore si sa ajung sa o iau in conditiile in care drumul meu dus la birou dureaza o ora.
Si s-a mai domolit supararea doamnei. Si pentru ca eu nu am stiut cum sa temperez duritatea adevarurilor Mariei, am inceput sa nu mai comentez liber in prezenta ei...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Bravo, inseamna ca usur usor te-ai mai eliberat de toate frustrarile acumulate in timp.
Ai avut curaj sa te separi, in conditiile in care lucrurile nu mai mergeau.. Asa se acumuleaza aceste frustrari. Mai ales ca in societatea noastra toata lumea e invatat ca tu ca femeie trebuie sa taci, sa ascult de barbat, sa nu te prea omori sa-ti zici parerea, in orice caz sa nu-l contrazici pe barbat. Si chiar nu e ok asa..
Dar sper ca in timp mentalitatile astea sa mai dispara daoata cu noile generatii, care, totusi, sunt mai deschise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Tocmai aceasta sinceritate a copiilor e cea ce ii face special .Faptul ca inca nu stiu sa minta si sa fie fatarnici ii face umani si e ceva ce am putea invata de la ei

Mergi la inceput