lapte doar intr-un san! ajutor!

lapte doar intr-un san! ajutor! | Autor: adriana15

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Am nascut acum 9 zile spontan, bebe a papat doar de la mine, se satura, e f cuminte, a luat in 5 zile 200 g depasind greutatea de la nastere cu 50g.
Ambii sani erau la inceput grei intre alaptari, semn ca se umpleau cu lapte, ce e drept intotdeauna sanul drept mai putin dar totusi.
De 2 zile si f pronuntat azi sanul drept e ff moale, cel stang plin de lapte, am baut zilnic multe lichide inclusiv ceai dealaptare, daca pun fata la sanul stang in maxim 15 min trage 100-110 ml si se satura, suge fara pauza. La cel drept a tras cu mari pauze azi in 20 min 10 ml lapte. Azi amfacut prima data proba suptului.
Ce e de facut cu sanul problema? sunt deja deprimata ca nu reuseste totul asa cum ar trebui, imi vina sa plang(de fapt am plans o gramada ).
Acum 7 ani la primul bebe a fost exact la fel, sanul drept moale reusind sa alaptez doar o luna jumate dintr-un san. Sunt eu defecta??
ce ma sfatuiti sa fac?

va multumesc si sanatate la toate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

Au aparut din greseala doua subiecte identice. Rog un moderator sa stearga unul din ele. Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Am patit ceva asemanator. Baiatul meu mereu a preferat unul din sani si din celalalt a tras mereu putin. Insa cu pompa mereu am scos mai mult de la sanul care nu-i place lui. Stiu de ce nu ii place: curge mai greu. O posibila solutie e sa bagi pompa nitel inainte la sanul care nu-i place, cat sa declansezi ejectia laptelui si imediat sa-l pui apoi sa suga. Oricum eu nu am renuntat la sanul care nu-i place lui. Intr-o perioada in care era mai incapatanat il puneam intai la ala. Si-acum trage mai putin din el dar am lapte in continuare la amandoi. Si baiatul meu are un pic peste un an si 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Eu de la 3 luni am renuntat la sanul stang. Fie-mea a crescut perfect cu laptele dintr-un singur san. Acum are un an si o luna, si tot mai papa tzitzi. Celalalt san continua sa aiba lapte, in caz de nevoie maxima, dar ei nu-i place si gata.
Parerea mea e sa incerci sa-l "salvezi" si pe celalalt, ori cu bb pus la el primul, ori cu pompa, dar nu te speria daca pur si simplu nu merge. Celalalt va acoperi necesarul. Nu merita sa plangi, daca bb e fericit cu tzitzi a lui, asta e, relaxeaza-te si savureaza bucuria de a fi impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu am avut aceeasi problema, bebe prefera sanul stang...cred ca imi era si mie mai usor sa-l tin doar pe stanga, il puneam la dreptul cand era foarte infometat ( primul supt din noapte) ca sa-l stimuleze, apoi am mai stimulat cu pompa de san! De pe la 6 luni am renuntat la chin si l-am lasat doar la sanul preferat/comod pentru amandoi! Are 2 ai si 3 luni, a luat foarte bine in greutate pe timpul alaptarii... si inca suge la sanul lui :).

Mergi la inceput