Tricolor de imprumut...

Tricolor de imprumut... | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Am ajuns si eu acasa plecat fiind la o sueta pret de-o bere cu amici de-ai mei de la un curs profesional facut in urma cu un an.
Iar pe drum am revazut tricolorul arborat pe ici pe colo pe cate o cladire pe un balcon. Maine este 1 Decembrie. Nimic nou! Majoritatea romanilor probabil vor spune constatativ "a mai trecut un an" ca mai in toate momentele ce marcheaza trecerea timpului un Revelion, o aniversare a zilei de nastere.
Si ma intreb desigur, de ce viata asta ne instraineaza. Suntem mancati de vii de viata, de cotidian, de probleme ce sunt de multa vreme agasante, stresante, aglomerante, in asemenea hal incat nici nu mai stim cum ar fi viata fara de ele. Am ajuns sa traim simbiotic cu toate grijile intr-un mod atat de mecanic, incat umanul dispare incetul cu incetul din noi, lasand loc robotismului. Tac! pac! tac! pac! M-am trezit (ce bine, chiar?), sus, spala, imbraca, pleaca, rezolva, vino, mananca, pleaca, vino, rezolva, e noapte, deja? Ce zi este azi? Nu uita sa... ai grija nu cumva sa... iar nu ai platit... ti-am spus de o mie de ori sa...Tac! pac! Tac! pac! Alo?
Maine e totusi 1 decembrie. Iar acum la 11:59 noaptea cu exact un minut inainte de a fi 1 Decembrie, ziua Romaniei, ziua mea de roman, am norocul harazit de soarta de a ajunge sa spun:
La multi ani draga mea tara!
La multi ani Romania!
La multi ani dragii mei romani oriunde veti fi fiind pe acest pamant!
Va ofer, daca nu aveti, prin acest mesaj un tricolor de imprumut.
Sa aveti grija de el pentru ca este al meu, al tau al nostru pentru tot restul vietii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

La multi ani Romania, la multi ani romani !


Mos Craciun exista !!!

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz
( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

La multi ani Romānia si tuturor celor ce traiesc pe acest teritoriu.
Si bineinteles romānilor de pretutindeni!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Anul trecut Marius erai un Eminescu tricolor, ne intreceam toti pe-aici in emoticoane tricolore...
Cand a trecut un an ???


Mos Craciun exista !!!

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz
( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

La multi ani Romania si romani de pretutindeni!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

La multi ani Romania, la multi ani romani !!!

si

Mihaela deTatiana si Mihai


Orice lucru bun in viata este ilegal, imoral sau ingrasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Va ofer, daca nu aveti, prin acest mesaj un tricolor de imprumut.
Sa aveti grija de el pentru ca este al meu, al tau al nostru pentru tot restul vietii.




Mie asta mi-a placut tare de tot!

Si mai cred ca e foarte,foarte adevarat ce ai scris tu acolo,e esentza intregului mesaj.

La multzi ani Romania si la multzi ani tuturor romanilor.

Ps.Marius cred ca si pe tine trebuie sa te felicitam,nu?Toate cele bune ,sanatate si la multzi ani si tzie!

Dana

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

La multi ani Romania, la multi ani dragi forumisti!

Avantajul traiului intr-o tara cu o comunitate mica de romani, noi sarbatorim cum se cuvine Ziua Romaniei, scoatem costumele populare ( cine le are) si ne intalnim cu totii gratie Ambasadorului care face un gest deosebit si ne gazduieste pe toti maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

La multi ani romani de ziua Romaniei!

Induiosator mesajul lui Marius si sunt convinsa ca atata timp cat vor exista romani ca el va exista si Romania!

Mergi la inceput