Buburuze de mart-apr2013(11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Depinde mult de organism dar si de psihicul tau si de felul cum privesti problema. Eu niciodata nu m-am ingrasat de la vitamine, nu mi-a crescut pofta de mancare de la ele si nu am observat cand le luam decat ca ma simteam mai bine. E drept ca eu am MTHFR dublu heterozigot si fara vitamine n-as duce sarcina la capat prea bine, dar nu am si nu am avut niciodata carente, nici cand luam nici cand nu luam vitamine.
Prietena mea a luat Elevit o luna fara sa puna mai mult de 300 grame si i-a zis medicul sa le intrerupa ca se va ingrasa mult. I-a indus chestia asta in subconbstient si in lna urmatoare a continuat sa le ia si s-a ingrasat 2 kg apoi le-a intrerupt. Si mie mi-a zis medicul (acelasi medic) inainte sa aflam de MTHFR sa nu iau si totusi am luat si uite ca maine se termina saptamana 23 si m-am ingrasat in total 6 kg, adica cat trebuia.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna dimineata burtici! Sa aveti o saptamana frumoasa si linistita

Am vazut ca Maria este iar insarcinata. Ma bucur fff tare si sper sa aiba o sarcina usoara si sa isi tina bebelusul in sfarsit in brate.Felicitari Maria

Casandra,cresterea in greutate nu este de la vitamine.O capsula cu vitamine oricare ar fi ea are cca 2 calorii.Este adevarat ca (,)creste pofta de mancare dar...mancam pentru 1
Eu cu Robert(aici ma repet) am luat 30 kg cu Elevit, iar de data asta pana acum, tot cu Elevit aproape 3 kg.
Eu iti inteleg decizia de a nu lua vitamine daca nu ai carente ,dar calciu, fier sunt esentiale.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 25+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!

Am adaugat noile burtici si am adaugat numele buburuzilor.Daca mai trebuie sa adaug undeva ceva va rog sa ma trageti de manutza

Legat de vitamine si ingrasat si eu cred ca tine de organism si psihic.Eu am luat si inainte de sarcina vreo 3 luni si nu am pus un gram pe mine iar acum am undeva la 6kg in plus.Bine e foarte posibil sa am unele carente pt ca dupa cum v-am mai spus eu sunt o sclifosita la mancare cu toate ca mainou vad ca bag in mine ca o purcicaChiar ieri s-a holbat al meu la mine de ce portie mare de cartofi prajiti cu mujdei am putut manca

La noi a fost frig si a nins tot weekendul,e asa frumos afara,ca in povesti

Va doresc o zi frumoasa!!!!

Pupici tuturor!!!!

Cosmi 22+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Salutare si pupaturi la burtici si mamici!

Iata ca e iarna afara, colindele merg super si ne pregatim de Mos Craciun si brad :)
Bebelina mea este tot mai activa si ma topesc de dragul ei. Am inceput sa fiu f curioasa de cum arata, dar, cu rabdare ajungem si acolo. Nu prea m-am mai gandit la nastere sau la ce trebuie sa fac, astept din ianuarie sa merg la cursuri despre bebei si poate si Lamaze.

De ceva vreme, cateva saptamani, insa acum mai des, cand stau prin casa am observat ca mi se pateaza tricourile in zona sfarcurilor si m-am prins ca simteam ceva rece. Cand ma uit, n-am nimic si apoi iar ma surprinde ceva rece. Voua vi se intampla la fel? eu banuiesc ca e ceva normal, dar asa repede este deja laptic pe conducte sau sunt teste?

O saptamana faina!

23+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Elena referitor la laptic, nu stiu cat de des se intampla la gravidute dar eu in maternitate am vazut o graviduta de 27s cu laptic mai rau ca o lauzasaraca se chinuia cu tampoane de sani si tot degeaba.

Eu am considerat-o norocoasa pentru ca eu am avut lapte la 4-5 zile dupa ce am nascut si tare rau m-au chinuit in maternitate,m-au acuzat ca nu vreau sa alaptez si m-au muls ca pe o vaca pana s-au convinstraumatizant...



Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 25+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Elena si al meu a devenit mai activ, numai ce m-am plans de buburuz ca si-a si facut saracutzul prezenta in weekendL-am simtit si azi dimineatza,am luat impreuna micul dejunEu zic ca poate sa fie si colostru(parca asa se cheama),si cumnata-mea a avut pe la 5-6luni

Cosmi 22+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

Eu am considerat-o norocoasa pentru ca eu am avut lapte la 4-5 zile dupa ce am nascut si tare rau m-au chinuit in maternitate,m-au acuzat ca nu vreau sa alaptez si m-au muls ca pe o vaca pana s-au convinstraumatizant...



De scene de genu' mi-e si mie fricaNumai ca eu-s mai rea de gura si sigur o sa le zic vreo doua

Cosmi 22+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Cosmi nici eu nu sunt prea mutulica dar probabil ca m-a coplesit situatia de atunci.Cel mai rau lucru este sa te simti un obiect mai ales daca abia ai nascut. In fine de data sper sa evit situatii de genul acela si voi cere sa stau cu bebelina in rezerva sa o pun eu la san cat vreau cand vreau si cum vreau.Imi doresc f mult sa alaptez .

Sa va povestesc in mare ce am patit prima data poate nu face nimeni ca mine.
In primul rand(am aflat mult dupa Robert),daca nu ai lapte in primele zile si bb trebuie hranit cu formula ,se foloseste siringuta nu biberon ca sa nu se obisnuiasca cu debitul mare de lapte. Eu nu am stiut atunci ca as fi cerut iar asistentele de la ploiesti au ales calea cea mai usoara pentru ele adica biberonul
Am ajuns cu el acasa si abia a doua zi (4 de la nastere)am inceput sa am laptic probabil mai linistita fiind, dar Robert nu a vrut sa suga,adica sugea dar dupa 5 mjinute urla si se inrosea ca racul si refuza sanul.Dupa cateva zile de chin am cedat si i-am dat san pana urla si apoi ma mulgeam in biberon si iy dadeam asa pentru ca imi era frica ca nu este hranit cum trebuie .
Dupa o perioada asa am ajuns sa nu mai am ce sa mulg in biberon, iy daeam san pana il refuza si apoi lapte formula
Ajunsesem sa ma mulg ca o vacuta 20-30ml de lapte ,iar pe la 4 luni mi-am dat seama ca sanatatea mea psihica este mai importanta pentru el decat putinul lapte care il mai aveam si am renuntat la alaptat
Cred ca eram la un mic pas de depresie

De data asta vreau sa alaptez normal si totul sa vina natural asa cum trebuie nu sa fie un chin...

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 25+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Bine ca ati trecut peste.Stii cum se zice : din greseli invata omul.Important ca sunteti voi sanatosi.Si eu imi doresc enorm sa alaptez insa vom vedea,cica exista si posibilitatea sa nu ai laptic.O fi adevarat,nu o fi cine stieSoacra-mea zicea ca ei nu i-a fost bun laptele insa pe asta nu o mai cred

Cosmi 22+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, a venit carutul. A costat 1200 ron (transport gratis), l-am luat de la ibebe si chiar e genial ca are tot ce ii trebuie, roti mari sa mearga in orice anotimp, cosulet auto bun pana ajunge bebe la 10 kg, parte sport care se lasa pe spate incredibil de mult adica aproape la 180 grade (deci aproape paralel cu solul) si landou pe care il folosesc in primele luni (daca stiam ca se lasa pe spate asa de mult partea sport poate nici nu mai luam landoul desi nu stiu daca aveam optiunea asta).
E foarte verde si foarte frumos. Imi place mult de tot. Pun si poze pe picasa sa il vedeti.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput