Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunde
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 27

membru veteran marius

18949 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Deh... ceva desert?
Clatite cu nuca, ciocolata, pasta de macese sau dulceata de afine.

Reteta este clasica dar eu in loc de lapte bag apa minerala.

Editat de - marius on 11/01/2013 18:51:58
Mergi la inceput

adi2003

4940 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui adi2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite adi2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Trebuie sa fac si eu clatite, nu de alta dar vreau sa gust siropul de artar...

Micul paradis
Mergi la inceput

membru veteran marius

18949 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sa-mi spui si mie cum e...
Mergi la inceput

adi2003

4940 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui adi2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite adi2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ok.

Dar am si un gem de macese foarte bun, asa ca mai mult ma tenteaza ala cu clatite.

Micul paradis
Mergi la inceput

Anda08

1711 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAnda08 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anda08 un Mesaj Privat  Reply with Quote
si-acum desertul pentru duminca - prajitura cu mere
se face un aluat ca de chec din 2 oua, 150g zahar, 9 linguri ulei, 9 linguri de lapte, 12 linguri de faina, prag de copt, coaja rasa de portocala si lamaie, un varf de sare si esenta de vanilie; merele se feliaza subtirel si se amesteca cu esenat de rom, zahar, zeama de lamaie si scortisoara - se pune jumatate de aluat in tava (eu am pus mai mult) merele si compozitia ramasa - apoi la cuptor - Pofta buna!
P.S. merge de minune sa inlocuiti merele cu branza - suuuper gustos

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates
Mergi la inceput

mcoca

3923 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimcoca Adauga semn de carte la raspuns Trimite mcoca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Poate ar trebui facut un split la subiect : Robotul Philps vertical, ca sa nu mai fie lumea off topic.

Mergi la inceput

laura78nico

1402 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luilaura78nico Adauga semn de carte la raspuns Trimite laura78nico un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Vad ca deocamdata prajiturile sunt in pregatiri...
Am facut azi, pentru antrenament, o prajitura cu mere care-mi place mult si culmea! e si foarte usor de facut. E gustoasa, pufoasa si "usoara" la stomac.
Reteta este:
-4 oua
-o cana cu zahar
-1/2 cana ulei
-1 cana cu iaurt
-1,1/2 cana faina
-praf de copt
-zahar vanilat
-mere
Ouale se freaca cu zahar, se pune uleiul, iaurtul, zaharul vanilat, faina, praful de copt. Pe rand, cate putin, se amesteca. Iese un amestec moale, care curge, ca o smantana groasa. In tava cu hartie de copt se toarna cam un sfert din amestec, apoi se acopera cu merele (curatate de coaja, taiate in felii subtiri). Se toarna restul de compozitie. Se coace la foc mic, se incearca cu scobitoarea.
Eu fac o portie jumatate, la tava mea. In afara de mere, am mai pus si alte fructe, in amestec, cum ar fi piersici si struguri, dar lista e deschisa. Chiar si niste nuci sunt gustoase. Am pus si smantana in loc de iaurt (nu aveam iaurt, dar aveam multa smantana, nu prea grasa)
Dar chiar si numai cu mere, este delicioasa. Eu mai pun si putina scortisoara. Ca asa-i la mere...

Incercati-o...nu o sa fiti dezamagiti, mai ales copiii o adora.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Rufus multumesc. Am facut-o aseara cu cei mici pe post de ajutoare. Iese super!

Laura, mamica de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007
povestea noastra

Mergi la inceput

Rufus

9327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rufus un Mesaj Privat  Reply with Quote
Aseara a fost randul Torei sa ne surprinda; dupa ce am testat, pot sa spun ca e grozava: prajitura cu crema de zahar ars.
Mie imi plac prajiturile astea care se fac si usor si-s si bune. Bine, Ana a fost de un real ajutor...
Reteta:
Crema de zahar ars: 1 litru lapte, 8 oua, 8linguri zahar, coaja de lamaie rasa, zahar vanilat, 4-5 linguri zahar pentru ars. Se face crema, dupa cea mai banala reteta, asa cum o face toata lumea
Blat: 6 oua, 6linguri zahar, 6 linguri ulei, 6 linguri faina, coaja de lamaie rasa, esenta rom, praf de copt. Se bat galbenusurile cu zaharul si praful de copt, apoi se adauga faina, uleiul, lamaia si albusurile batute spuma.
Crema de zahar ars se baga la cuptor si, cand este inchegata (spre gata), se toarna deasupra compozitia pentru blat. Totul sta la foc mic, blatul se incearca cu scobitoarea. Cand e gata, se pune in pod la rece, pana a doua zi. Cine n-are pod, in frigider. A doua zi, se intoarce vasul invers, cu blatul in jos si crema deasupra. Evident, se stropeste cu sosul care ramane extra in vas. Daca mai apuca (aseara fetele ii dadeau tarcoale ca leii in jurul unui pom in care un leopard a urcat o gazela), se si orneaza fiecare cum se pricepe.
Tora a folosit o cratita, insa se face bine in tava de prajituri (nu alea de cuptor) cu pereti mai inalti.
Este o delicatesa.

Edit: ...si pozele cu dovada, nu?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Editat de - Rufus on 20/01/2013 10:40:45
Mergi la inceput

membru veteran marius

18949 Mesaje
Azi va fi prajitura cu caise....

Rufus taica - e foarte buna chestia aia.... innebunitor de buna - atentie la kile' se pune
Mergi la inceput

adi2003

4940 Mesaje
Noi am facut un kek cu cacao aseara si o pizza...Am facut exceptie si am mancat pe saturate.

De azi revin la normal. Sper sa nu mai dea poftele in mine ca aseara.
Mergi la inceput
Pag. din 27 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com