Constipatie copil 3 ani

Constipatie copil 3 ani | Autor: Baby1320

Link direct la acest mesaj

A obtinut cineva rezultate notabile cu taratele de grau ?

Am citit mult despre ele, despre efectele benefice asupra digestiei si nu numai. Am inceput astazi prin a-i pune o lingurita de tarate in cereale. Am insa o nelaurire, cam ce cantitate ar trebui sa consume zilnic pentru a putea avea si rezultate ?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

la noi constipatia a trecut cu suc de portocale, suc de morcovi, morcov crud, pere, prune, ciorbite si iaurt. am evitat morcovul fiert, branza, orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Andrutza, noi am depasit si faza asta si ... inutil. De vreo 3 saptamani avem problema asta. Ii dadeam cate o para pe zi, miere dimineata, 1 mar etc. si tot degeaba.

Se pare insa ca de cand am postat si pana acum, am reusit sa ii dau de cap cu taratele astea (cate o linguita de 2 ori pe zi in diverse mancaruri), plus para si 5-6 prune / zi. Functioneaza de minune. Nu imi dau seama daca taratele au facut minuni sau pur si simplu "atacul" prunelor sau .. o combinatie a celor doua.

Cert e ca am reusit :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu am mai scris despre taratele de grau si constipatia, si noi tot cu asa ceva ne dregem...ideea e ca trebuie sa ne tinem de tarate, pt ca fara ne constipam. Asadar zilnic dimineata taratele inmuiate de cu seara in apa le scurg si le pun in blender cu pere, mere, piersici sau ce am, iar apa de pe ele o bea cu miere si lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Nu pot sa cred ca asa trebuie sa o tot tinem . Credeam ca doar trecem perioada asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Dorsilia, ce catitate de tarate folosesti zilnic si ce varsta are puiul tau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

o lingurita plina inmuiata intr-o cana de apa/zi, fetita mea va implini in curand 6 ani. De la 4-5 ani tot in tarate ne scaldam, dupa ce am incercat cura de 4 luni de Debridat. a functionat nu pot zice ca nu, debridatul, dar eu cautam o solutie mai naturala. si cum cu alimentatia nu reusesc inca s-o conving suficient...merg si taratele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am folosit pentru Henrik un produs de la Weleda - Digestodoron. Cate 5 picaturi de trei ori pe zi, timp de trei luni. Am facut pauza o luna si apoi inca 3 luni. De atunci nu a mai avut niciodata probleme de constipatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu intotdeauna rezolv cu gelul de aloe vera . daca preferati taratele de grau , am cumparat de curant niste sticks ( asa se numesc ) de la kaufland - sunt niste betisoare interesante de cereale care contin tarate de grau .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mee_mee spune:

La baiatul meu se rezolva intotdeauna cu suc de portocala. Nu para, nu pruna, nu alt fruct, nici macar portocala intreaga, numai stoarsa. Dar asta functioneaza 100%, in maxim 2 ore e intampla "miracolul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Dr ne a recomandat pt constipatie prebiotice de la firma innergy; super bune. Le a luat cam o luna zilnic.

Mergi la inceput