Rugaciune in post

Rugaciune in post | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

POSTUL

Citeste aceasta rugaciune si sa vezi cum Dumnezeu raspunde:

''Doamne, te iubesc si am nevoie de tine, vino in inima mea si binecuvanteaza- ma pe mine, pe familia mea,
casa mea, prietenii mei, in numele Domnului nostru Iisus Hristos. Amin.''

Un copil L-a intrebat pe Iisus ''Cat de mult ma iubesti?''. Iisus i-a raspuns:''Atat de mult!'' si si-a rastignit bratele pe cruce si a murit pentru noi.
Rugaciunea postului :

Tata din Ceruri, te rog sa-mi binecuvintezi familia, prietenii, rudele si pe cei pe care ii iubesc si pe cei care citesc aceasta rugaciune chiar in acest moment.
Arata-le Tu o noua imagine a dragostei si puterii Tale nemarginite.
Duhule Sfant, te rog sa-i ajuti , chiar in acest moment. Acolo unde exista durere, te rog sa le daruiesti pacea si mila Ta.
Acolo unde exista indoiala, te rog sa le inspiri o incredere innoita prin Harul Tau. Unde exista o nevoie, te rog sa le-o implinesti.
Binecuvinteaza-le Tu caminul, familia, munca,da-le Intelepciune si Lumina in viata lor.
Binecuvanteaza-i cand pleaca si cand se intorc acasa, mergi inaintea lor si deschide-le calea.
Calauzeste-i si ocroteste-i clipa de clipa in toata viata lor.
Iarta-le lor pacatele facute cu voie sau fara de voie, cu stiinta, din nestiinta sau pe cele pe care nu si le amintesc.
Condu-i Tu pe Calea Ta Cea Sfinta, In Numele Fiului Tau, Iisus Hristos.
Doamne Tata, Fiule si Duhule Sfint, iti multumesc ca tu vei face mai mult decit iti pot eu cere.
Amin



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Primesc mesaje religioase pe mail si m-am gindit , ca aici e bine sa le transmit celor carora le face bine sa citeasca o rugaciune, din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Frumoasa rugaciune dulcetica
Mie imi place sa spun rugaciunea Sf.Efrem Sirul ,care se poate spune oricand:

"Doamne si Stapanul vietii mele,duhul trandaviei,al grijii de multe,al iubirii de stapanire si al grairii in desert,departeaza-l de la mine.Iar duhul curatiei,al gandului smerit,al rabdarii si al dragostei,daruieste-l mie slugii tale.
Asa Doamne ,Imparate,daruieste-mi sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu ca binecuvantat esti in vecii vecilor.Amin!"

Aceasta rugaciune se numeste si "lira Duhului Sfant"

Si alta a imparatului David :"Pune Doamne straja gurii mele si usa de ingradire,imprejurul buzelor mele"

"Cine s-a invrednicit sa se vada pe sine,este mai bun decat unul care s-a invrednicit sa vada pe ingeri"(SF.Isaac Sirul)

Mergi la inceput