Thanksgiving sau sarbatoarea Multumirii

Thanksgiving sau sarbatoarea Multumirii | Autor: sm

Link direct la acest mesaj

Ieri americanii au sarbatorit Thanksgiving (Sarbatoarea multumirii pe care o sarbatoresc in ultima joie a lunii noiembrie- correctati-ma daca spun prostii). Pe mine m-a impresionat foarte mult aceasta sarbatoare, e poate un moment cand poti sa spui multumesc Domnului pentru tot ce ne da, ne rugam lui ii cerem multe dar de cate ori ii multumim pentru tot ceea ce ne da? Sa le multumim celor care ne-au ajutat, sau chiar si celor care au fost rai cu noi pentru ca ne-au ajutat sa ne dam seama ca noi suntem mai buni de cat ei. Eu vreau sa multumes DC-ului pentru ca exista, pentru ca putem sa ne spunem oful sa fim noi insine, sa invatam unele lucruri noi, sa calatorim prin povestile si experientele celor care traiesc in alte tari. Sa-i multumesc lui Mirela 72 pentru sfaturile pe care ni le impartaseste sa devenim mai frumoase. Lui Histamina pentru tot ce a facut si face pentru alti de a ne invata sa devenim mai frumosi in interior. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Mie imi place mult aceasta sarbatoare americana. Cred ca intr-adevar, gestul de multumire trebuie consacrat si celebrat. Poate de prea multe ori uitam ca noi, viata, copiii, fericirea ... tot ce ne compune viata nu este ceva automat si ca fericirea nu e o stare default. Si ca, da trebuie sa fim multumiti pentru to ceea ce avem.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Citat:
fericirea nu e o stare default. Si ca, da trebuie sa fim multumiti pentru to ceea ce avem.
asa este,cu cat vom fi mai multumiti de ce avem cu atat vom fi mai fericiti si cu cat vom multumi pentru lucrurile marunte cu atat vom primi mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui sm

Ieri americanii au sarbatorit Thanksgiving (Sarbatoarea multumirii pe care o sarbatoresc in ultima joie a lunii noiembrie- correctati-ma daca spun prostii).


in a patra joi a lunii noiembrie, ca si joia urmatoare suntem tot in noiembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

A treia joi

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

este vorba de a treia joi a lunii noiembrie .
este bine sa inveti sa spui multumesc pentru tot macar o data pe an!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

este vorba de a treia joi a lunii noiembrie .


Citat:
citat din mesajul lui corinadana

A treia joi




a patra, pe link-uri sau pe numarate:

http://en.wikipedia.org/wiki/Thanksgiving

http://www.timeanddate.com/holidays/us/thanksgiving-day

1 noiembrie - prima
8 noiembrie - a doua
15 noiembrie - a treia
22 noiembrie - a patra = Thanksgiving

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

mianna, ai dreptate.
m-am gandit mai mult la semnificatia sarbatorii si m-am lasat dusa in eroare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

E asa cum zice Mianna , e mereu a patra joi din luna noiembrie de aici si confuzia facuta mereu cum ca e ultima joi din luna dar nu e asa, drept dovada ca anul asta luna noiembrie are 5 saptamini :) si thanksgiving s-a sarbatorit in a a4a Stiu ca unul dintre presedinti, nu mai retin care, a mutat-o la un moment dat ca a 3 a joi dar au revenit dupa 2 sau 3 ani , si de atunci e tot asa.
Si mie imi place sarbatoarea si insemnatatea ei foarte mult, am adoptat-o cu inima deschisa

Mergi la inceput