pregatirea pentru fratior

pregatirea pentru fratior | Autor: Adina-Co

Link direct la acest mesaj

buna mamici si burtici, sunt insarcinata in 22 de saptamani si acum o luna am aflat ca barza ne va aduce o fetita si copilasul meu, Lucas de 5 ani era tare fericit, acum insa fetita noastra este un baietel si lucas este cam dezamagit si incepe sa discute despre impartirea camerei, jucariilor...etc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna.
Si baietelul meu isi doreste tot o fetita ca nu cumva sa-i ia masinutele.Eu i-am explicat ca la inceput bebelusii sunt mici si nu fac altceva decat sa doarma si sa suga titica si sa faca caca si pipi pe ei.Pe moment el a inteles dar vom vedea cum reactioneaza mai tarziu caci se pare ca si eu ascund in burtica un baietel.Dar baietelul tau e mai mare ,incearca sa pui accentul pe faptul ca bebe cand iese din burtica e un neajutorat si are nevoie de protectie si de ajutorul lui ca frate mai mare.
Sarcina usoara in continuare si bafta!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina-Co spune:

multumesc frumos pentru raspunsul tau, aceleasi lucruri i le raspund si eu si incerc sa il fac sa inteleaga, dar o sa vedem atunci ce o sa facem, la fata locului

Mami de Lucas(16.08.2007)
si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Cred a e dreptul lui sa fie dezamagit, ca orice om.
Probabil ca realitatea va fi cu totul alta fata de ce isi inchipuie el: ca vine fratiorul si gata trebuie sa imparta jucatiile si tot.
Al meu baiat (4 ani) a zis mai intai ca vrea surioara, apoi ca fratior. Poate ca e mai bine ca e indecis si nu va fi dezamagit -- incerc sa-l pregatesc ptr ambele variante.
In locul tau n-as face mare tragedie din asta... oricum mai are mult timp pana va trebui sa imparta jucariile si asigura-l totusi ca jucariile sunt ale lui si ca le va da doar pe cele pe care vrea el sa le dea.
Asa am citit in carti: desi sunt frati si parintii sunt cu "impartiti totul"... totusi ar trebui sa lasam fiecare copil sa puna deoparte ce-i "al lui" si sa poata avea un loc (cutie, dulap ceva) unde sa-l poata puna in siguranta fara teama ca va disparea. Spune-i ca va da jucatiile pe care va vrea el sa le dea. Si ca asta se va intampla muuuuult mult mai tarziu.
In genere copii mai mari sunt dezamagiti de cat de neajutorati sunt fratii mai mici cand sunt nou-nascuti cand de fapt ei isi fac vise ca vor avea parteneri de joaca in permanenta.
Hai ca va fi bine... mai aveti timp de discutii si paradiscutii.

Mergi la inceput