uter retroversat ce inseamna?

uter retroversat ce inseamna? | Autor: ionela_cora

Link direct la acest mesaj

buna,daca am uter retroversat pot ramane insarcinata?
si ce inseamna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:


"Cand o femeie sta in picioare, uterul ei este, de obicei, inclinat spre inainte, pe vezica urinara. In acest caz, se spune ca uterul este antevers. Aceasta pozitie a uterului este cel mai frecvent intalnita in randul femeilor. Exista unele femei care au o alta pozitie a uterului, cand acesta este inclinat spre spate. In acest caz uterul este numit uter retrovers. Retroversia uterului nu este o boala, si in general, nu este nimic neobisnuit sau alarmant.

Eu am uter retrovers si am nascut normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

mi-a facut ecografie si mia zis ca am uter retroversat deci e de bine
nici nu sta sa imi explice macar sa nu ma sperii,multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Poti cauta pe google uter retrovers si te lamuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela_cora

buna,daca am uter retroversat pot ramane insarcinata?
si ce inseamna


Daca nu sunt alte probleme de sanatate,uterul retrovers nu sta in calea unei sarcini.

Insa ramii putzin mai greu insarcinata fatza de femeile cu pozitzionare normala a uterului.(la mine s-a adeverit,in orice caz)
Asta este una din explicatziile ce mi le-a dat mie ginecologul...acum vreo 300 d eani!

Nu intzeleg de ce nu intrebi medicul direct,cind ai o nelamurire?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Daca nu sunt alte probleme de sanatate,uterul retrovers nu sta in calea unei sarcini.

Insa ramii putzin mai greu insarcinata fatza de femeile cu pozitzionare normala a uterului.(la mine s-a adeverit,in orice caz)
Asta este una din explicatziile ce mi le-a dat mie ginecologul...acum vreo 300 d eani!

Nu intzeleg de ce nu intrebi medicul direct,cind ai o nelamurire?

Dana


Eu am stricat statisticile ginecologului tau . Cel putin ultima sarcina, a fost de poveste, din aia one night in one month (ca eram certat cu barbatu pe-atunci)!!
Am nascut si normal, am rams ultrarapid gravida (adica niciodata planificat si destul de protejat), asa ca pozitia uterului n-a avut nici cea mai mica importanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

sper sa nu fie si in cazul meu sa raman asa de repede insarcinata
nu as mai vrea inca unul acum ca am deja unul de 5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Daca nu sunt alte probleme de sanatate,uterul retrovers nu sta in calea unei sarcini.

Insa ramii putzin mai greu insarcinata fatza de femeile cu pozitzionare normala a uterului.(la mine s-a adeverit,in orice caz)
Asta este una din explicatziile ce mi le-a dat mie ginecologul...acum vreo 300 d eani!

Nu intzeleg de ce nu intrebi medicul direct,cind ai o nelamurire?

Dana


Eu am stricat statisticile ginecologului tau . Cel putin ultima sarcina, a fost de poveste, din aia one night in one month (ca eram certat cu barbatu pe-atunci)!!
Am nascut si normal, am rams ultrarapid gravida (adica niciodata planificat si destul de protejat), asa ca pozitia uterului n-a avut nici cea mai mica importanta!


Daaaa...dar nu s epune!E vorba de prima sarcina.

Dana

Mergi la inceput