Catel parasit si semi-adoptat

Catel parasit si semi-adoptat | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Am ramas cu un catel la servici, a fost dat afara de la casa unde a crescut si a ajuns la noi la lucru.
( Mereu ma intreb pentru ce vrea un animal, caine ? ... )

Ii aduc mancare si i am luat un sac de mancare uscata.
I-am facut deparazitare interna si externa.
Oare as putea gasi si vaccin antirabic ?
Eu nu pot duce catelul in oras la vet ca nu as avea cum, e catel mai mare asa, cred ca are 20-25 de kg ochiometric si nu mi permit sa aduc vet-ul pana aici :(
Credeti ca m as putea risca, cu ajutor, sa i fac vaccinul ?



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_____________________________________________________

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

sant cabinete veterinare care au contract cu primaria si sterilizeaza + vaccineaza gratuit, cel putin asa e aici in Bucuresti...poate e si la voi la fel ?
La fel, unii asigura si transportul

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am sa ma interesez, mi se rupe sufletul pt Pufi, nume de alint Puficescu, Pufitza, Pufarina, este atat de bland si cred ca a trecut prin multe :(
Am sa intreb si la farmaciile vet daca se gaseste vaccinul si eventual sa organizam organizarea asa.
Sper sa-i fie bine si sa-i placa noua locatie :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Teoretic nu se mai co0mercializeaza vaccinul in farmacii...deci mai degraba sa apelezi la vetul catelusei voastre sa iti dea o doza.
Nu e greu sa il faci, iar daca zici ca e puiandru, nici nu cred ca se supara pentru atata lucru. Numai sa mai ai pe cineva sa il tina ca sa nu...plece



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vai, nu ma gandeam sa i l fac eu pt ca mie mi e o frica de caini si alte vietati, de mor de inima.
Puficescu e primul catel mare pe care l am mangaiat , adica al doilea catel din viata mea, prima e Sela casei
Voi vorbi cu vet-ul, rezolv eu cumva sa nu pateasca nimic Pufarina E tare, tare simpatic



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Felicitari, szivarvany (iarta-ma daca nu ti-am scris corect numele)! Ce bine ar fi ca mai multi oameni sa aiba OMENIA ta! Succes!

PS: Nu ai sanse sa-i gasesti un stapan iubitor? Ar fi grozav ca bietul sufletel sa aiba un camin si o familie cu suflet mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am tot intrebat la cei din sat, dar toti au catei si caini si catelusi.
Asa ca va ramane la noi, sigur nu i va lipsi nimic pt ca suntem multi si unii stau chiar aici unde sunt si birourile, nu duce lipsa de nimic, zic eu.
Cred ca e prima data cand imi pare rau ca nu locuim la casa, ca l luam cu noi, are niste ochi Pufi de nu stiu cum l au putut alunga de acasa.
Sa mai zic ca dupa 3 saptamani in care am socializat cu el si i spuneam ce frica imi este si acum cand ma apropiu de el se trage desi atata l am mangaiat si vorbit cu el si mancarea i o ofer din maini si vine cu frica , cine stie cum a fost tratat pe unde a umblat
Voi vorbi la icneput de decembrie cu vet ul la care merg cu Sela, sa vad ce parere are.





Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

vreau doar sa te felicit si sa iti spun ca meriti tot respectul!
daca ar exista mai multi oameni cu sufletul frumos ca al tau, lumea asta ar deveni mult mai buna!
smotoceste-l pe pufi din partea mea cu multa dragoste!


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu e nimic de admirat, cum am zis io s doar o mare fricoasa, insa i as steriliza pe toti catelusii abandonati sa nu mai ajunga si mai multi in strada, dar as incepe cu stapanii lor !!!




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

[quote]citat din mesajul lui szivarvany

Am ramas cu un catel la servici, a fost dat afara de la casa unde a crescut si a ajuns la noi la lucru.
( Mereu ma intreb pentru ce vrea un animal, caine ? ... )

Da, mare dreptate ai, oare de ce si-or fi luat oamenii aia catel daca l-au abandonat? Perfect de acord cu sterilizarea stapanilor, ca tot veni vorba...

Nu vreau sa fiu pisaloaga, dar catelul are vreaun adapost/cusca cu paie, presuri etc.? Nu de alta, dar vine frigul...

PS: Inca o data, felicitari pentru initiativa, desi spui ca nu e mare lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Puficescu doarme sus la etaj unde este cald, fiind un palier cu doua apartamente incalzite. Si eu ma tot gandesc la ce frig va fi si cum va fi, colegii normal ca fac mistouri ca ce cred eu, vine de la palat, ca cica si in sat traia asa in curte/ prin curte.
Zilele astea o sa i fac o pzoa lui Pufarina, sa vedeti ce catel albicios frumos este :-)

Am o nedumerire: desi i am pus fiola la ceafa, tot se scarpina. Oare sa i dau si cu Ectocid ? Eu am pe acasa de la Sela ... Nu se scarpina in draci, dar totusi, nu as vrea sa l manance purecii :( Si nici sa i aduc Selei colocatari :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput