Clubul "babelor" FIV-oase 69

Clubul "babelor" FIV-oase 69 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59 cap 60 cap 61 cap 62 cap 63 cap 64 cap 65 cap 66 cap 67 cap 68


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg
8. EI (endometrial injury) - link www.rbej.com/content/9/1/140" target="_blank">aici; definitie simpla aici

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick



Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa fie un capitol fain!


In primul rand "La multi ani!" tuturor celor care au sarbatorit diverse acum ceva vreme, sa fiti sanatoase, fericite, iubite, ani de casnicie multi si frumosi inainte!


Daniela, Ari, Qiao, Ady, Nanne, Lara, MeAlex

toate celelalte fete!


Ralu, felicitari si sa aveti o viata frumoasa si fericita toti acolo la gramada! Gutuiutele si parintii si bunicii lor!


Daniela, imi pare rau ca s-a amanat, dar fii pozitiva! Nu se va razgandi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Eii, a nascut Ralu! felicitari!
salutare, babute dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ari, Qiao - v-am trimis un mail.


MeAlex, dedicatie speciala pentru tine. Uite ce mi-a scris o clinica din Viena (Wunschbaby Institut Feichtinger), poate te intereseaza. DAR, la cum te stiu eu pe tine, probabil le ai pe toate bifate.

"In such situationes (n.r. miscarriages) we always do recommend to check all possible reasons known which could cause a miscarriage:

I. genetical reasons --> a karyogram of both of you should be made

II. immunological reasons --> an immunological status should be made
including IgG subunits,CIC, ANA, ANF, natural activated killer cells 56

III. thrombophilia and antphospholipid syndrom --> a screening should be done

IV. Hypothyreosis --> a detailed investigation on the thyroids function should be made including thyroid antibodies.

V. morphological reasons --> hysteroscopy course including bacteriological and histological exam"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sa fie un capitol plin cu vesti bune!

ana

daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ziua buna fetelor + !
Ana, pentru tine un in plus: am bifat tot mai putin II. immunological reasons --> IgG subunits,CIC, ANA, ANF, am facut doar natural activated killer cells 56, cu rezerva de rigoare ca e analiza din sange, nu cu prelevare din uter. Am mai facut o analiza IgG, era OK, nu stiu la ce se refera IgG subunits, dar mai cercetam.
ANF o fi Tumor necrosis factor alpha
CIC = circulating immune complexes
ANA = ac. antinucleari

Interesant, trebuie sa studiem problema.

In rest, tot cu traducerea sunt, acum corectez.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Anaaaaaa! welcome back! Mi-era dor de tine! Ce faci?

Fetelor, stiti cumva cu cine a facut Balanta FIV la Viena ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ioana , nu fac nimic, doar rumeg deocamdata.


Daca nu ma insel, primul l-a facut cu Feichtinger la Wunschbaby, iar al doilea cu Strohmer la GK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Ana te pup tare,si mie imi era dor de tine
le pup si pe fetele care nu vor sa ne mai zica nimik,sper sa le fie bine
noapte buna celor vorbarete

http://dcmf.daisypath.com/JdXUm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:


feteleee, a inceput postul, dar eu am zis ca anul asta nu-l mai tin ca anul trecut si acum 2 ani (adica in intregime), ca anul trecut mi-a luat cam 2 saptamani sa-mi revin dintr-o toxiinfectie, sau ceva asemanator. Asa ca am zis ca-l tin miercuri si vineri sau in orcie alta zi, daca pot si am cu ce. Zis si facut, comand eu astazi totul de post si, stand la masa in fata unei supe de legume, unei salate de vinete si a unei farfurii cu pilaf, imi amintesc ca am si eu in frigider niste "supa de carne". C-am vazut eu mai demult pe paprika, ca se pastreaza zeama de la carne. Si e prima data cand am facut-o. Dar asta se intampla undeva, pe 16-17 nov. Credeti ca mai e buna de ceva? Intentionam sa fac un pilaf, dar si pilaful ala, nu-l mancam intr-o singura zi, deci ar trebui sa mai tina inca vreo 2-3 zile. Se mai poate folosi supa mea de carne?
...dileme serioase, dom'le...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aristico supa asta de carne e de la vreo pasare de tara? Daca nu, arunc-o ....

Mergi la inceput