UAE

UAE | Autor: miriama

Link direct la acest mesaj

E cineva prin zona asta? Tare as vrea sa vorbesc romaneste. Si despre copii. Si despre scoli. Si despre... tot... Hai va astept la o cafeluta arabeasca!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

nimeni?
Si totusi am auzit vorbind romaneste pe strada sau in supermarket, pe unii i-am abordat insa atitudinea rece, oficiala, de parca intrasem peste ei sa le iau painea, nu a permis mai mult de un schimb protocolar de cuvinte si numere de telefon. Speram ca pe aici citeste cineva.
Ma uit la alte natii in jurul meu si vad ca ei strang randurile cu ai lor... noi romanii ne uitam la gaina vecinului... trist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Habar n-am ce e UAE? Si nici mie nu-mi place sa ma abordeze cineva in supermaket numai fiindca vorbim aceeasi limba. Stiu ca sint fete in Dubai si Arabia Saudita parca,pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Habar n-am ce e UAE? Si nici mie nu-mi place sa ma abordeze cineva in supermaket numai fiindca vorbim aceeasi limba. Stiu ca sint fete in Dubai si Arabia Saudita parca,pe aici.

asta am intrebat o si eu pe pm dar nu mi a raspuns....intre timp am dat google!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

United Arab Emirates
-Dubai
-Sharjah
- Abu Dhabi
- Ajman
- Fujairah
- Ras alKhaimah
si inca un emirat.

Miriama, stiu ca sunt fete in emirate, nu mai scriu de mult pe aici, dar era un subiect mai vechi, cauta-l si contacteaza-le daca vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

pai n-am raspuns fiindca n-am mai intrat pe forum, insa am verificat si nu am aceasta intrebare de la tine, carmaw.

In alta ordine de idei, din raspunsul Letitiei deduc ca multi romani sunt simandicosi si se simt lezati sa le spui "buna ziua" pe limba lor. Ca doar nu-ti inchipui ca le-am cerut de mancare... M-am gandit ca fiind strain in tara straina, cu o cultura complet diferita de ceea ce stiai pana in acel moment, ar putea fi benefic sa ai cu cine vorbi pe limba ta. Oricum, e un punct de vedere...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

La Multi Ani, Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Miriama,
cred ca fetele care stau prin zona ta si scriau aici s-au mutat pe alt forum( pe facebook poate?) nu le-am vazut de foarte mult timp sa scrie aici;
Sa stii ca nu numai in zona ta este asa, cred ca asta ii caracterizeaza in general pe rominii plecati(mai este si cite o exceptie).
Daca la inceput eram asa de fericita sa aud pe cineva romineste si incercam sa intru in vorba acum tac din gura si nu zic nimic, asta ca sa evit intrebarile de gen: cum ai ajuns aici, cu cine esti maritata, ce lucrezi,cit cistigi, da iti merge bine casnicia etc....ca n-am chef sa dau raportul asa la necunoscuti...(asta si pt ca in zona in care stau prieteniile intre romini se cam fac pe baza de citi bani faci...)
O singura data am fost abordata ce o rominca in magazin i-am dat nr de tel si adresa de email, dar nu m-a sunat in veci desi a promis sa o faca....si n-am fost simandicoasa, parol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Miriama, nu stiu de unde ai dedus tu ce ai dedus. Eu nu pot vorbi in numele altor romani, nu stiu motivele lor. Am vorbit numai in numele meu. Eu pur si simplu refuz sa vorbesc cu persoane straine pe care nu le cunosc. Am destui prieteni, n-am nevoie sa-mi fac altii noi. Nu stiu care e problema ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Miriama, te-ai prins ca Letitia era cea care te-a ignorat cind ai vrut sa intri in vorba cu ea. Daca-i vorbeai in engleza, chineza sau alta limba sigur era altceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Ramona si de ce ma dai de gol? Speram sa ramin incognito, n-ai vazut, m-am facut ca nu stiu ce e Uae doar, doar oi trece neobservata.

Mergi la inceput