Bani lipsa pe card!

Bani lipsa pe card! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Avem o problema, stiam ca mai avem o suma de bani pe cardul de salariu,cand sa scoatem banii, ne spune ca nu mai sunt suficienti bani in cont. Am luat un extras de cont mai mult asa ca eram la banca, initial, am crezut ca am cheltuit noi fara cap...azi ne-am aruncat ochii pe extrasul de cont, conform extrasului mai avem in cont 600 de lei, conform bancomatului nu mai avem.

Nu luam noi in calcul ceva? Este posibil sa fie o eroare pe undeva...tehnica ma refer...a avut cineva astfel de probleme?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Pai si de ce nu i-ati scos de la ghiseu, daca tot ati mers pt extras?
Bancomatul mai da erori.

Noi luna trecuta am patit-o. Aveam vreo 1000 de lei pe card, am incercat sa-i scoatem...au fost ok toti pasii, pana cand atm-ul numara banii...iar cand sa-i scoata...a dat eroare, nu i-a mai scos, si cand am inceract sa parcurgem din nou pasii, 0 lei . Am mai incercat o data, tot 0 lei. Am sunat la ei, stau 30 de min pe fir pana am vb cu cineva...si imi zic ca, da, se vede ca a fost o eroare, si ca isi cer scuze...ne suna ei. Noi plecasem la cumparaturi, si alti bani nu aveam. Am mai incercat iar, la alt bancomat...banii, in cont!I-am scos. Ne-au sunat de la banca dupa 6 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

A verificat cardul arata 250, a scos 200 ( sotul) insa stiind ca trebuiau sa fie mai multi a luat un extras de cont sa verificam acasa- ma rog, noi am vandut un apartament si aveam plata utilitatilor direct din cont am crezut ca nu s-a reziliat vreun contract ceva, mai mult de aia am cerut extras, sa stim sa ne reglam conturile cu actualul proprietar sau ca nu am luat in calcul vreo cheltuiala. De ieri am luat extrasul si azi ne-am uitat pe el. Apare pe extras inclusiv operatiunea de la bancomat cu retragerea celor 200 lei.
Sunt curioasa luni ce ne spun de la banca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecs_andra spune:

prin septembrie, banca la care avem salariile ne-a golit conturile si mie si sotului. eu folosesc f. mult internet banking si mi-am dat seama imediat ca sumele retrase nu aveau justificare, nici intr-un caz cea care era scrisa acolo (schimb valutar). asa ca am sunat frumos la serviciul lor si am solicitat sa-mi puna banii inapoi. mi-au explicat ca a fost o eroare de soft si ca vor pune banii inapoi.
nu mai spun ca am ramas fara bani o saptamana, am consumat de pe cardul de credit si tot noi am pus inapoi banii + dobanda .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu daca vad ca mi se iau bani din cont pentru diverse chestii ,chestii pe care eu nu le-am comandat sau nu trebuie sa le platesc,telefonez la banca si stornez actziunea.La noi ai la dispozitzie 2 saptamini sa stornezi diverse sume,pe diverse motive.

Nu mi s-a intimplat niciodata insa ca suma indicata de bancomat sa nu corespunda cu cea de pe extrasul de econt.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

De aia mi se pare si mie ciudat...inclin sa cred ca nu a vazut sotul bine la bancomat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Da' de ce nu spuneti fetelor care este banca cu pricina?
Au mai fost probleme asemenea pe care le-am auzit pe diverse tv-uri de la Raiffeisen! Scuze, chestii cu recalculat si pauza pe tv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cu Raiffeisen am patit- o si eu acum o luna.
Merg in Cora Lujerului, fac cumparaturi de 600 si ceva roni, platesc cu cardul de debit din tara unde locuiesc, platesc la casa 65 , prima data da eroare, scoate casiera si zie, asa e de azi dimineata, o sa vedeti ca a doua oara merge, da iar cu cardul , evident tranzactie acceptata, iau amandoua chitantele emise de pos, plec si ajung acasa si verific tel pe car am setata optiunea sa ma anunte la fiecare operatiune care se face in contul respectiv.
Stupoare, suma fusese retrasa de 2 ori din cont.
Sun la Cora, ei ma plaseaza instant la banca emitenta a cardului, sa vb cu ei ca este o eroare, etc.
Fac scandal, ca nu mi se pare normal, sun la Raiffeisen, ca era pos de la ei, o cucoana ma abureste sa sun in strainatate sa le spun ca refuz tranzactia, desi era card de debit si banii fusesera retrasi instant din cont, ma cert cu cucoana de la Reiffeisen, sun iar la Cora si amenint ca ma duc peste ei, sa rezolve problema ca asa ceva nu se poate, mai ales ca cea din Cora din contabilitate stia de probl de la casa 65 , sunt iar in Raiffeisen si er operatorului sa vb cu un superior, moment in care incepe sa se schimbe abordarea si sa incerce sa vada ce se poate face, si brusc banii sunt inapoiati pe card.
So, mari nesimtiti Raiffeisen, daca o lasam moale ca sunt la banca emitenta a cardului si asteptam 2 sapt pana Cora golea pos- ul, banii ramaneau la ei si cine stie daca si cand ii mai recuperam.
Am faut scandal si am pierdut aproape 2 ore cu ei in tel, am rezolvat problema!
O bulina mare neagra ptr Raiffeisen.
Acum platesc numai cu cash peste tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-am intzeles de ce tzi-a rezolvat Raiffaisen Romania tzie problema,odata ce contul si cardul apartzin unei banci din strainatate?

Bancile din Romania desi poarta acelasi nume sunt indepenedente de cele cu acelsasi nume din strainatate.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecs_andra spune:

eu am patit-o la BRD. si eu am amenintat vreo saptamana pana s-a rezolvat. m-au aburit si pe mine pana m-am cam saturat sa astept pe banii mei si sa cheltui din banii lor ca sa am la ce plati dobanda.
au si un internet banking de toata jena. nu poti plati in orice cont vrei decat daca mergi la banca sa-ti introduca ei conturile . cand retragi bani imediat dispar banii din cont, dar cand iti intra bani in cont stai cateva ore pana actualizeaza datele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

La Raiffaisen suntem si noi, insa nu ma pronunt pana nu ma lamuresc!

Mergi la inceput