biblia

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

deci voi spuneti ca a manipula masele de oameni e bine , inchizitia a fost buna
fara cuvinte


mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Nu! eu am spus ca a manipula, (masele au orice altceva) indiferent de motivatie, e gresit. (dar recunosc e greu sa "vezi" ceea ce e scris atata vreme cat prejudecatiile proprii au preluat controlul. Eu cred ca exact asta se intampla cu cei care folosesc biblia ca sa manipuleze. "Vad" doar ce vor ei sa vada si nu vad ceea ce este scris cu adevarat)



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



nu la masa cu 3 sau 4 picioare se referea ci la "masa" adica greutatea corporala a unui om , ci la o adunare de oameni careia ii creste masa ca sunt mai multe greutati corpolare la un loc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta


biserica, credinta , botezul sunt lucruri care sunt interpretate din biblie, nicaieri in biblie nu scrie ca trebuie sa fie o biserica , un botez , o anumita credinta. toate astea au fost intelese de mintea noastra umana in dorinta de a fi aproape de dumnezeu.



alina


In Biblie,la Efeseni 4:5 scrie exact asa: "Exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor."



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







adica e si tatal celor care nu merg la biserica. este tatal tuturor raselor , tatal tuturor celor care respira, tatal tuturor oamenilor .

asta interpretez eu din versetul acesta si nu ca numai crestinii vor ajunge in "rai', deci eu consider ca biblia este interpretata in functie de perceptia fiecaruia si nu inteleasa cu adevarat.





alina


si mai scrie ca, in 1 Corintieni 6:9:

Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mostenii imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati în privinta aceasta: nici curvarii, nici închinatorii :la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici raparetii nu vor mostenii Imparatia lui Dumnezeu


cat despre
Citat:
exista o singura credinta si anume a crede in iubire si un singur botez care inca nu mi-am dat seama la ce se refera. ( botezul fiind un alt element din cauza caruia oamenii apartinand anumitor "credinte" inca nu au picat de acord cand se face si cum se face: imediat dupa nastere sau cand te maturizezi , bagat cu totul in apa sau numai stropit.)

asta nu face sens: exista o singura credintza si anume a crede in iubire??? lumea crede in "cate'n luna si in stele"...parca asa se zice...

dar daca te referi la credintza salvatoare, ...asta-i cu totul altceva, exista un singura : in Isus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
nu la masa cu 3 sau 4 picioare se referea ci la "masa" adica greutatea corporala a unui om , ci la o adunare de oameni careia ii creste masa ca sunt mai multe greutati corpolare la un loc


iar adunarea masei corporala creste direct proportional cu scaderea masei neuronilor activi, care au evoluat si au dobandit 3, sau chiar 4 picioare, astfel incat persoanele devin capabile sa citeasca cuvintele de la coada spre cap, din doua-n doua litere si inteleg totul mai bine decat au fost scrise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

de fapt am vrut sa spun; multimile de oameni sau orice alte persoane luate individual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

a spune unui om ca faptele rele au consecinte nu inseamna manipulare. In anumite conditii poate insemna chiar o dovada de iubire a aproapelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta


biserica, credinta , botezul sunt lucruri care sunt interpretate din biblie, nicaieri in biblie nu scrie ca trebuie sa fie o biserica , un botez , o anumita credinta. toate astea au fost intelese de mintea noastra umana in dorinta de a fi aproape de dumnezeu.



alina


In Biblie,la Efeseni 4:5 scrie exact asa: "Exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor."






adica e si tatal celor care nu merg la biserica. este tatal tuturor raselor , tatal tuturor celor care respira, tatal tuturor oamenilor .
exista o singura credinta si anume a crede in iubire si un singur botez care inca nu mi-am dat seama la ce se refera. ( botezul fiind un alt element din cauza caruia oamenii apartinand anumitor "credinte" inca nu au picat de acord cand se face si cum se face: imediat dupa nastere sau cand te maturizezi , bagat cu totul in apa sau numai stropit.)

asta interpretez eu din versetul acesta si nu ca numai crestinii vor ajunge in "rai', deci eu consider ca biblia este interpretata in functie de perceptia fiecaruia si nu inteleasa cu adevarat.





alina


Special am citat si partea aceea!! AS fi putut sa nu o scriu si n-ai fi stiut ca exista. Dar de ce ai ales sa te agati doar de asta? Aceeasi Biblie care zice ca exista un singur Dumnezeu zice ca si calea la El este numai prin Fiul Sau Isus Hristos!!! Partea asta de ce nu o iei in considerare? Deci pana la urma chiar esti dispusa sa alegi doar ce iti convine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

sa spui ca: "nicaieri in Biblie nu scrie...cutare si cutare..." cand nu ai citit Biblia...mi se pare absurd


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

a spune unui om ca faptele rele au consecinte nu inseamna manipulare. In anumite conditii poate insemna chiar o dovada de iubire a aproapelui.



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



inseamna ca trebuie sa fim un exemplu pentru ceilalti , cred ca am calatorit destul in spatiu incat este timpul sa realizam ca schimbarea sta doar in noi. ideea asta a adus noul testament prin isus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

sa spui ca: "nicaieri in Biblie nu scrie...cutare si cutare..." cand nu ai citit Biblia...mi se pare absurd


michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


inainte de a ti se pare absurb ar fi bine sa spui din ce biblie citesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Dezbatem inca capitolul GENEZA ?,
sau dam citate pe sarite sa aratam cat de bine stim biblia ? ca sa stiu daca mai particip sau nu, ca asa pot sa stau si eu toata ziu cu biblia in mana sa arat cat de mult stiu, ca nui greu ,
eu stiu ca evrei dezbat tot timpul biblia si nu iam auzit laudanduse ca vai ei o inteleg,
si eu cred la fel, chiar daca tu sau cutare tiai gasit linistea intro cutare dominatiune religioasa e ok da nu veni si imi impune si mie sa cred, numi evangheliza mie, nu imi sti tu mie relatia mea cu Dumnezeul meu personal si nu am sa dau detali nu e problema ta sau a voastra, vedetiva de mantuirea voastra si de a mea e problema mea

Mergi la inceput