biblia

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

atunci cand mergeti la un concert, ati realizat cati oameni sunt in spatele celor care canta? cati canta din vioara, din contrabas, din lira, cati fac voice back?
e un om sau mai multi in fata care canta, dar fara ajutorul celor din spate niciodata muzica nu va suna atat de bine.
numai impreuna suntem un tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

a_alint,
te uiti cumva la serialul touch , e interesant, e cumva ca in explicatia ta cu concertul,
eu am citit geneza de multe ori, nu mai am rabdare,dar explactia cu fii lui Dumnezeu leau placut ficele pamantenilor???? care o fi??
ma intreb adesea!
noi ne uitam la serialele star trek toata familia si venim cu tot felul de teorii,
mai imi placea ecleziastul daca ai ajuns sal citesti, pasajul cu tot e desartaciune si goana dupa vant mia ramas intiparit in minte,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu ma uit la the mentalist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

a_alint,
te uiti cumva la serialul touch , e interesant, e cumva ca in explicatia ta cu concertul, ar explactia cu fii lui Dumnezeu leau placut ficele pamantenilor???? care o fi??
ma intreb adesea!

noi ne uitam la serialele star trek toata familia si ven
eu am citit geneza de multe ori, nu mai am rabdare,dim cu tot felul de teorii,
mai imi placea ecleziastul daca ai ajuns sal citesti, pasajul cu tot e desartaciune si goana dupa vant mia ramas intiparit in minte,

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



eu ma gandesc ca exista o explicatie, ca daca nu ar fi ne-am fi adunat unul cu altul, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

a_alint,
te uiti cumva la serialul touch , e interesant, e cumva ca in explicatia ta cu concertul, ar explactia cu fii lui Dumnezeu leau placut ficele pamantenilor???? care o fi??
ma intreb adesea!

noi ne uitam la serialele star trek toata familia si ven
eu am citit geneza de multe ori, nu mai am rabdare,dim cu tot felul de teorii,
mai imi placea ecleziastul daca ai ajuns sal citesti, pasajul cu tot e desartaciune si goana dupa vant mia ramas intiparit in minte,

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



eu ma gandesc ca exista o explicatie, ca daca nu ar fi nu ne-am fi adunat unul cu altul, nu-i asa?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
eu ma gandesc ca exista o explicatie

Bineinteles ca exista explicatii. Dificultatea consta in a o gasi pe cea gandita de cei care au conceput Biblia. Aceasta dificultate (majora) provine din diferentele uriase dntre lumea noastra, in care suntem adanc cufundati, si lumea antica.
Noi avem o cultura, o civilizatie cu un anumit set de valori, de cutume, de traditii, de simboluri, si avem in plus o gandire formata de o educatie (directa si indirecta) ce are in spatele ei secole de progrese in stiinta.
Ei aveau o cu totul alta cultura, civilizatie, alte seturi de valori, cutume, traditii, simboluri.

Intelegerea operelor antichitatii este un efort de durata. Transpunerea in contextul acelei lumi este graduala, pe masura ce citim si analizam din ce in ce mai multe lucrari ale antichitatii sau despre antichitate.

O sa va intrebati cum de era accesibila Biblia unor mase largi de oameni (majoritatea aliterati) in primele secole. Pai simplu: acei oameni faceau parte din cultura si civilizatia antichitatii. Ei erau familiarizati cu traditiile, cutumele, simbolurile, miturile pe care se sprijina Biblia.

Noua, in schimb, acele traditii, cutume, simboluri, mituri, ne par foarte indepartate de lumea noastra. In primul rand trebuie sa citim pentru a le descoperi, apoi sa citim si mai mult pentru a le intelege.
Noua nu ne mai este suficienta citirea (sau ascultarea) Bibliei pentru a o intelege pe deplin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:


ba pt mine e mai simplu daca in primul testament Dumnezeu vorbeste direct ba se si mai arata, vine intr-un nor, vorbeste prin ...(sistem radio) da cele 10 porunci, deci se vede clar interactioneaza direct, in al doilea testament e mai pretentios , sa stricat naveta spatiala, trebuie sa ajungi la o treapta de rugagiune inalta ( comunici pe alta freventa radio) ca nu poate alfel , acum e in vizita la alta planeta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

si eu ma uitam la mentalist, acum e elemntary,

nu exista alta explicatie de ce e greu de conceput , tot in biblie da explicatia ca dupa ce fii lui Dumnezeu au fost la ficele pamantenilor au aparut uriasi e foarte simplu si da uriasii au existat doar sau gasit si schelete de ce nu ar fi adevarat, si de ce ar fi asa de greu de crezut, ca FII lui DUMNEZEU au avut sexcu pamantencele
nu ma suparati ca vin cu pasajele si citatele din biblie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

1. Si a fost ca dupa ce au inceput oamenii a se inmulti pe pamant si li s'au nascut fiice,

2. fiii lui Dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au luat dintre ele sotii, care pe cine si-a ales 1.

3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Duhul Meu nu va ramane pururea in oamenii acestia, pentru ca ei sunt numai trup; asadar, zilele lor vor fi o suta douazeci de ani!"

4. In zilele acelea erau pe pamant uriasi, si chiar dupa aceea, cand fiii lui Dumnezeu au intrat la fiicele oamenilor si acestea le daruiau fii: acestia sunt uriasii din vechime, oamenii cei vestiti.
Nm 13:33, Bar 3:26, Sol 14:6, Sir 16:8, 3Mac 2:4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

eu zic ca experimentul genetic a cam dat gres de aici si potopul nu ca oamenii erau rai, pai dinozaorii coman...cine putea fi pe pamant cad pute fi halit de dinozouri sau uriasii, e calar ca gagiu experimenta genetic la greu si ce zis ia sa dau eu un potop curat pamantu si reiau dela inceput numai cu cei reusiti gen noe si ceva animale mai reusite
religioasele fanatice va rog sa va abtineti de la comentarii e la paranormale

Mergi la inceput