biblia

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Si ce ne facem atunci cu credinciosii care nu fac voia Tatalui si ateii care fac voia tatalui.. Cum e cu credinciosul invidios, gelos, mandru,iubitor de avere ..Chiar si credinta ca detimen adevarul suprem e o mare mandrie. Pe de alta parte stiu atei care fac voia lui Dumnezeu, fara sa se regasesca in religie. Cu ei cum ramane?

E mantuirea ceva ce accepti? Sau e mantuirea ceva ce trebuie sa castigi?

Iubirea, in sensul ei deplin si adevarat,e intr-adevar un lucru greu de inteles si de obtinut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu exista credinciosi care sa nu faca voia Tatalui si atei care sa faca voia Tatalui.
un credincios nu are cum sa fie gelos, mandru...iubitor de avere...ca nu mai este credincios.
cand il primesti pe Domnul Isus in inima ta sa iti calauzeasca pasii atunci toate astea care le aveai inima pana atunci sunt inlocuite cu bunatate, smerenie...asta inseamna sa fii nascut din nou, sa fi o noua persoana. daca nimic nu se schimba in inima ta, atunci inseamna ca nimic nu s-a intimplat...esti aceeasi persoana cu aceleasi obiceiuri.


iar un ateu nu are cum sa faca voia Tatalui pt ca nu crede in El , in existentza Lui in primul rind. ...
ca sunt unii atei oameni buni, milosi....asta nu inseamna ca fac voia Tatalui....doar au un caracter bun, educatie...dar nu treb confundate cu credintza.

mantuirea e ceva ce accepti. este un cadou de la Dumnezeu care ti-l da si tu prin vointa ta il accepti. daca ai face ceva sa-l castigi atunci nu ar mai fi cadou. daca ti-ai putea cistiga mantuirea prin fortele proprii atunci nu ar mai fi fost nevoie de jertfa Domnului Isus.

irisM

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

michelle, de ce ceea ce spune iris nu e biblic? adica daca nu scrie asta negru pe alb in biblie inseamna ca nu e biblic?

vreau sa te rog sa imi arati versetul sau versetele din biblie in care se spune ca numai credinciosi crestinii au spiritul duh, iar restul lumii nu si ce se face cu acest duh.

am inteles ce este cu pamantul corpului nostru, asa ca sa trecem mai departe si incerc o intrebare care de mult zace in mine:

credeti ca intamplator a stat pomul ala in mijlocul raiului ? si asa cum unui copil ii spui sa nu care cumva sa faca asta ca i se intampla ceva rau , acelasi copil va face exact ce i s-a spus sa nu faca pentru ca este curios iar curiozitatea face parte din evolutie ? adica copacul ala poate nici nu ar fi fost bagat in seama vreo eternitate daca nu ar fi fost atrasa atentia asupra lui.






Nu cred ca a fost de fapt un "pom cu un mar"...cred ca sub aceasta metafora este descris altceva.


ai idee despre acest altceva, sau doar crezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM

Si ce ne facem atunci cu credinciosii care nu fac voia Tatalui si ateii care fac voia tatalui.. Cum e cu credinciosul invidios, gelos, mandru,iubitor de avere ..Chiar si credinta ca detimen adevarul suprem e o mare mandrie. Pe de alta parte stiu atei care fac voia lui Dumnezeu, fara sa se regasesca in religie. Cu ei cum ramane?

E mantuirea ceva ce accepti? Sau e mantuirea ceva ce trebuie sa castigi?

Iubirea, in sensul ei deplin si adevarat,e intr-adevar un lucru greu de inteles si de obtinut.






eu cred ca mantuirea e ceva ce trebuie sa intelegi. nu trebuie nici acceptata cu atat mai putin castigata. asta numai daca o iei ca un castig in urma intelegerii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui irisM

Si ce ne facem atunci cu credinciosii care nu fac voia Tatalui si ateii care fac voia tatalui.. Cum e cu credinciosul invidios, gelos, mandru,iubitor de avere ..Chiar si credinta ca detimen adevarul suprem e o mare mandrie. Pe de alta parte stiu atei care fac voia lui Dumnezeu, fara sa se regasesca in religie. Cu ei cum ramane?

E mantuirea ceva ce accepti? Sau e mantuirea ceva ce trebuie sa castigi?

Iubirea, in sensul ei deplin si adevarat,e intr-adevar un lucru greu de inteles si de obtinut.






eu cred ca mantuirea e ceva ce trebuie sa intelegi. nu trebuie nici acceptata cu atat mai putin castigata. asta numai daca o iei ca un castig in urma intelegerii


alina


mantuirea trebuie acceptata, nu numai inteleasa. ca degeaba intelegi, ai cunostinte despre mantuire, despre avorul care il poti primii daca nu il primesti cu adevarat....sau refuzi sa-l primesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu una nu as putea accepta ceva ce nu as intelege si chiar nu stiu ce notiuni trebuie sa ai despre mantuire. tu chiar crezi ca numai cei care cred in mantuire merg in rai? si restul umplu iadul, nu-i asa, ca alt loc se pare ca nu mai exista.
daca mai era mihai pe aici iti si explica cum arata iadul pentru cei care pleaca dintr-o biserica intr-o secta, pentru ca asa scrie in biblie ! cel putin asa sustinea el.

putem sa ne intoarcem la intrebarea despre pomul din mijlocul raiului?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu una nu as putea accepta ceva ce nu as intelege si chiar nu stiu ce notiuni trebuie sa ai despre mantuire. tu chiar crezi ca numai cei care cred in mantuire merg in rai? si restul umplu iadul, nu-i asa, ca alt loc se pare ca nu mai exista.
daca mai era mihai pe aici iti si explica cum arata iadul pentru cei care pleaca dintr-o biserica intr-o secta, pentru ca asa scrie in biblie ! cel putin asa sustinea el.

putem sa ne intoarcem la intrebarea despre pomul din mijlocul raiului?






alina

alina, nu e mare filozofie...mantuirea este jertfa domnului Isus care daca o primesti esti salvat, esti curatzat de pacate. nu conteaza din ce biserica, denominatiune faci parte....conteaza credintza.
ce inseamna sa primesti jertfa? sa te pocaiesti pt pacatele facute, sa stii ca esti un pacatos si in stara asta de pacat nu ai cum sa fii alaturi de Dumnezeu.
asa ca, ai nevoie de ceva, cineva care sa iti spele pacatele. si pt asta Dumnezeu l-a trimis pe Domnul Isus, sa moara pt noi si cu sangele lui sa ne spele pacatele iar cei care cred in El sunt mantuiti, sunt curatati de pacate si vor petrece eternitatea alaturi de El.

nu e vorba despre ce cred eu, cine cred eu ca merge in rai sau iad...sau de ce spune Mihai...ce scrie in Biblie conteaza.
si da, in Biblie ne spune clar ca nu exista decat o singura cale, o singura jertfa in care sa credem...deci, indiferent care este opinia noastra ...asta e mai putin important...Dumnezeu-Creatorul nostru isi spune cuvintul.

alina, inca ceva...doar citind tu singurasi rugindu-te sa cunosti adevarul, te poti convinge daca ce spunem noi este sau nu din Biblie, este Cuvintul lui Dumnezeu...sau sunt pur si simplu scornelile unei minti omenesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

michelle, se poate sa ramanem on topic?
adica poti sa raspunzi la intrebarea mea referitor la pomul fructifer care se numeste mar?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu se mentioneaza in Biblie ce fel de pom fructifer este. probabil ca nu e important. ce conteaza daca a fost mar, par...smochin?

recent am auzit ca era smochin pt ca si-au facut hainele sa se acopere din frunze de smochin...si de aici presupunerea ca au luat frunze din pomul cel mai apropiat, adica din cel care au si mancat.face sens, dar mi se pare mai putin important.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si ca sa nu uit.
in mijlocul gradinii Eden se mentioneaza ca altari de pomul cunoasterii binelui si raului ,mai era si pomul vietii(viata eterna) si la care Adam si Eva avea access.
odata cu pacatul facut de cei doi, Dumenzeu din dragoste le-a restrictionat accesul la pomul vietii si astfel omul a devenit muritor.
Dumnezeu le-a inlocuit si hainele facute de ei, cu haine din blana(piele) de animal...facandu-se astfel prima jertfa de animale pt spalarea pacatelor.

Mergi la inceput