biblia

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

msl1,
cartea o poti gasi pe amazon
http://www.amazon.com/Chariots-Gods-Erich-von-Daniken/dp/0425074811
in romaneste nu stiu,
poti vedea pe youtube un documentar despre carte
http://www.youtube.com/watch?v=1QecSCOX3uM
acum urmaresc si eu emisiunea ancient aliens

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!


Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

indiferent unde am fi, ce legatura are teoria/ele individului cu Biblia?...eu asta nu am putut intelege.
poate alinta imi da si mie mura'n gura...fara sa ma trimita sa-l ascult...
capcaun, invat multe de la tine . pt tine de fapt ce inseamna Biblia?

michelle


eu nu pot sa inteleg cum de tu nu poti intelege ca si fizicienii in cercetarilor lor ajung sa vorbeasca despre dumnezeu! si einsten a fost atras de spiritualitate inainte de a descoperi teoria relativitatii.
sa inteleg ca dupa parerea ta numai preotii au dreptul sa vorbeasca despre biblie?




ai o impresie total gresita.
daca ai fi citit cine e Chuck Missler cel pe care ti l-am recomandat...ai fi vazut ca nu e preot/pastor si totusi il ascult si il consider the best.

nu traiesc pe virful muntelui si sa consider ca doar preotii stiu ce vb sau ca sunt credinciosi, dimpotriva personal am cunoscut f. multi oameni de stiintza care cred si predica Biblia.

am crezut ca poti sa-mi spui pe scurt unde e legatura dintre teoria lui si Biblia...dar daca nu poti...nu-i nimic...traiesc si fara aceasta info.

michelle


teoria dintre fizica si biblie nu pot ti-o explic eu . chuck nu imi spune nimic nou, iar oamenii care traiesc pe munte sunt foarte oxigenati!

totusi , nu esti curioasa? sau daca nu vorbeste doar despre biblie nu te intereseaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

alinta, nu am timp de pierdut cu chestii care nu ma cladesc spiritual...asa mai bine ascult o muzica sau vad un film.

chuck nu-ti spune nimic nou???? l-ai ascultat mai mult de 5 min?

nu cred ca sunt multe persoane in lume care sa spuna asta...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

alinta, nu am timp de pierdut cu chestii care nu ma cladesc spiritual...asa mai bine ascult o muzica sau vad un film.

chuck nu-ti spune nimic nou???? l-ai ascultat mai mult de 5 min?

nu cred ca sunt multe persoane in lume care sa spuna asta...

michelle


l-am ascultat o ora sau cand dureaza un episod. in afara de faptul ca povesteste ce a auzit pe la altii, nu ceea ce a descoperit el, nu imi place deloc tonul vocii lui. nu are nici o punctuatie si nici o tresarire, este fals si incearca sa induca idei. asta nu este crestere spirituala!

parerea mea, fara nici o suparare, ok!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu vreau sa intru intr-o polemica despre C.Missler, dar ma surprinde opinia ta.
eu il ascult de vreo 10 ani si de fiecare data ma uimeste nivelul de cunostinte care il are...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

msl1,
cartea o poti gasi pe amazon
http://www.amazon.com/Chariots-Gods-Erich-von-Daniken/dp/0425074811
in romaneste nu stiu,
poti vedea pe youtube un documentar despre carte
http://www.youtube.com/watch?v=1QecSCOX3uM
acum urmaresc si eu emisiunea ancient aliens

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!


Multumesc frumos!

Am descoperit inca un autor interesant:Philip Coppens, The Ancient Alien Question: A New Inquiry Into the Existence, Evidence, and Influence of Ancient Visitors este una din cartile lui;

Va incepe o noua serie de Ancient aliens pe H2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

mls1
merci de info

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

eu intotdeauna am avut o nedumerire retorica...l-ai citit pe...l-ai ascultat pe...dar cati se sculta pe ei insisi...citesc pe ei insisi...

...si pentru ca vorbim despre ce am citit din biblie...uite cum apocalipsa a fost interpretata gresit! pentru ca acele imagini din apocalipsa sunt...cu totul altceva decat egoul, dupa cunoasterea lui, crede ca reprezinta!
ce frumos!
"Chemarea Tatalui este universala si se regaseste perfect in imboldul lui Hristos: “Fiti si voi desavarsiti, dupa cum Tatal vostru este”. Daca coroboram cu episodul din Facerea in care suntem zamisliti dupa chipul si asemanarea Elohimilor, subliniind fraza mantuitorului: “Eu si Tatal, unu suntem”, dar si constatarea lui Pavel: “Acum nu eu vorbesc ci Hristos vorbeste in mine”, putem intelege ca destinul nostru este de a ne reintegra in unitatea primordiala cand si noi eram in “Regatul pe care l-am parasit prin individualizare” (Spinoza).

Daca Dumnezeu se defineste ca fiind Forta, Frumusetea, Intelepciunea, Viata, Iubirea, Armonia, Adevarul, atunci ori ce abatere de la esenta Sa luminoasa ne indeparteaza de Raiul ca dimensiune interioara si ne arunca in abisul desnadejdii, tristetii, neimplinirii.Acestea sunt predicatele iadului, iar el salasluieste in noi, inca inainte de a ne naste, caci stramosii nostrii primordiali, copiii lui Adam si ai Evei, urmasii lui Cain ne-au blestemat sa ne confruntam in fiecare generatie cu proprii nostrii demoni.

Cand ai senzatia ca poti sa-l imiti pe Dumnezeu, nefiind insa ca El, dai dovada de Trufie, sau Vanitate, pacatele preferate ale lui Lucifer. El s-a saturat sa fie in Dumnezeu si a ales sa iasa din Unitatea in Diversitate construindu-si propriul imperiu. Legile acestei lumi intunecate sunt mereu aceleasi: minciuna, inselatorie, invidie, ura. Prin Trufie alegi sa-l mimezi pe Dumnezeu intr-o forma meschina si neadevarata, iar prin Iubire devi una cu El.

Priveste semnele din jurul tau…Clepsidra s-a intors, iar nisipul lumii vechi se scurge cu viteza…"
http://codulluioreste.ro/chemarea-tatalui-si-clepsidra-timpului/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

In noul episod care l-am urmarit ieri din ancient aliens se vorbeste despre biblie, ezekiel, si ce i-a fost cerut sa masoare, construiasca (nu stiu versetele si capitolele), cine are o intrebare despre aceasta parte a bibliei sa urmareasca ancient aliens ca gaseste raspunsul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

... si asa biblia a fost redusa doar la discutiile despre aliens.

michelle

Mergi la inceput