Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Miha, asa e si la mine cu alergatura si copii cu activitati.
Ai facut foarte bine ca ii ai pe amindoi la aceeasi scoala, te scuteste de o alergatura inutila.
O mica deosebire intre noi : eu suport foarte bine dezordinea (carti, jucarii, cosuri cu rufe de calcat). Numai sa nu fie murdar ca sterg/curat imediat.

Trebuie sa fim organizate cit de cit si mai ales sa le impunem reguli simple. Idei : la noi se maninca numai in bucatarie (aka nu pleaca nimeni cu biscuitele in mina prin casa), lectiile se fac intr-un singur loc (asta ca sa-si poata regasi lucrusoarele), hainele murdare se pun direct in cos, jucariile proprii trebuie strinse cit de cit inainte ca sa vina doamna care da cu aspiratorul si face menajul. De cind sunt mai mari au o lista cu ordinea la pus masa si de ceva timp string si vasele din spalatorul de vase.
Daca e ceva pe masura lor sunt rugati sa faca : dus gunoiul, cules citeva fire de ceva din gradina (daca stiu sa recunoasca planta ), cautat ouale din cuibar.

Acum sunt si mai ocupata caci am inscrierile la diverse activitati, sedintele de informare de la activitati, sedintele cu parintii de la inceput de scoala si sotul in deplasare de vreo saptamina.

Am noroc cu sistemul de aici caci maninca la cantina, termina orele la 4 jumatate si se intorc toti trei cu autobuzul scolar acasa, ajung pe la 5 si la 5 jumatate apar si eu sa facem lectiile (prioritar) si apoi restul.

Va pup in grup pe toate, mamici harnice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Multumesc de primire!
Uite de asta am intrat aici sa mai aflu ceva sfaturi despre organizare.Vreau sa ma pregatesc din timp ,pentru cand vom fi 5 ,mai ales ca sotul ,saracul ,alearga toata ziua ,iar timpul putin care-i ramane il petrece cu copiii ,care sunt topiti dupa el.
Fetita a inceput clasa a 2 a ,si in plus de anul asta are si ore de engleza pe langa orele de pictura si tot pe mine cade sarcina sa o duc/iau de la cursuri.
Pe baiat l-am dat la gradi cu program lung ,tocmai ca sa pot sa ma ocup si de surioara.
Nu stiu cum sa-i fac sa coopereze la facut de ordine ,se lasa cu miorlaituri cand le spun sa stranga jucarii ,fetita a inceput sa mai inteleaga dar cel mic se tot plange ca el e mic si nu poate.Ce sa fac ,insist continuu.
Daca n-ar fi curatenia cred ca m-as descurca mult mai bine ,mie curatenia imi mananca o gramada de timp.
O saptamana cat mai buna!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mimici fericite! Cum ati inceput scolile, gradinitele?
Noi am inceput bine, toti cu chef de scoala, sau poate mai mult de schimbare. Alexandru este la clasa 0 si in prima zi a plans putin, pentru ca nu era in clasa cu un prieten de-al lui, dar de a doua zi a fost ok, nu am mai avut probleme. Vlad este foarte incantat de noua clasa, de colegi, de d-na invatatoare, ce activitati, sunt foarte incantata pentru ca el in clasa cealalta era tare tacut, diferenta de atunci si de acum este ceva de genul: alb-negru si color. Bogdan a inceput anul scolar cu promisiunea ca se va schimba, doar ca nu prea vrea sa depuna efort pentru asta, dar chiar sper sa se schimbe. Partea nasola este ca fiecare iese la alta ora: Alexandru in general la 12, Bogdan la 13-14 si Vlad la 16, el este la program prelungit. Dintre ei doar Bogdan vine singur acasa si cateodata il mai iau si pe el daca ploua. Saptamana asta as vrea sa-l invat sa vina singur acasa si atunci nu as mai avea treaba decat cu Alexandru. In rest alergatura, saptamana trecuta am alergat intr-una, am avut sedinte la toti, am mai avut de cumparat cate ceva pt. scoala.
Cu organizarea iti dau dreptate Mik, doar ca eu nu prea reusesc sa ma organizez foarte bine. Si la noi se mananca doar in bucatarie, cand se duc la dus isi lasa hainele de casa pe umeras daca nu sunt murdare, cand intra in casa isi pun papucii in dulap, daca sunt in spatele lor, altfel mai uita, ii mai pun sa dea cu aspiratorul. La pus masa ma ajuta care vine primul, de strans fiecare isi ia farfuria de pe masa si o duce la chiuveta, mai uda florile. Oricum ar trebui sa-mi fac ordine in minte si fiecare sa aiba o anumita sarcina, as vrea sa reusesc sa-mi stabilesc un meniu saptamanal.
Acum am alta ingrijorare, Bogdan creste, mai putin intra la pubertate si nu stiu cum sa fac sa mi-l apropii mai mult, sa fim prietenii cei mai buni, sa imi povesteasca tot. El nu prea povesteste si eu tot incerc sa-l trag de limba, dar as vrea ca el sa vina sa-mi spuna totul. Intrebarea mea este CUM FACEM SA FIM PRIETENUL CEL MAI BUN AL COPILULUI NOSTRU! Poate aveti experienta, poate ati auzit la altii cum au procedat...
Vioika cred ca ar trebui sa faceti totul ca si o joaca, un fel de concurs: cine termina primul se va juca cu mine, sau va sta cu mine, sau primeste o bombonica, sau ii dai o bulina rosie, sau una care zambeste. Si Alexandru al meu, la 6 ani inca se mai miorlaie din orice, daca ceva nu-i convine tipa si ma dispera, nu mai stiu ce sa-i fac. I-am pus un scaunel la colt si cand face urat il trimit acolo sa se calmeze si sa se gandeasca la ceea ce a facut. Oricum ceea ce am constatat ca in educarea copilului trebuie sa fi consecvent, si sa nu dai multe pedepse si daca trebuie sa nu fie pe termen lung. Daca nu strang jucariile le strangi tu si nu le mai dai, eventual o perioada buna sa dispara si le dai cand ii recompensezi. La ai mei mai merge cu lauda, pentru orice lucru trebuie laudati, chiar si la Bogdan functioneaza si ii place, le creste stima de sine.
Fetelor pe unde mai sunteti? Ce mai faceti? Va pup si va doresc o saptamana cat mai buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna mamici!
Va rog si eu ceva ,poate ma puteti ajuta! Sa va zic despre ce e vorba.
Eu nu am spus inca la copii de bebe ,astept sa creasca burta ca se le arat ceva concret.Sunt sigura ca fata ma va intreba mai multe detalii ,ca asa e ea curioasa.Ea stie povestea cu semintele care se intalnesc la mami in burta ,stie si cum se nasc copiii ,dar nu stie cum ajunge samanta lui tati in burta mea.De intrebarea asta mi-e groaza ,ca nu stiu cum sa-i explic,in asa fel incat sa n-o sochez.Stiu sigur ca ma va intreba ,ca a facut-o si la 5 ani cand s-a nascut fratiorul ,dar atunci am evitat raspunsul.Nu as vrea sa-i zic vreo minciuna.
As vrea sa-i zic ceva apropiat de realitate dar nu-mi gasesc cuvintele.
Stiti de existenta vreunei carti care sa explice pe intelesul copiilor de 9 ani?
Voi cum a-ti procedat?

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamici! Vai de noi ca nu mai avem timp de nimic. Ce mai faceti?
VIOIKA76 nu mai stiu cum le-am spus copiilor mei, dar oricum ei erau mai mici si nu puneau intrebari asa indiscrete. Oricum trebuie sa-i spui adevarul cat mai pe intelesul ei.
Noi tot pe fuga ca de obicei. L-am invatat si pe Vlad sa vina singur de la scoala, deci doar Alexandru mai depinde de noi. In schimb Vlad nu prea mai vrea la program prelungit, tot cauta motive sa pleca mai repede. Problema este ca toata clasa este la program prelungit, timp in care fac si diverse activitati. O sa vorbesc si cu el si cu d-na sa vedem ce putem face sa impacam pe toata lumea. Alexandru merge bine cu scoala, d-na a zis ca-i ok in timpul orelor, dar ca in pauza are o energie exploziva. Am rasuflat usurata ca macar nu deranjeaza orele. Bogdan a inceput si el ore de engleza cu o fata de liceu si vad ca ii place. Trebuie sa fiu mereu cu ochii pe el cu temele, sa-l verific, INCA nu vrea sa constientizeze rolul invatatului.
Cam astea sunt noutatile, nu mai am timp de nimic, nu am mai ajuns nici la sala, dar sper sa reusesc sa ma organizez altfel.
Voi ce mai faceti?????????????????????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


mcrmiki, si noi tot pe fuga : de dimineata cind fug sa prinda autobuzul pina seara cind ma intorc acasa.
Apoi eu sunt cea care alearga : facut lectiile, pregatit masa, strins prin casa, calcat, etc.
Miercurea si vinerea sunt zile mari de alergatura caci cea mica trebuie dupa la pian, la orchestra, apoi la sporturi : basket, judo, escalada. Citeodata mao avem meci sau competitii simbata sau duminica. Alerg ca un cal de curse, dar stiu ca le face placere.
Pe de alta parte, ii trimit cu autobuzul si se intorc toti 3 cu autobuzul, ceea ce pentru mine e mai mult de jumatate de ora cistigata.

Eu am o 'blema cu cel mijlociu care e in primul an de gimnaziu si cara in ghiozdan tot soiul de caiete/carti, insa se intimpla sa nu fie cele bune. Poate lasa la scoala in pupitru o parte din lucruri. Se organizeaza foarte ciudat. Se uita el pe orarul pe a doua zi, insa care orar e flexibil. Si mai are ore la gimnaziu in care nu au ore de curs, ci ore de facut teme. Deci problema lui e oarecum justificata, insa nu stiu ce as mai putea face eu.

Vioika, eu cred ca nu va intreba nimic, va spune ca e "la fel ca la cel mijlociu". Ai grija de tine acum in sarcina.

Va pup in grup, mamici vrednice !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna mamici ocupate!
Multumesc pentru sfaturi!
Intre timp am comandat si o carte ''Ce le spunem copiilor si adolescentilor despre sex'' si sper sa gasesc raspunsurile acolo ,sau mai bine o voi citi impreuna cu ea .
Eu a trebuit sa reduc un pic din turatie ca vineri am avut o pata de sange ,nu stiu cum a aparut ca la celelalte sarcini n-am avut nimic ,si am muncit de am rupt.''Norocul'' meu ca s-a intamplat in wekend cand am putut sa stau relativ linistita.
Acum incepe o noua saptamana si mi-e groaza ca trebuie sa ma misc mai incet decat eram eu obijnuita.Deja merg de zici ca ,calc pe becuri.
Va urez o saptamana frumoasa!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Vioika, ma sperii, draga de tine !
Ai mare grija si nu te obosi, o rufa necalcata nu e grav, daca esti obosita si trebuie sa-i duci pe copilasi nu stiu unde, gaseste o solutie (chiar anuleaza) si stai acasa ! Daca nu le-ai facut negresa sau alta prajitura complicata, da-le un fruct ! Functioneaza pe programul minim.
La numarul 3 am avut placenta previa si am stat acasa. Stiu prea bine ca nu trebiue facut nimic care sa-i dauneze bebelusului.

La noi nimic special, decit ca echipa de basket a celui mare nu (prea) mai functioneaza, sunt la a 4-a infringere consecutiva. Rau !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna seara mamici ocupate!
Viorika ai grija de tine, mai ales in perioada asta. Asa cum spunea si Mik nu se intampla nimic grav daca o lasi mai moale, macar o perioada. Eu nu am avut probleme in sarcini, asa ca nu-ti pot da nici un sfat, decat sa ai grija de tine. Cum a fost azi la servici? La medic ai fost?
Mik ma gandeam la problema mijlocului cu organizatul ghiozdanului, poate ca ar trebui sa incepi sa-l responsabilizezi pe acasa cu tot felul de treburi si mai tarziu va sti sa se organizeze si sa fie mai responsabil. Cand povestesti despre programul vostru, ma gandesc ca totusi noi stam bine, ca nu avem atatea activitati, si totusi nu este usor. Am uitat sa va spun ca saptamana trecuta copii mei au luat prima ora de chitara. Initial ne gandisem la Vlad, pentru ca pe el il tot auzim fredonand toata ziua, plus ca este foarte constincios, dar apoi a vrut si Bogdan sa asiste si spre surprinderea noastra lui i-a placut cel mai mult. Tipul cu care au facut chitara ne-a spus ca Bogdan este talentat, dar ca trebuie muncit mult. Bogdan in general este incantat de tot ce este nou, dar se plictiseste repede, acum sunt curioasa cat il va tine.
Viorika am si eu o carte "sexul povestit copiilor", daca am timp am sa citesc cate ceva despre cum le spunem copiilor despre venirea lor pe lume si iti voi transmite.
Mamicile eroine pe unde mai umblati? Mira ce mai faceti?
Va doresc o saptamana cat mai buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Multumesc de atentie mamici!
Am fost si la medic ,comform eco ,sangerarea nu e din uter,placenta e sus si lipita bine.
Am hotarat ca trebuie sa-mi gasesc un ajutor ca nu se mai poate .Daca mai am vreun episod cu sangerari ,ce ma fac?
Se face in casa cocina de porci.
Medicul a concluzionat ca e din cauza de contact sexual drept urmare avem interdictie la sex ,e o noutate fata de celelalte sarcini.
Noroc ca eu nu sunt chiar angajata in adevaratul sens ,noi avem afacerea noastra si macar de acolo am putut sa lipsesc si sa las totul pe umerii sotului.
Fata are si ea cateva activitati extrascolare dar din fericire orasul nostru este mic si nu ne deplasam prea mult si nu mai misc decat cu masina o perioada ,binenteles ca nu ne place ,pe vremea asta frumoasa ne-ar mai fi placut sa ne plimbam mai mult.
Va salutam!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum11+

Mergi la inceput