Unde pot gasi bob ?

Unde pot gasi bob ? | Autor: alice2004

Link direct la acest mesaj

Buna !
Va rog , daca stie cineva unde pot gasi bob (broad beans - fava beans) ?? Sau macar cu cel il pot inlocui, ca nu am gustat niciodata asa ceva !! Fiind un tip de fasole, ma gindesc ca ar merge naut ... dar macar sa fiu sigura, sa nu stric reteta !!
Multumesc frumos !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Bobul nu prea are legatura cu nautul. Am vazut fiert in Carrefour parca sau in Cora la raionul cu produse orientale. Scrie foul pe conserva. Nefiert am cumparat de la un fastfood arabesc. Deci poti incerca si la magazine arabesti daca ai in zona.

Mai degraba seamana cu fasolea la gust si textura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Aaaa, super, multumesc mult de tot , am sa caut unde mi-ai spus, chiar am un magazin arabesc linga mine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bob proaspat mincam in Romania sau de la piata sau de la bunica din gradina, in luna august.

In Franta se gaseste in raftul de fasole uscata alaturi de linte si naut. Se cheama "fèves" si e bob uscat.
Cind il pregatec il las in apa de seara pina dimineata, ii scot pielita si apoi il fierb.

(mi-ai dat idei, ca n-am mai facut de mult)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mey, io proaspat in piata nu am vazut niciodata ... dar acum, gindindu-ma inapoi, parca am trecut cu privirea peste asa ceva (uscat) la raionul din cora, de produse bio daca nu ma insel, deci tre sa ajung si in cora !
Multumesc pentru indicatii, oricum !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hahaha - am intrat pe subiectul asta sa vad ce inseamna "bob" ...
Pe aici pe la mine "BOB" inseamna Battery Operated Boyfriend .

E drept ca nu aveau ce sa caute BOB-urile la bucatarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Hahaha - am intrat pe subiectul asta sa vad ce inseamna "bob" ...
Pe aici pe la mine "BOB" inseamna Battery Operated Boyfriend .

E drept ca nu aveau ce sa caute BOB-urile la bucatarie


Cred ca BOB-ul tau se gaseste paici muuult mai repede si far de bataie de cap decit bobul meu !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Ce ti-e si cu globalizarea asta!La noi Bob e designated driver,cel care nu bea deloc alcool in oras/la petrecere si e soferul amicilor.Revenind la bobul comestibil,cred ca e chestie de zona,eu in Dobrogea nu am mancat niciodata bob.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Jenn si pentru mine bob era tipul de saniuta bun de dat pe deal.

La bob (planta ) se mai maninca frunzele in salata, insa nu eram niciodata la bunica la timpul potrivit.
Cel mai bun bob l-am mincat direct din ceaun de la niste vecini ai bunicai, era bob proaspat doar fiert cu sare : luai un bob, il despielitzai si-l mincai.
Aici la restaurant ti-l serveste ca delicatesa, cite unul pe farfurie pe linga celelalte legume asortate.

Acasa il fac batut (fiert si mixat cu putin ulei si piper).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mie nu-mi place bobul,gustul ala intens...!!!

E ca fasolea(deci fara legatura cu nautul),ins aboaba e foarte mare!

Nu stiu unde e locatzia ta,cred ca si la magazinele turcesti potzi gasi,sau in supermarketuri ,la specilaitatzi straine!(desi eu in Germania nu am vazut nici macar fasole varsata de exemplu)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Am gasit intr-adevar la Cora, la raionul de produse internationale, exact asa cum a spus Puisorul - scrie FOUL pe conserva, deci nu e proaspat, dar macar e bob !!! Asa ca multumesc tuturor inca o data, sper sa foloseasca subiectul si altora, daca vor cauta acest produs !!
O zi buna si sanatate tuturor !!
Subiectul se poate inchide !

Mergi la inceput