Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

varsta era singurul impediment. In ceea ce priveste vaccinul din cls III respectiv a II mai nou, nu stiam daca vaccinul antipolio este cu virus viu atenuat sau injectabil , dar m-am lamurit si imi voi da acceptul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu i-am dat acordul si tot astept sa vina la scoala cu vaccinul. Citisem si eu despre schemele de vaccinare. Dar problema este ca pentru copiii nostri nu s-a aplicat schema cu vaccinul la 4 ani, Alexa l-a facut pe ultimul 2 ani jumatate. Andrei a fost prima generatie cu vaccin la 4 ani in loc de cel de 2 ani jumatate, asa ca e posibil sa fie un motiv pentru care ai nostri fac acum acest anti polio. Sper sa fie ok si sa nu vina cu vaicareli, dar ma indoiesc ca vor fi probleme ca ea trebuie sa se dea mare si curajoasa in public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana nu prea se mai uita la desene animate, numai la Disney. Mai mergem la cinema la desene si atunci ii place, dar numai fiindca e 3D (am vazut in ultimul timp Sammy 2 si Clopotica).
Daca se uita Nadia la Minimax sau Disney Jr. Ioana protesteaza "nu ma uit eu la chestiile astea de bebelusi".
Cateodata, rar, mai vede un film Barbie, pe care le adora acum cativa ani; oricum, nu-l pune din proprie initiativa ci se uita daca-l pune Nadia.

Parca Ioana nu a facut niciun vaccin la 4 ani.
Oricum, nu vad de ce nu as vaccina-o, daca e in schema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Naty, Ioana ca si a mea si fetita lui Rox, au fost pe alta schema, cu vaccin la 2,5 ani.

Cei mici, Rares, Nadia si Andrei tot al lui Rox, sunt pe alta schema cu vaccinul de 2,5 ani; este decalat si se face 4 ani, adica luna viitoare, cel putin pt noi.

De la scoala nu am primit inca nimic asteptam; pe de alta parte fetita unei prietene e in clasa a 3 a si azi au facut vaccin la scoala... deci e cel pe care il vor face ai nostri acum in clasa a 2 a? este Antipolio?


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Da, vaccinul de 4 ani este cel pe care ai nostri l-au facut la 2.5 ani.
Si da, e antipolio asta de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Recunosc ca am ales sa o luam pe scurtatura, asa ca i-am citit Amintirile noi (eu sau mama), iar pe ea am lasat-o sa citeasca, de placere, ce a vrut.
La ce scoala suntem ... nu stiu daca are importanta, una dintre scolile "acelea" care-si propun sa fie si sa ramana in top cu orice pret. Pretul e cam mare pentru copii, dar din pacate de abia acum vad asta.

Lora sunt total de acord cu doamna voastra.

Are cineva culegerea pentru Euclid? Mie mi se par unele probleme infernale, oare o fi doar impresia mea, matematica nefiind punctul meu forte?







Raluca, toata admiratia mea pt tine...pt ca scrii. io cred ca eram ca un strutz. Dar calea aleasa cu * aratura* nu e tocmai cel mai bun.
Accepti sau schimbi!
Fa un subiect despre ce s.a intamplat cu copii care au schimbat invatatoarele, daca au fost traumatizat, daca le.a mers mai bine sau nu si apoi schimba invatatoarea copilei. Uite cazu bereanda la cat de mediadizat a fost s.a miscat ceva. Nu lasa copila sa acccepte falsuri. Pt ca singura ei "vina" e ca are 8 ani si atat poate duce.
Nu inteleg de ce atata teama de invatatoarea asta, nu inteleg de ce parintii nu o someaza..



Nu e asa de simplu ...
Ioana va schimba precis scoala in clasa a V-a. Ea este un copil foarte sensibil, iar schimbarile o afecteaza mult. Sunt sigura ca mutand-o la alta scoala (pentru 2 ani doar) i-as crea o trauma si mai mare.
Apoi, invatatoarea noastra nu e pe modelul Bereanda. In afara de faptul ca da teme multe (politica scolii, cum spuneam, toate invatatoarele din scoala procedeaza la fel), e foarte draguta, blandetea personificata, copiii o adora.
Nici noua, parintilor, nu ne e teama de ea; nu avem cum sa o somam, degeaba o facem, nu poate sa se puna contra directiunii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Azi a adus si Ilinca azi biletelul la semnat pt vaccinare. Pe 15 noiem, antipolio.
Am semnat si gata.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Si la noi se face antipolio, am dat o tura de telefoane pe la dr si mi s-a recomandat sa i-l fac. Ceea ce ma pune in incurcatura, ca pediatra lui preferata a plecat in concediu de bebe si nu prea stiu unde sa ma duc sa i-l fac. Face foarte urat la intepaturi si nu m-as risca sa-l las sa i-l faca la scoala ca mi-e ca mi-l vad la televizor la stiri :))

Noi iar am racit (si cand zic noi ma refer chiar la noi, io si copilul). El mai usor - doar un pic de raguseala si tuse lejera - eu mai putin usor, ma doare-ustura gatul, imi curge nasul si-mi simpt ochii ca la melc....sper sa treaca repede ca m-am saturat.





Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Multa sanatate bolnaviorilor! Sa va faceti bine repede!

Nici noi nu debordam de sanatate, piticul s-a potcovit cu streptococ in gat si e pe antibiotic (deocamdata cu febra mare). Eu cu un fel de indigestie, nici nu am putut sa ma ocup de Alexa la prima ora, m-am bazat ca ii va anunta taica-sau vaccinul de azi. Da, azi facem vaccinul, va spun impresii pe seara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gata vaccinul. Nu s-a plans la intepatura, insa aseara se vaicarea ca o doare rau mana. Nu e umflat si nici rosu, nu are nici o reactie locala, si totusi o deranjeaza cand ridica mana. I-au dat panadol la scoala, i-am pus si eu gheata si nurofen gel local. Azi era mai bine, dar se plange cand isi aminteste.



Mergi la inceput