Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Apropos de citit, al meu e tare timorat si mor de ciuda .... Ca daca-l intrebi ce-a mai citit, ce-a mai facut, ii turuie gura de-ti curge sange din urechi, si chiar povesteste coerent si reuseste sa faca binisor rezumatul.

Daca, insa, ii dai impresia ca povestitul asta e o obligatie - sa faca un rezumat al unui text pt maine la scoala - se taie! Incepe sa respire adanc, sa inghita in sec, nu-si gaseste cuvintele...declara de 15 ori ca el nu se pricepe la povestit...

Eu ma tot straduiesc sa facem partea de povestit asa, pierduta printre alte discutii din ziua aia, si ocazional imi si iese.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Recunosc ca am ales sa o luam pe scurtatura, asa ca i-am citit Amintirile noi (eu sau mama), iar pe ea am lasat-o sa citeasca, de placere, ce a vrut.
La ce scoala suntem ... nu stiu daca are importanta, una dintre scolile "acelea" care-si propun sa fie si sa ramana in top cu orice pret. Pretul e cam mare pentru copii, dar din pacate de abia acum vad asta.

Lora sunt total de acord cu doamna voastra.

Are cineva culegerea pentru Euclid? Mie mi se par unele probleme infernale, oare o fi doar impresia mea, matematica nefiind punctul meu forte?




Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia






Raluca, toata admiratia mea pt tine...pt ca scrii. io cred ca eram ca un strutz. Dar calea aleasa cu * aratura* nu e tocmai cel mai bun.
Accepti sau schimbi!
Fa un subiect despre ce s.a intamplat cu copii care au schimbat invatatoarele, daca au fost traumatizat, daca le.a mers mai bine sau nu si apoi schimba invatatoarea copilei. Uite cazu bereanda la cat de mediadizat a fost s.a miscat ceva. Nu lasa copila sa acccepte falsuri. Pt ca singura ei "vina" e ca are 8 ani si atat poate duce.
Nu inteleg de ce atata teama de invatatoarea asta, nu inteleg de ce parintii nu o someaza..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Nu pot edita...
E ca in bancu ala...un nebuna arunca piatra si ceilalti se chinui sa o scoata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Si noi am avut multe teme pt vacanta, la romana cel putin ... tot asa si cu fise de facut, cu teme din manual si culegeri pagini intregi, deci a facut batatura la deget.
La matematica, ceva mai putin.
La religie de invatat si de copiat in caiet o rugaciune, la cun med fise peste fise plus din man si caietul elevului, la engleza tot cam asa.

Eu stau si ma intreb de ce atat...

Azi mi-a zis ca a fost f bine la scoala, a scos-o la tabla la mate si a facut un ex si a luat fb, era foarte fericita si eu evident.

In vacanta a facut teme si a lenevit, s-a jucat mult cu jucariile, era foarte obosita, plus stresul asta zilnic cu temele, pe ea o epuizezea, eu nu ma plang asa mult ca tre sa fiu puternica pt ea.

O saptamana frumoasa si usoara va doresc.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoraG76

Bravo, Giuliii, sportiva!

Mie mi-e si jena sa scriu..oare noi suntem singurele de pe-aici cu tema de vacanta o fisa la limba romana si o fisa la matematica? Si nici macar pe alea nu le-am facut, inca...
Pana si d-na a zis ca ea nu prea da teme in vacanta, ca de aia sunt vacante, sa se odihneasca si copiii, sa se joace..o fi rau, o fi bine..nu stiu. Ne bucuram de vacanta, in continuare!





(Niciodata sa nu spui niciodata!)






Nope, noi n-am avut nici macar temele alea. doar temele normale pt o zi obisnuita.Temele zilnice, nu mai mult de o ora junmate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Dragi mamici, copiii vostri ce fel de desene animate vad?
Saptamana trecuta , la scoala , au fost intrebati ce desen animat prefera, si la raspunsul lui Darius 'mickey mouse' toata clasa a izbucnit in ras, zicand ca-i pt bebelusi

Eu in fiecare an , in preajma sarbatorilor de iarna pun un cd cu Chip n' Dale , Donald si Mickey si ne amuzam de fiecare data. E rau?

Eu am restrictionat canalele TV , Disney Chanel si altele in care desenele sunt dublate, si cuvintele auzite cel mai des sunt 'te urasc' 'prostule' 'fraierule' etc...




Miche 12+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Restrictionam cat se poate Disney Chanel ...
Desene pe DVD sau online de pe net:
- Hotel Transylvania
- Neinfricata
- O poveste incalcita
- Wally ... cu Eva
- Pocahontas 1 si 2
- Desene cu Barbie
- My Litlle Pony
- Kunfu Panda
- Atlantida
- Ice Age 1, 2, 3, 4
- Madagascar 1,2,3

etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Si cum?
nu rade nimeni de ea?
In afara de desenele cu Barbie am vazut tot din lista !
Hotel Transylvania e pe lista , trebuie sa-l vedem ca prea am auzit de el in ultima vreme si nu stiu ce e

Cu ani in urma auzeam de cateva mamici, foarte citite, ca sa zic asa, celebre pe acest forum care ziceau ca au renuntat de tot la tv. Pe atunci nu intelegeam de ce, era copilul f mic si eu vedeam doar filme..
Acum as restrictiona si canalele de stiri sau as deconecta antena...



Miche 12+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Noi nu restrictionam nimic, liber peste tot...asa ca vede de la serialele de pe Disney la ceea ce as putea zice ca e de bebelusi - gen Many iscusitul, Plusica, Mieluselul nu stiu cum sa-l scriu...
Numai ca timpul in care se poate uita e cam limitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna dimineata,
as dori sa readuc in discutie subiectul vaccin Antipolio. Am primit aseara bilet de la scoala si trebuie sa dau un raspuns rapid daca sa-l faca si Matei sau nu. Voi ce ati ales pentru copiii vostri?
Pe bilet scrie ca e pt copiii de clasa a IIIa, noi suntem insa aIIa...

Mergi la inceput