Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Buna,
Are cineva subiectele care s-au dat la Euclid anul trecut in noiembrie la clasa a 2-a?Nu le gasesc pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

2 ore pe zi in vacanta e mult? As zice merci daca ar lucra doar atat
Ioana lucreaza cam 4 ore/zi in vacanta.
La mate nu le-a dat foarte multe teme (4 pagini din culegere, 3 pagini de adunari si 3 de scaderi), dar trebuie sa recupereze ce nu a facut la timp din culegerea pentru Euclid.
Iar la romana au de citit tot "Amintiri din copilarie" si de facut 3 fise- una despre autor, una despre personaje, una cu un scurt rezumat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Dar de ce ar citi cineva de 8 ani toata cartea "Amintiri din copilarie"? Pe copii ii atrag anumite intamplari din aceasta carte, e bine daca pe acestea le citesc din placere si nu din obligatie.

4 ore in vacanta la clasa a doua e muuult. Mai bine citeste ceva din placere, fara sa lase cartea din mana sau face 4-5 exercitii cap-coada corect si cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu acu` 2 zile i-am zis fie`mi sa lase Colt Alb pt clasa a 5-a. E gri si incolora :D Asa a zis. Drept urmare de 2 seri im iciteste cate o ora povesti cu Barbie, zane, sirene.
Si asa e, cititul trebuie sa fie din placere, vor avea de citit destule carti care dupa 3 zile se uita excat pt ca nu au fost citite cu drag si nu te atrag, oricat de faimoase ar fi.
Ii multumesc si celei care a scris de Magic Lili, am comandat si eu de pe net un set de 3
Din teme mai are pe azi vreo 3 exercitii la mate si gata, nu am de gand sa ii dau in plus, mai are 3 zile de vacanta, sa faca exact ce vrea ea, ca doar nici eu nu vreau sa lucrez in vacanta mea.
Oricum merge la antrenament si la celelalte extrauri, asa ca nu si iese din ritm de tot :D

Azi sunt asa de fericita, ieri a laudat o antrenorul, a spus ca se vede ca a mai facut alte sporturi, este foarte, foarte disciplinata si constiincioasa :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Bravo, Giuliii, sportiva!

Mie mi-e si jena sa scriu..oare noi suntem singurele de pe-aici cu tema de vacanta o fisa la limba romana si o fisa la matematica? Si nici macar pe alea nu le-am facut, inca...
Pana si d-na a zis ca ea nu prea da teme in vacanta, ca de aia sunt vacante, sa se odihneasca si copiii, sa se joace..o fi rau, o fi bine..nu stiu. Ne bucuram de vacanta, in continuare!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoraG76

Bravo, Giuliii, sportiva!

Mie mi-e si jena sa scriu..oare noi suntem singurele de pe-aici cu tema de vacanta o fisa la limba romana si o fisa la matematica? Si nici macar pe alea nu le-am facut, inca...
Pana si d-na a zis ca ea nu prea da teme in vacanta, ca de aia sunt vacante, sa se odihneasca si copiii, sa se joace..o fi rau, o fi bine..nu stiu. Ne bucuram de vacanta, in continuare!





(Niciodata sa nu spui niciodata!)






Lora, al meu a avut de gasit si invatat o poezie despre toamna (lenesu si-a ales-o pe aia de Demonstene Botez, cu mere pere in panere, pe care o stia deja ....) si le-a recomandat doamna sa citeasca in fiecare zi. A bagat cate juma de ora-max o ora seara, inca mai trage de Cuore, e destul de grea pentru el ca ma intreaba f des semnificatiile unor cuvinte, insa ma incanta sa-l vad ca nu se lasa. I-am mai dat eu ieri niste fise la mate si poate mai facem maine ceva adunari si scaderi cu termen necunoscut, dar nu promit, are deja in program parc dimineata si antrenament seara, s-ar putea sa ii ajunga.

Eu ma pregatesc de musafiri in we asa ca fug la bucatarie ;)

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
[
Iar la romana au de citit tot "Amintiri din copilarie" si de facut 3 fise- una despre autor, una despre personaje, una cu un scurt rezumat.




Poftim?
Nu pot sa cred asa ceva! Rezumat la clasa a II-a ? Fise despre autor si personaje?!...Doamne...la ce scoala sunteti voi?
Amintiri...ce amintiri din copilarie sa mai aiba copii astia?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Bia a abandonat Cuore; si nu o condamn, nici pana la varsta asta eu n-am reusit s-o citesc, nu stiu de ce. Cand am intrebat-o ce exact nu-i place, n-a prea stiut ce sa zica, doar ca nu-i plac cartile gen jurnal...na....
A trecut la Fat Frumos certat cu gluma
Ce stiti de seriile: Cronicile spiderwick si Copiii lampii fermecate? Sunt ok, se merita? E acum o oferta pe emag, sunt reduceri la carti si m-ar tenta...adica suna bine titlul, dar ce stiti de ele? Pt ce varsta ar fi?

Cat despre rezumate...eh, ce sa zic? A mea a facut un caiet plin de rezumate in vacanta de vara; au avut ca tema, sa faca rezumate la ce au citit....evident ca ea a citit mai mult decat a facut rezumate, intr-un caiet au incaput doar vreo 20 daca nu ma insel. Mi-era nustiu-cum sa-i tot zic fetei: ai terminat de citit povestea...fa rezumat! Ma gandeam ca o sa ajunga sa nu mai vrea sa citeasca deloc...ea citeste foarte mult si bine dar daca o pui sa scrie se schimba treaba, asa ca n-am vrut sa dau dintr-una-n alta. Rezumatele au fost chiar rezumate - adica care-s personajele principale/secundare eventual negative/pozitive daca era cazul si pe scurt actiunea. Nu neg ca i-au ajutat...si le-a facut spre sfarsitul vacantei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Anka e greseala mea ca nu am precizat:
Prin "rezumat" se intelege ceva foarte scurt, 10 randuri despre La ciresi, 10 despre Pupaza din tei, 10 despre La scaldat.
Fisa despre autor contine o poza a autorului (pe care am printat-o de pe net) si cateva cuvinte despre el: unde s-a nascut, cand a trait, chestii de genul asta.
Fisa cu personajele, consta in desenarea catorva personaje.
Mie nu mi se par exagerate chestiile astea.
Ce mi se pare exagerat este ca le-a dat TOATA cartea de citit. Amintiri din copilarie e, dupa parerea mea, mult prea grea pentru clasa a II-a, datorita limbajului.
Recunosc ca am ales sa o luam pe scurtatura, asa ca i-am citit Amintirile noi (eu sau mama), iar pe ea am lasat-o sa citeasca, de placere, ce a vrut.
La ce scoala suntem ... nu stiu daca are importanta, una dintre scolile "acelea" care-si propun sa fie si sa ramana in top cu orice pret. Pretul e cam mare pentru copii, dar din pacate de abia acum vad asta.

Lora sunt total de acord cu doamna voastra.

Are cineva culegerea pentru Euclid? Mie mi se par unele probleme infernale, oare o fi doar impresia mea, matematica nefiind punctul meu forte?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Naty, oricum e mult...pana la urma vacanta e vacanta, a fost introdusa in structura anului de invatamant cu un scop. Toti copii din clasa pot tine ritmul? Sunt in stare toti sa faca rezumate? Sa prezinte date despre autori?....Nu stiu ce sa zic! Noi nu am avut tema de vacanta, doar ce au primit la fiecare materie pt ora urmatoare...nimic deosebit. Fiimiu si-a manifestat dorinta de a lucra ceva dintr-o culegere la mate si cam atat. A fost si racit, a avut si engleza zilnic, a fost si la antrenamente...si asa si-a petrecut vacanta.

Revin dupa un mic experiment
L-am pus si eu sa-mi povesteasca (oral) ce a citit (astazi) - Legenda Oltului si a Muresului...am remarcat ca povesteste foarte frumos (banuiesc eu ca la scoala au facut povestiri dupa lecturi) si ca retine foarte multe detalii, amanunte...ca a caracterizat foarte frumos toate personajele din legenda...
Deci se poate si fara zeci de fise scrise.
Asa ca ne bucuram impreuna de zilele libere ce ne-au mai ramas!

Mergi la inceput