Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3) | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

*Clasa a II-a*

[1], [2]


*Clasa I*

[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], {8},[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]


Structura anului scolar 2012-2013

Semestrul I
•17 septembrie 2012 (luni) - 21 decembrie 2012 (vineri) - > cursuri;
•5 noiembrie (luni) - 11 noiembrie 2012 (duminica) - > vacanta pentru clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar; ceilalti copii continua cursurile;
•22 decembrie 2012 (sambata) -13 ianuarie 2013 (duminica) - > Vacanta de iarna.

Semestrul al II-lea
•14 ianuarie 2013 (luni) - 5 aprilie 2013 (vineri) - > Cursuri;
•1 (luni) - 5 aprilie (vineri) - > Saptamana "Scoala Altfel";
•6 aprilie 2013 (sambata) - 13 aprilie 2013 (duminica) - > Vacanta de primavara;•14 aprilie 2013 (luni) - 21 iunie 2013 (vineri) – Cursuri.
•Cursurile claselor terminale din invatamantul liceal se incheie in data de 31 mai 2013.
•Cursurile claselor a VIII-a se incheie in data de 14 iunie 2013.
Vacanta de vara
22 iunie 2013 (sambata) - 8 septembrie 2013 (duminica).



Bibliografii:
clasele I-II
www.bizoo.ro/usermedia/downloads/sale_specs/366383_1266878657.pdf" target="_blank">cls.a III-a
cls.a IV-a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata
Ce bine e in vacanta !!! Fara stresul matinal :-)




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Buna dimineata
Ce bine e in vacanta !!! Fara stresul matinal :-)




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Adevarat graieste gura ta!

Tiusca, ce telescop? Ca si noi ne intrebam ce sa-i luam de Craciun.... bine, cu un lega mai complex n-as da gres, insa as vrea ceva mai deosebit.

Si lui Matei ii plac benzile desenate cu Garfield, mai ales cand merge m undeva cu masina/metrou/autobuz, ca sa nu se plictiseasca isi ia cate o revista la el.
Al meu citeste destul de mult, si cu placere, mai ales ca incerc sa-l trag dupa mine, eu as citi non stop, cand eram mica aveam si probleme cu ai mei ca citeam in detrimentul lectiilor....
De scris, scrie urat. Dar macar e ordonat (fara pete si mazgaleli) si citetz. Ca literele nu-s tocmai caligrafice...eu ma gandesc uneori ca si scrisul caligrafic e ca talentul la desen, unii il au, altii nu-l au. Asa ca recunosc cinstit ca m-am cam resemnat in chestiunea asta si nu pun presiune pe el pentru scris frumos. Dar am grija sa fie cat de ordonat se poate, sa nu-i dau impresia ca merge chiar oricum.

Si noi avem ora de citit seara, de multe ori nu rezista mai mult de 2-3 pagini, mai ales daca a avut antrenament, dar cata vreme le citeste si pe alea 2-3 pagini cu placere....mie mi se pare suficient.

Mai nou l-a luat mania scrisului, ba scrie intr-un jurnal, ba isi inventeaza "o noua limba" (ceva ce s-ar numi, de fapt, limbaj codificat) si "traduce" cate o pagina dintr-o carte. Cica se antreneaza pentru cand o scrie el carti, sa nu i le poata citi nimeni pana cand le publica Sufera nitel de teoria conspiratiei

Acu in vacanta recunosc ca-l las sa se puturoseasca la maxim - dar are antrenamente de cate 2 ore pe zi - mai ales ca a venit bunica=su (tatal meu) sa mai stea cu el. Azi insa i-am pus in brate niste subiecte de la Cangurasul Matematician, zicandu-i ca-s fise de matematica distractiva, si le face cu entuziasm de vreo ora.

Mai are de invatat si o poezie despre toamna pana incepe scoala. I-am descarcat Balada unui greier mic si Toamna de George Toparceanu....nu vreau sa le invete, insa sunt curioasa daca ii va placea sa le citeasca. De invatat m-a rugat sa ii gasesc poezii de maxim 2-3 strofe, ca "asa a zis Doamna".



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bine v-am regasit! Si vacanta placuta va dorim! Ca a noastra s-a terminat deja.

Vad ca ati dezbatut intens cele 3 intrebari, dar eu una nu am raspunsuri la niciuna. Oricum nu cred ca exista o reteta universala. As vrea ca Alexa sa scrie mai frumos, as vrea sa citeasca macar ceva, nu neaparat literatura clasica. Dar...realitatea este ca totul se face cu efort din partea mea si reprosuri din partea ei. Ieri seara m-a pus sa ii povestesc din mini concediul meu, apoi m-a intrebat daca vreau sa stiu ceva despre vacanta ei. Am facut greseala sa ii spun da, iata raspunsul: am avut o vacanta foarte urata pentru a trebuit sa iti fac tie lectiile si nu am avut timp de nimic. Si va asigur ca a facut in jur de o ora, nu cred ca a depasit 2 ore pe zi cu tot cu citit, iar in rest program de joaca si distractie.

Am incercat sa ii explic de ce este nevoie de exercitiu, de ce trebuie sa scriem frumos, de ce trebuie sa citim. Nu a fost convinsa de necesitate. La fel i-am explicat de ce a avut nevoie de exercitiu in vacanta, ce greseli facea si de ce trebuia sa exerseze sa se imbunatateasca. Mi-a replicat serioasa ca pentru o virgula si un despartit gresit nu era cazul de atata munca. Si in plus, mi-a precizat ca nu vrea sa isi imagineze cat va trebuie sa lucreze in clasa a3a si a4a daca acum trebuie sa scrie si sa citeasca atata. Zau am avut un blocaj in a-i raspunde la replicile destul de acide.

Cam asa e la noi. Sa vedem cum va fi acum ca reinceput scoala.

Iar pentru Mos...cred ca un batz cu funda ar fi suficient. Si-a facut o lista imensa, incepand cu ipad. Cu exceptia ipad, probabil ca le va primi, impartite intre noi si bunici. In principiu un joc de psp, 2 papusi de la Monster High si un pet shop cu aripi stralucitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mami de Darius, m-ai prins si aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Roxana, poate-s eu prea toleranta, dar sincer mi se par cam mult 2 ore de lectii pe zi, in vacanta, la varsta lor. Nu stiu care-i standardul (daca o fi existand vrunul) insa incerc sa ma pun in pielea lor si mi se pare mult. Pe undeva fata are dreptate sa fie ingrozita de cum va creste timpul de munca in clasele urmatoare.

Dar da, ai dreptate, nu exista reteta universala.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Buna dimineata
Ce bine e in vacanta !!! Fara stresul matinal :-)




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Chiar e bine!Mi-am luat si eu "vacanta" odata cu fi-miu....am uitat cum este sa te trezesti macar la 7,30...ca in rest la 6 sunt in picioare!Si...na,ca mai am timp si sa butonez pe DC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mina, poate ca 2 ore a fost cam mult. Insa daca nu lucreaza in vacanta sau in weekend, nu mai are cand. In cursul saptamanii ajunge acasa la 6, nu prea mai pot face mare lucru cu ea. Din cand in cand mai aduce un coleg in vizita, mai merge ea in vizita. Cand si cum ar trebui sa invete/recupereze ceea ce nu stie? Oricum nu au fost 2 ore consecutiv, facea dimineata o ora de la 9 la 10, si apoi dupa amiaza de la 6 inca maxim o ora care includea niste jocuri de tip rebus la engleza si cititul. In principiu ora de seara nu era cine stie ce. Nu stiu...poate eu am exagerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si noi am lucrat in vacanta cam 2 ore/zi teme, insa ritmul de lucru al baiatului meu nu e unul alert. Sunt convinsa ca alti colegi de clasa nu au abut nevoie de atata timp. Nu prea am avut de ales, insa am inceput scoala fara vreo greutate, nu si-a iesit din ritm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Las ca recupereaza jocul si distractia in vacanta de iarna! Primele 2 saptamani doar chefuim si calatorim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:


Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Mami de Darius, m-ai prins si aici!


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Ma bucur mult ca te-am prins, mai ales aici
Sfaturile tale sunt f importante , avand in vedere ca Alexandra e "cea mai "!
Si ai toata admiratia mea pt modul in care te ocupi de ea.



Miche 10+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput