raceala cu tuse

raceala cu tuse | Autor: cameliadinu

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,
Am nevoie de sfaturile voastre cu o problema care nu-mi da pace...si pana ajungem la medic vineri...simt ca nu mai pot sta locului...
Stefan al meu, 8 anisori, a racit acum vreo 2 saptamani...dar nimic grav - nas putin infundat, tusit din cand in cand...si cam atat. Asa ca am evitat sa-i dau medicamente...si-am zis ca pentru astfel de simptome...cele mai bune remedii sunt cele naturiste: sirop din muguri de pin, bai fierbinti, inhalatii, ceaiuri din plante...etc.
Doar ca de vreo 2 zile...situatia s-a schimbat: tuseste aproape incontinuu...abia daca poate sa adoarma noaptea saracutul de el...si nu mai stiu ce sa fac :(
Pana vineri mai e ceva timp...iar eu nu mai am stare...
Ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Acelasi tip de raceala il am si eu si inca un coleg si inca 2 colege.
Nu febra, nu stranut, nu nimic doar tuse si cateodata curge nasul.
Fiind gravida nu pot lua nimic acum decat propolis si sirop de brad.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ce fel de tuse are baiatul tau ?
pentru tuse, indiferent daca e uscata sau cu secretii, e bun siropul stodal, este homeopat.
un alt sirop bun este prospan, insa mie mi s-a parut ca isi face efectul cam greu, dupa zile bune de administrare.
daca are secretii, nu se mai administreaza antitusive, ci medicamente care fluidizeaza si favorizeaza eliminarea secretiilor - acc, fluimucil.
pediatra fetitei mele imi recomanda si administrarea de ketof, doar seara, 2,5 ml, pentru prevenirea/diminuarea acceselor de tuse pe timpul noptii
eu imi amintesc ca, pe vremea comunismului, singurele remedii care imi potoleau tusea erau bromhexinul si mai tarziu codamina sau codeina (nu mai stiu exact cum se numea)
ii poti da pe piept si pe spate cu unguent vick vaporub, fiind mai mare ii poti face si inhalatii cu acest unguent, scrie in prospect cum anume
pune in camera vase cu apa pe calorifer, aerul cald si uscat declanseaza tusea
pune sub picioarele patului carti pentru a inalta patul in zona capului, in acest fel secretiile din plamani nu se mai aduna/stagneaza, ci coboara/aluneca .
un alt sirop foarte bun pentru tuse este cel facut dintr-o ridiche neagra, scobita la mijloc, pusa miere sau zahar, lasat la macerat la temperatura camerei. nu stiu sa-ti spun ce cantitate de sirop sa-i dai unui copil de 8 ani.
ceaiul de ceapa e bun si el impotriva tusei
cataplasmele pe piept cu faina de mustar
si nu in ultimul rand, aerosoli, insa aici ai nevoie de recomandarea medicului in privinta produselor si a dozelor.
incearca sa-l scoti pe copil din mediu, du-l in week-end la tara, la munte, undeva la aer mai curat sau macar la o salina (artificiala sau naturala)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Noi folosim sirup grindtuse..ceva naturist..si aerosoli..
Aerosolii isi fac cel mai bine efectul..cu acc si fluimicil..eu sunt ff invatata cu ei.seara ii dau aerius ca sa nu dezvolte alergii..
Pe noi ne-a ajutat ff mul dna dr Miruna Georgescu de la Medlife care nu este adepta antibioticelor decat adca este cazul..in rest tusea racelile le rezolvam cu aerosoli si cu naturiste.

Mergi la inceput