Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

raceala cu tuse

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

cameliadinu
cameliadinu
nou venit

Romania
bucuresti

1 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 06/11/2012 :  14:12:12 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

raceala cu tuse

Buna tuturor,
Am nevoie de sfaturile voastre cu o problema care nu-mi da pace...si pana ajungem la medic vineri...simt ca nu mai pot sta locului...
Stefan al meu, 8 anisori, a racit acum vreo 2 saptamani...dar nimic grav - nas putin infundat, tusit din cand in cand...si cam atat. Asa ca am evitat sa-i dau medicamente...si-am zis ca pentru astfel de simptome...cele mai bune remedii sunt cele naturiste: sirop din muguri de pin, bai fierbinti, inhalatii, ceaiuri din plante...etc.
Doar ca de vreo 2 zile...situatia s-a schimbat: tuseste aproape incontinuu...abia daca poate sa adoarma noaptea saracutul de el...si nu mai stiu ce sa fac :(
Pana vineri mai e ceva timp...iar eu nu mai am stare...
Ce ma sfatuiti sa fac?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

emilia.m
don't ask me for patience

Romania, BUCURESTI
2547 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 06/11/2012 :  15:00:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite emilia.m un Mesaj Privat  Reply with Quote
Acelasi tip de raceala il am si eu si inca un coleg si inca 2 colege.
Nu febra, nu stranut, nu nimic doar tuse si cateodata curge nasul.
Fiind gravida nu pot lua nimic acum decat propolis si sirop de brad.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

CorinaDani
MiniTehnicus

Romania, Ploiesti
4969 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 06/11/2012 :  16:06:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
ce fel de tuse are baiatul tau ?
pentru tuse, indiferent daca e uscata sau cu secretii, e bun siropul stodal, este homeopat.
un alt sirop bun este prospan, insa mie mi s-a parut ca isi face efectul cam greu, dupa zile bune de administrare.
daca are secretii, nu se mai administreaza antitusive, ci medicamente care fluidizeaza si favorizeaza eliminarea secretiilor - acc, fluimucil.
pediatra fetitei mele imi recomanda si administrarea de ketof, doar seara, 2,5 ml, pentru prevenirea/diminuarea acceselor de tuse pe timpul noptii
eu imi amintesc ca, pe vremea comunismului, singurele remedii care imi potoleau tusea erau bromhexinul si mai tarziu codamina sau codeina (nu mai stiu exact cum se numea)
ii poti da pe piept si pe spate cu unguent vick vaporub, fiind mai mare ii poti face si inhalatii cu acest unguent, scrie in prospect cum anume
pune in camera vase cu apa pe calorifer, aerul cald si uscat declanseaza tusea
pune sub picioarele patului carti pentru a inalta patul in zona capului, in acest fel secretiile din plamani nu se mai aduna/stagneaza, ci coboara/aluneca .
un alt sirop foarte bun pentru tuse este cel facut dintr-o ridiche neagra, scobita la mijloc, pusa miere sau zahar, lasat la macerat la temperatura camerei. nu stiu sa-ti spun ce cantitate de sirop sa-i dai unui copil de 8 ani.
ceaiul de ceapa e bun si el impotriva tusei
cataplasmele pe piept cu faina de mustar
si nu in ultimul rand, aerosoli, insa aici ai nevoie de recomandarea medicului in privinta produselor si a dozelor.
incearca sa-l scoti pe copil din mediu, du-l in week-end la tara, la munte, undeva la aer mai curat sau macar la o salina (artificiala sau naturala)

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Editat de - CorinaDani on 06/11/2012 16:09:10
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
iubu77
iubu77
membru junior

Romania,
810 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/11/2012 :  10:41:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iubu77 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi folosim sirup grindtuse..ceva naturist..si aerosoli..
Aerosolii isi fac cel mai bine efectul..cu acc si fluimicil..eu sunt ff invatata cu ei.seara ii dau aerius ca sa nu dezvolte alergii..
Pe noi ne-a ajutat ff mul dna dr Miruna Georgescu de la Medlife care nu este adepta antibioticelor decat adca este cazul..in rest tusea racelile le rezolvam cu aerosoli si cu naturiste.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com