Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:


mersi cristina, credeam ca se opreste ochiul si cand simte fum

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Xio si eu sant la aceeasi banca. Sapt asta m-am inscris la paypal pe e-bay si astept un cod de la banca sa pot face platile. Daca nici astazi nu am codul, nu stiu ce fac pt ca am de platit pt 6 produse ( sume derizorii, jucarii pt copil ) dar nu vreau sa par neserioasa



Maraki,nu stiu despre ce cod vorbesti si ce sa faci cu el.Eu mi-am facut cont Paypal in 2010 si am putut sa-l utilizez imediat,adica in urmatoarele 5 minute...aveam de platit un bilet de avion si constatasem in acea seara ca imi expirase Visa...

De ce nu platesti prin Überweisung direct din contul tau produsele de pe e-bay?

Alina,mami de 2 copii minunati




Buna seara,

Alina acum am vazut mesajul tau ( nu am mai intrat pana in seara asta ) A trebuit sa astept un cod de 4 cifre de la banca, sa pot folosi pay pal. In maxim 2 zile ai codul, am fost la banca si am luat un extras de cont in care scria ca suma ramasa in cont, se transfera in pay pal si mi s.a luat o taxa de 5 euro. Codul a trebuit sa il bag intr-un link de la ebay dupa care am fost recunoscuta si am primit unda verde pt cumparaturi. Poate s-au schimbat de cand te.ai inscris tu la ei Pana la urma am facut la fel ca tine cu platile: prin pay pal fac überweisung. Deja am primit un fel de caciulita fular ( capison cred ca se numeste ) exact in 2 zile de la plata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Xio si eu sant la aceeasi banca. Sapt asta m-am inscris la paypal pe e-bay si astept un cod de la banca sa pot face platile.

Umm, unde-l astepti? In mod normal iti apare dupa 1-2 zile in extrasul de cont. Daca faci online banking poti vedea acolo, daca nu, trebuie sa-ti iei extras. Banca in orice caz nu-ti trimite nimic. Iar in privinta seriozitatii le-as scrie vanzatorilor de ce nu platesti inca, asta in caz ca nu faci online banking si nu ai inca acces la extrasul de cont.
XIO, Sparkassen sunt "independente", nu au filiale cum au celelalte banci gen Commerzbank, Deutsche Bank etc., din cate stiu.

Christa



Asteptam sa imi aduca extrasul de cont husband-ul pt ca banca era in drumul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna dimineata,

Complet offtopic :)

Am pus un chestionar pe site, momentan e la sectiunea Stiinta - nu stiu sigur daca acolo e bine, poate va fi mutat.

V-as fi foarte recunoscatoare daca romanii din diaspora ar intra sa completeze - exista link separat pentru romanii din strainatate.


MUUUULTUMESC si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona


mersi cristina, credeam ca se opreste ochiul si cand simte fum

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)




Simona exista si asa ceva ...se opreste cand simte miros de fum, gateste, spala vase cand esti deprimata se dezbraca la six-pack si face strip-tease...da asta nu se cheana Induktie ci sot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

In primul rand bine v-am regasit.
Intr-un final dupa 2 ani de absenta din varii motive am revenit.
V-am mai citit din cand in cand,doar cu logatul mai greu si cu ocazia asta ii multumesc Simonei ca a facut pe mesagerul.

Acum Maraki, ca mi-a sarit mesajul tau in ochi, nu stiu la ce banca esti,dar nu pricep ce e cu codul ala pt paypal si cum faci tu Überweisung pe paypal?ca asta e ideea la paypal eliminarea Überweisung-ului si plata rapida a produsului.
Eu mi-a facut pe contul meu acum 3 ani paypal nu am avut nevoie de cod si eram la Sparkasse.Anul asta am facut pe numele sotului cu cont in Raiffeisen si tot la fel,activare imediata prin e-mail, nici vorba de asteptat dupa coduri.

Apoi daca schimbi banca se fac modificari rapide fara batai de cap.

Amonar , la fel m-a enervat si pe mine Sparkasse cu Tan-urile ca trebuia sa platesc daca depaseam 2 onlinebanking/ luna.Daca se fac plata prin Überweisung direct la banca nu se iau comisioane.
In schimb eu sunt multumita de Postabank, faptul ca lucreaza si sambata si daca am nevoie sa scot o suma mai mare nu tb sa astept pana luni e super,plus ca lucreaza in sistem cu mai multe banci si nu iti ia comision la scoaterea de la ATM-uri.

S-a mai discutat aici de masinile inmatriculate in Ro si circulat aici.I-am spus si Simonei.Eu prefer sa platesc aici decat sa ma trezesc cu amenda, ca nu se stie niciodata .
Noi am patit-o,dar macar am avut cum sa dovedim ca masina era vanduta de mult deci nu s-a mai circulat pe teritoriul Germaniei in perioada in care ei m-au impozitat.
Cat de Asigurare, eu am facut-o pe numele sotului ca el avea aici vechime desi ca si nr de ani de cand aveam permis eram amandoi de-o seama.Masina era pe numele meu,dar asigurarea pe numele lui.

O alta tema de discutie a fost NK.Trebuie mare atentie.Eu una de cand sunt in De sunt trecuta prin multe mutari(am la activ 6) si cam stiu cu ce se mananca.
De principiu eu prefer un NK mai mare ca la final de an sa nu platesc in plus.Cu cat e mai mic, cu atat la regularizare diferenta de plata v-a fi mai mare.
Apropo de Provision, la penultima locuinta mi-am recuperat provisionul dupa aproape 1,5 ani.O parte se da la plecare, restul urmand sa se returneze dupa urmatoarea regularizare pt a se asigura ei ca nu raman descoperiti.

Si cam atat, destul de mult dupa o revenire asa de lunga.

O zi minunata va doresc.La noi e ceata si mohorat,dupa ce ieri a fost soare si caldut de stateam in casa in maieu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Ioana, bine ai revenit!

Maraki,nu stiu daca s-a modificat ceva la Paypal dar si eu stiu ca activarea s-a facut rapid prin mail,cum zice Ioana.
Pina la urma bine ca ai reusit sa achiti si shopping placut in continuare!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

am fost la banca si am luat un extras de cont in care scria ca suma ramasa in cont, se transfera in pay pal si mi s.a luat o taxa de 5 euro.

Eu asta nu am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Haideti sa incerc sa va lamuresc. Pe extrasul de cont scrie ca din suma de 100 euro care o aveam in cont, si-a oprit banca 5 euro iar 95 sant in paypal.In dreptul pay pal-ului scria o serie de litere si un cod de 4 cifre. Codul ala l-am bagat intr-o adresa venita in mail de la ebay dupa care mi.a scris ca am liber la cumparaturi. Uberweisung este si la pay pal. Daca vreau sa intre banii imediat, imi cere gutscheincode pe care l.am cautat 4 zile la rand si nu am reusit sa dau de el Trebuia sa fie in mail sau la mitgliedskonto.Putin mai jos tot in casuta pt plati paypal, scrie si uberweisung si este bifat cu verde, se pot face plati tot prin paypal. Eu asa am platit doua produse care deja au venit acasa. Acum sa vad maine ca am doua produse platite de duminica seara si inca nu s-a terminat tranzactia.Imi arata clepsidra
Tumpi bine ai revenit Nu am uitat ca m-ai ajutat cand am avut nevoie
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Haideti sa incerc sa va lamuresc. Pe extrasul de cont scrie ca din suma de 100 euro care o aveam in cont, si-a oprit banca 5 euro iar 95 sant in paypal.In dreptul pay pal-ului scria o serie de litere si un cod de 4 cifre. Codul ala l-am bagat intr-o adresa venita in mail de la ebay dupa care mi.a scris ca am liber la cumparaturi. Uberweisung este si la pay pal. Daca vreau sa intre banii imediat, imi cere gutscheincode pe care l.am cautat 4 zile la rand si nu am reusit sa dau de el Trebuia sa fie in mail sau la mitgliedskonto.Putin mai jos tot in casuta pt plati paypal, scrie si uberweisung si este bifat cu verde, se pot face plati tot prin paypal. Eu asa am platit doua produse care deja au venit acasa. Acum sa vad maine ca am doua produse platite de duminica seara si inca nu s-a terminat tranzactia.Imi arata clepsidra
Tumpi bine ai revenit Nu am uitat ca m-ai ajutat cand am avut nevoie
fetele

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )


Maraki,eu nu cumpar de pe ebay dar folosesc mult amazon-ul si alte siteuri si la Gutscheincod se pune numarul vreunui Gutschein,daca ai sau nu...uneori ofera ei Gutscheine pt ca ma inviti un prieten sau din diverse motive si eu stiu ca la numerele acelea se refera nu la altceva de pe extrasele de cont si de aceea nici nu ai gasit nicaieri...
Uite cum fac eu: aleg ca platesc prin Paypal, imi apare pagina de Paypal si introduc adresa de mail si parola,plata se efectueaza automat si in citeva minute primesc Bestätigung pe mail si ...Hasta la vista .Bani in contul de Paypal am doar daca mi se intorc de la returnarea produselor si daca nu-i folosesc dupa un timp, se intorc in contul giro...



Mergi la inceput